REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia wycofała się z projektu wodorowego

Polenergia wycofała się z projektu wodorowego
Polenergia

Polenergia rezygnuje z dalszego rozwoju projektu magazynowania zielonego wodoru na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Pod znakiem zapytania stoi kontynuacja innych wodorowych przedsięwzięć spółki.

Polenergia poinformowała o zakończeniu projektu o nazwie „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”, który był realizowany przez spółkę we współpracy z Politechniką Wrocławską na terenie elektrociepłowni Nowa Sarzyna. W 2022 roku projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Łączna kwota dotacji miała wynieść 95 mln zł.

Celem projektu miało być wykorzystanie zielonego wodoru – wyprodukowanego w procesie elektrolizy wody zasilanej energią odnawialną – do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Powstałe w ten sposób paliwo miało umożliwić obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym, bez potrzeby budowy nowej infrastruktury, baz paliwowych i opracowywania nowych konstrukcji samolotów.

REKLAMA

Teraz jednak Polenergia podjęła decyzję o wycofaniu się z tego przedsięwzięcia. Zarząd spółki poinformował, że „obecne perspektywy realizacji projektu nie dają szans na ukończenie zadań przypisanych do drugiej fazy we wskazanym terminie”.

Jak czytamy w komunikacie spółki, główne powody rezygnacji z projektu „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru” obejmują „znaczące wydłużenie czasu dostaw i ograniczenie dostępności komponentów technologicznych niezbędnych do realizacji projektu, których dostawy nie mieszczą się w harmonogramie przyjętym w ramach konkursu”.

W połowie 2023 r. Polenergia informowała o wyborze dostawcy elektrolizera do produkcji zielonego wodoru na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Kontrakt otrzymała firma Hystar, która miała także świadczyć usługi serwisowe przez okres dwóch lat od dnia uruchomienia instalacji (z możliwością wydłużenia łącznie do 10 lat).

Natomiast jesienią zeszłego roku Polenergia przeprowadziła w Nowej Sarzynie pierwsze w Polsce testy współspalania wodoruWykonano je w jednej z turbin gazowych o mocy około 40 MW. Celem działań Polenergii było osiągnięcie 10-proc. udziału wodoru w paliwie. Tymczasem maksymalny przepływ wodoru (1835 Nm3/h) osiągnięty podczas testów umożliwił uzyskanie 15-proc. udziału wodoru w paliwie.

Polenergia zrezygnowała z dostaw wodoru dla Rzeszowa

W Nowej Sarzynie Polenergia chciała produkować zielony wodór, który miał zasilać między innymi wodorowe autobusy miejskie w Rzeszowie w ramach umowy zawartej jesienią zeszłego roku z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Rzeszów.

REKLAMA

Postępowanie przetargowe zorganizowane przez MPK Rzeszów obejmowało dostawę paliwa dla 20 autobusów miejskich napędzanych wodorem. Umowa miała być podpisana na 15 lat, a szacowana wartość zamówienia wynosiła 120 mln zł. Za dostawy wodoru miała odpowiadać należąca do Polenergii jednostka H2HUB Nowa Sarzyna.

Jednak na początku tego roku Polenergia poinformowała o nieprzystąpieniu do umowy z MPK Rzeszów. Jako przyczynę spółka podała „zidentyfikowaniem wątpliwości natury prawnej”. Polenergia informowała ponadto, że zagrożony był terminowy odbiór dostaw wodoru.

Kolejne wodorowe projekty Polenergii pod znakiem zapytania

Podczas prezentacji ostatnich wyników finansowych zarząd Polenergii zasygnalizował zamiar stopniowego wycofywania się z działalności w obszarze wodoru i elektromobilności.

W ramach dotychczas realizowanych wodorowych przedsięwzięć Polenergia planowała między innymi postawienie ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Nowej Sarzynie i Rzeszowie, na które otrzymała dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polenergia realizuje również projekt H2Silesia, który zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru na Śląsku i który otrzymał ogromne unijne dofinansowanie. To przedsięwzięcie jest jedyną polską inicjatywą objętą programem IPCEI Hy2Infra.

Moc fabryki zielonego wodoru na Górnym Śląsku miałaby wynieść około 105 MW, a wolumen produkcji H2 określono na poziomie 13 tys. ton rocznie (do 90 kg na godzinę). Więcej na temat tego projektu w artykule: Ponad 142 mln euro na fabrykę zielonego wodoru Polenergii.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tak się przepala kasę z dotacji lub startup’ów. Najlepszym przykładem był Northvolt który zgrabnie przewalił kilkanaście mld euro. Skoro Polenerga widzi szansę w inwestycji i ma know-how( w co szczerze wątpię) niech inwestuje własne środki.

Żegnaj Gienia świat się zmienia 10-04-2025 06:48

Koniec balu panno Alu!

zachęcam do zrobienia kroku dalej i całkowitego wycofania się z rynku

może jeszcze się wycofają z nawijania klientom makaronu na uszy 😀

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne