Na lubelskiej uczelni powstaje laboratorium diagnostyki sieci energetycznych

Na Politechnice Lubelskiej powstaje pierwszy w Polsce ośrodek zajmujący się kompleksowymi badaniami urządzeń wysokiego napięcia wykorzystywanych w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych elektroenergetyki.
Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej powstanie nowoczesne Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej.
Projekt o wartości ponad 10 mln zł uzyskał z Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln zł w ramach Działania 1.1 Regionalna infrastruktura badawczo-rozwojowa programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Kompleksowe badania urządzeń wysokiego napięcia
Jak podkreślają władze wydziału, LabTech ma być pierwszym w kraju tego typu ośrodkiem zajmującym się kompleksowymi badaniami urządzeń wysokiego napięcia wykorzystywanych w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych elektroenergetyki. Celem projektu jest opracowanie technologii umożliwiających ocenę stanu technicznego oraz przewidywanie awarii urządzeń, co ma pozwolić na szybsze reagowanie operatorów i ograniczenie przerw w dostawie energii elektrycznej do odbiorców końcowych.
W ramach prac laboratorium prowadzone będą także badania nad ograniczeniem emisji gazu SF6, który mimo powszechnego zastosowania w energetyce jako medium izolacyjne, jest jednym z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych.
Laboratorium będzie również współpracować z producentami aparatury elektroenergetycznej, oferując im możliwość testowania urządzeń w nowoczesnych i precyzyjnych warunkach badawczych. Podpisano już umowy z firmami zainteresowanymi zlecaniem badań komercyjnych.
– Dzięki inteligentnym systemom diagnostycznym możliwe będzie dokładne monitorowanie stanu technicznego urządzeń wykorzystywanych w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej. Badania obejmą zarówno nowo produkowane urządzenia, jak i te już eksploatowane – powiedział kierownik projektu prof. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Jak podkreślają twórcy nowoczesnego laboratorium, rozpoczęcie działalności ośrodka ma przyczynić się do zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej i wzmocnienia działań proekologicznych w branży energetycznej.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.