Orlen, Politechnika Warszawska i AGH opracują paliwa syntetyczne
![Orlen, Politechnika Warszawska i AGH opracują paliwa syntetyczne](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/fuel-6999638_1280-aspect-ratio-618-360-921x537.jpg)
Największy polski koncern energetyczny wraz z działającą w Płocku filią Politechniki Warszawskiej oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie będzie pracował nad doskonaleniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych.
Celem współpracy jest wykorzystanie potencjału środowiska naukowego do wsparcia Orlenu w procesach doskonalenia technologii paliw syntetycznych.
W wyniku podpisanego porozumienia ośrodki naukowe zapewnią prowadzenie projektów badawczych i wsparcie merytoryczne w tworzeniu infrastruktury badawczej. Do badań wykorzystane zostaną dostępne na uczelniach, zaawansowane narzędzia modelowania procesów technologicznych. PW i AGH podejmą się także podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Orlenu oraz kształcenia przyszłych kadr koncernu.
Koncern oraz uczelnie będą wspólnie ubiegać się o pozyskiwanie funduszy na badania ze źródeł krajowych i europejskich.
Obowiązkowy udział paliw zrównoważonych
E-paliwa powstają poprzez połączenie wodoru z dwutlenkiem węgla pochodzenia biogenicznego albo wychwyconego z powietrza. Chociaż w procesie ich spalania przez silniki jest emitowany dwutlenek węgla, jego ilość ma być równoważona właśnie w procesie produkcji. Dlatego o e-paliwach mówi się, że są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla
W październiku 2023 r. Unia Europejska w ramach pakietu Fit for 55 przyjęła Rozporządzenie ReFuelEU Aviation, które reguluje m.in. obowiązkowy udział zrównoważonych paliw lotniczych (tzw. SAF) w paliwach lotniczych dostarczanych na główne lotniska w Unii Europejskiej, w tym w Polsce.
Minimalne udziały SAF obowiązują od 1 stycznia 2025 r. (2 proc.) i rosną w szybkim tempie (6 proc. w 2030, 20 proc. w 2035 r.) aż do poziomu 70 proc. w 2050 r. W Polsce rozporządzeniem ReFuelEU Aviation objęto osiem portów lotniczych.
Orlen pracuje nad rozwojem własnych projektów, które pozwolą dostarczać na polski rynek wystarczające ilości paliw SAF. Firma planuje rozwijać także nowe produkty, m.in. syntetyczne paliwa lotnicze produkowane w oparciu o wodór powstający w procesie elektrolizy zasilanej energią elektryczną z OZE (RFNBO) oraz CO2 pochodzenia biogenicznego.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Koncern prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, a wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie. Zajmuje się również produkcją energii (w tym z OZE) i dystrybucją gazu ziemnego. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Wchodzi w skład indeksu WIG20. Głównym akcjonariuszem Orlenu jest Skarb Państwa posiadający 49,9 proc. akcji.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.