Energa i PZU opracują model ryzyka dla magazynów energii

Energa oraz PZU LAB i TUW PZUW z Grupy PZU podpisały porozumienie o współpracy. Będą wspólnie badać, testować i wdrażać rozwiązania kluczowe dla modernizacji i rozwoju sektora energetycznego w Polsce.
Współpraca obejmie przede wszystkim narzędzia niezbędne do zarządzania energią z odnawialnych źródeł oraz rozwoju magazynów energii. W minimalizacji ryzyka technicznego i biznesowego mają pomóc nowe technologie, m.in. sztuczna inteligencja i zaawansowane modele analizy inwestycyjnej.
Porozumienie zakłada realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz działania edukacyjne. W ramach współpracy planowane są przedsięwzięcia dotyczące:
- budowy nowych instalacji OZE i magazynów energii oraz zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do monitorowania i optymalizacji ich działania,
- analizy ryzyka dla inwestycji wymagających dużych nakładów finansowych,
- bezpieczeństwa fizycznego i pożarowego obiektów energetycznych,
- rozwoju mikrosieci oraz społeczności energetycznych,
- optymalizacji efektywności energetycznej.
Pierwsze projekty już w przygotowaniu
Energa, PZU LAB i TUW PZUW rozpoczęły już prace nad pierwszymi wspólnymi projektami. Jednym z nich jest opracowanie modelu analizy ryzyka dla wielkoskalowych magazynów energii. W tym celu analizowane będzie zastosowanie sztucznej inteligencji i technologii cyfrowego bliźniaka, umożliwiającej wizualizację, monitorowanie i optymalizację procesów w czasie rzeczywistym.
Energa rozważa także udział w programie Energy PRO, realizowanym przez PZU LAB. Program ten zapewnia kompleksowe wsparcie dla firm inwestujących w OZE, oferując analizę kosztów energii, opracowanie modelu energetycznego przedsiębiorstwa, a także nadzór nad procesem inwestycyjnym.
Rozwój współpracy
Współpraca między Energą a PZU LAB miała już miejsce w ramach testów sztucznej inteligencji do przewidywania awarii turbin wiatrowych. Celem tego projektu było zwiększenie niezawodności farm wiatrowych.
Po pomyślnym zakończeniu pierwszego etapu testów planowana jest kontynuacja projektu. Więcej na ten temat w artykule: Energa opracuje narzędzie do wykrywania awarii na farmach wiatrowych.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.