Tauron Ciepło odejdzie od węgla do 2030

Tauron Ciepło odejdzie od węgla do 2030
Fot. Tauron

Grupa Tauron wdroży strategię dekarbonizacji produkcji i dostaw ciepła. W planach są nowe instalacje na paliwa alternatywne, a także magazyny ciepła.

W ramach odejścia od węgla Tauron Ciepło zamierza zwiększyć swoje aktywa o ponad 1,1 GWt nowych lub zmodernizowanych niskoemisyjnych mocy ciepłowniczych. Zgodnie ze strategią spółka planuje do 2030 r. całkowite odejście od produkcji ciepła z węgla.

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Tauron jest budowa nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Nowy układ ciepłowniczy ma obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe, przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, jednostkę wykorzystującą technologię Power-to-Heat oraz akumulator ciepła. Plan zakłada, że jeszcze przed 2023 r. energia z tego systemu zastąpi obecną energię wytwarzaną przy użyciu węgla. Więcej na temat tego projektu w artykule: Tauron chce budować ciepłownię z technologią power-to-heat.

REKLAMA

Transformacja ciepłownictwa obejmuje również inwestycje w innych lokalizacjach. W Elektrociepłowni Katowice rozważane są m.in. budowa kotłowni na biomasę, kogeneracyjnej jednostki gazowej, kotłów elektrodowych, pomp ciepła oraz akumulatora ciepła.

W Elektrociepłowni Tychy analizowane są możliwości przebudowy kotła bloku węglowego na paliwo biomasowe, budowy kotłowni olejowo-gazowej i kotłów elektrodowych oraz akumulatora ciepła. Inwestycje związane z dekarbonizacją Tauron planuje także w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Jaworznie, Cieszynie, Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze.

Ekologiczne ciepło sieciowe

Tauron Ciepło promuje ciepło sieciowe jako ekologiczne rozwiązanie dla budynków wielorodzinnych. Podkreślana jest rola ciepła sieciowego w poprawie jakości powietrza w miastach województwa śląskiego oraz jego dostępność przez cały rok.

REKLAMA

Spółka z grupy Tauron jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jednym z czołowych podmiotów ciepłowniczych w Polsce. Dostarcza ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, obsługując ponad 840 tys. mieszkańców. W ramach swojej sieci Tauron zarządza ponad 1,1 tys. kilometrów infrastruktury ciepłowniczej i ponad 5 tys. węzłów cieplnych. Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład Taurona Ciepła wynosi ponad 1,2 GW i pochodzi  w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych.

Power-to-heat w Gdańsku

PGE Energia Ciepła trzy lata temu oddała do eksploatacji nową kotłownię o mocy 130 MW z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną. Instalacja powstała w gdańskiej elektrociepłowni.

Kotły elektrodowe pełnią w tym obiekcie funkcję rezerwowo-szczytową, zapewniając dostawy ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania. Umożliwiają one również zagospodarowanie nadwyżek zielonej energii elektrycznej i udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego.

Po trzech latach pracy nowoczesnej instalacji PGE Energia Ciepła oceniła, że potencjał kotłów elektrodowych w  takim zastosowaniach jest obiecujący. O efektach ich pracy można przeczytać w artykule: Kotły elektrodowe w EC Gdańsk ograniczają spalanie węgla i emisję CO2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.