Kolejne miliony euro na budowę farmy wiatrowej Baltica 2
Zaawansowany projekt rozwijany na polskim Bałtyku przez PGE i duński Orsted otrzymał pożyczkę od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. To kolejne finansowanie po ogłoszonej ostatnio ogromnej pożyczce od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pożyczy 200 mln euro na budowę w Polsce morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Inwestycja należy do spółek PGE i Orsted, które ostatnio podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą projektu.
Baltica 2, budowana około 40 km od wybrzeża Polski, ma zostać ukończona w 2027 r.
Koszt i finansowanie inwestycji
Całkowity budżet projektu Baltoca 2, obejmujący wydatki inwestycyjne w fazie rozwoju i w fazie budowy oraz koszty operacyjne w fazie budowy, szacowany jest na około 30 mld zł. PGE i Orsted odpowiadają za zapewnienie tego finansowania w równych proporcjach. Środki na opłacenie inwestycji pochodzić będą od międzynarodowych i lokalnych banków, BGK, a także duńskiego funduszu eksportowego i inwestycyjnego.
Ostatnio kluczowym partnerem konsorcjum finansującego projekt Baltica 2 został Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Podpisał umowę opiewającą na 400 mln euro. Jest to największy wkład ze środków własnych wniesiony w tę morską farmę wiatrową przez instytucję finansową.
Obsługa morskiej farmy wiatrowej
Kluczowym zapleczem dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 będzie baza operacyjno-serwisowa (O&M) w Ustce. Spółka PGE Baltica poinformowała właśnie, że uprawomocniła się decyzja z 31 grudnia 2024 r. w sprawie pozwolenia na budowę tej bazy. W związku z tym mogą ruszyć konkretne działania na rzecz budowy infrastruktury serwisowej.
Baltica 2 powstanie pomiędzy Ustką a Choczewem. Rok temu PGE informowała o skompletowaniu wszystkich pozwoleń dla inwestycji. Morska farma będzie się składać ze 107 turbin o jednostkowej mocy 14 MW, które dostarczy Siemens Gamesa.
Wsparcie EBOiR dla farm na polskim Bałtyku
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w swoim komunikacie dotyczącym pożyczki dla farmy Baltica 2 przypomniał, że jest to już kolejne jego zaangażowanie w offshore na polskim Bałtyku. Wcześniej EBOiR udzielił pożyczyki dla Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej rozwijanej przez Orlen i Northland Power.
– W obliczu rosnących obaw o bezpieczeństwo energetyczne w związku z napięciami geopolitycznymi Polska zwiększyła swoje ambicje klimatyczne, zobowiązując się do wytwarzania 58 proc. swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 r. Wzrost wykorzystania morskiej energetyki wiatrowej jest postrzegany jako klucz do ograniczenia wykorzystania elektrowni węglowych w kraju i osiągnięcia tego celu – napisano w komunikacie EBOiR.
Farma Baltic Power o mocy 1,2 GW jest najbardziej zaawansowanym projektem realizowanym w polskiej części Morza Bałtyckiego. W 2022 r. deweloperzy mieli podpisane kluczowe kontrakty dla inwestycji. Projekt zakłada postawienie 76 turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW. Jesienią 2024 r. rozpoczął się transport monopali dla Baltic Power. Ostatnio zaś Grupa Przemysłowa Baltic zaprezentowała stacje elektroenergetyczne zbudowane na potrzeby tej morskiej farmy wiatrowej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.