Coraz bliżej 15-minutowej wyceny energii

Coraz bliżej 15-minutowej wyceny energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany Warunków Dotyczących Bilansowania. Otwiera to drogę do wprowadzenia 15-minutowych produktów na rynku energii elektrycznej. 

Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki (URE), w zmienionych Warunkach Dotyczących Bilansowania (WDB) doprecyzowano definicję operatora rynku – zwanego Nominowanym Operatorem Rynku Energii Elektrycznej (NEMO). To podmiot odpowiedzialny za prowadzenie jednolitego mechanizmu łączenia europejskich rynków energii dnia następnego i dnia bieżącego dla polskiego obszaru cenowego. Zapewnia kojarzenie ofert sprzedaży/zakupu energii elektrycznej zawieranych na rynkach dnia następnego i bieżącego w obrocie międzynarodowym, realizowanym w modelu PCR market coupling.

Jak tłumaczy Towarowa Giełda Energii (TGE), do jej obowiązków jako operatora rynku NEMO w szczególności należą:

REKLAMA

  • rozwój i utrzymanie algorytmów, systemów i procedur związanych z transgranicznym mechanizmem łączenia rynków;
  • przetwarzanie otrzymanych danych wejściowych dotyczących dostępnych transgranicznych zdolności przesyłowych oraz w efekcie ich efektywna alokacja w miejscach ograniczeń przesyłowych.

Na polskim rynku energii TGE ma status NEMO od 2015 r. To daje TGE prawo do prowadzenia rynku krajowego w zakresie Rynku Dnia Następnego i Rynku Dnia Bieżącego oraz do uczestnictwa we wspólnym transgranicznym mechanizmie łączenia rynków (odpowiednio w modelu PCR oraz XBID).

Produkty 15-minutowe na rynku energii

Zatwierdzone przez regulatora zmiany w WDB są realizacją obowiązku określonego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem operatorzy rynkowi NEMO powinni zapewnić uczestnikom rynku możliwość obrotu energią elektryczną w przedziałach czasowych przynajmniej tak krótkich jak okres rozliczania niezbilansowania na rynkach dnia następnego oraz dnia bieżącego.

Zmiany, które zatwierdził URE, obejmują głównie dostosowanie WDB do wprowadzenia produktów 15-minutowych, które w przyszłości zastąpią dotychczasowe produkty godzinowe w ramach jednolitego łączenia rynków. Zmiany obejmą zarówno produkty dnia bieżącego, jak i następnego.

Termin wprowadzenia produktów 15-minutowych na polskim obszarze rynkowym w ramach jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego został określony na 18 marca 2025 r.  Z kolei termin wprowadzenia produktów 15-minutowych w ramach jednolitego łączenia rynków dnia następnego został ustalony na 4 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Pod koniec grudnia 2024 r. przedstawiciele europejskich operatorów rynków energii i operatorów systemów przesyłowych działający w ramach inicjatywy SDAC (Single Day-ahead Coupling) potwierdzili, że w ramach jednolitego europejskiego rynku energii elektrycznej wdrożenie instrumentów 15-minutowych w krajach Unii Europejskiej powinno nastąpić 11 czerwca 2025 r. z datą pierwszej dostawy w kolejnym dniu.  

Po tej decyzji Towarowa Giełda Energii podkreślała w komunikacie, że przejście na 15-minutową jednostkę okresu handlowego (MTU) w ramach jednolitego Rynku Dnia Następnego będzie stanowić kamień milowy w ewolucji europejskich rynków energii.

15-minutowe rozliczenia u prosumentów

Zmiany w zakresie okresów wyceny energii na rynkach spotowych prowadzonych przez Towarową Giełdę Energii są istotne dla prosumentów rozliczających się z nadwyżek energii w systemie net-billing.

Obecnie ceny energii RCE w net-billingu zmieniają się w praktyce co godzinę, jednak docelowo powinny zmieniać się w interwałach 15-minutowych. Więcej na ten temat: Prosumenci przejdą na rozliczenia 15-minutowe.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.