Kiedy zacznie się mapowanie obszarów Polski pod inwestycje OZE?
Polska jest zobowiązana, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, do wyznaczenia tzw. obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Za przygotowanie przepisów w tym zakresie odpowiada resort klimatu. Ministerstwo poinformowało nas o planach dotyczących wdrożenia regulacji.
Wymóg wyznaczenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE (OPRO) i związanego z tym mapowania obszarów Polski pod kątem inwestycji OZE wprowadziła unijna dyrektywa 2023/2413 o promowaniu energii ze źródeł odnawialnych (RED III). Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) odpowiednie regulacje krajowe zamieściło w projekcie nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (druk UD162).
Zapowiadane procedowanie ww. ustawy jeszcze w ostatnim kwartale 2024 r. nie doszło do skutku i obecnie na rządowych stronach widnieje informacja, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2025 r. Jednak według informacji przekazanych nam przez resort klimatu obecnie brany jest pod uwagę drugi kwartał br.
„Obecnie finalizujemy etap uzgodnień wewnętrznych projektu UD162 (projekt ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw), który zawiera przepisy dotyczące ich [OPRO – red.] wyznaczania. Potem zostanie on przekazany do konsultacji publicznych. Wdrożenie projektowanych przepisów planowane jest w II kwartale 2025 r.” – przekazał nam resort klimatu.
Etapy mapowania obszaru Polski
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało nam, że w grudniu 2024 r. zakończyło się opracowanie specyfikacji technicznej dla przeprowadzenia procesu mapowania Polski. Uwzględniono w niej kwestie techniczne, obowiązujące ramy prawne i aspekty środowiskowe.
„Kolejny etap, czyli przygotowanie zamówienia publicznego i wyłonienie zewnętrznego wykonawcy map potencjału energii ze źródeł odnawialnych, zaplanowaliśmy na przełom I i II kwartału 2025 r.” – poinformowało nas MKiŚ.
Resort klimatu podkreśla, że OPRO zostaną wyznaczone na części zmapowanych obszarów jako ich podzbiór, co sprawi, że będą one wyznaczane na powierzchniach i terenach niebudzących wątpliwości z punktu widzenia ochrony środowiska.
„W celu uniknięcia negatywnego oddziaływania na środowisko będzie konieczne określenie tzw. środków łagodzących, jakie należy zastosować przy sytuowaniu na OPRO poszczególnych rodzajów instalacji OZE oraz powiązanych z nimi magazynów energii czy infrastruktury sieciowej, które będą uzgadniane z właściwym miejscowo regionalnym dyrektorem ochrony środowiska” – zaznacza MKiŚ.
A zatem kluczowymi podmiotami opiniującymi dokumenty przy wyznaczaniu OPRO będą regionalne dyrekcje ochrony środowiska.
Nowe przepisy dotyczące OPRO
W projekcie nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano wprowadzenie zmian m.in. w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Wśród nich znajdzie się zdefiniowanie map potencjału energii ze źródeł odnawialnych oraz obszaru przyspieszonego rozwoju energii ze źródeł odnawialnych.
Zgodnie z wyjaśnieniami do projektu nowelizacji mapy będą określać krajowy obszar lądowy, podpowierzchniowy, wód morskich i wód śródlądowych o największym potencjale do lokalizowania instalacji OZE, magazynów energii i powiązanej z nimi infrastruktury sieciowej. Jednocześnie będą one stanowić obszar, w którego granicach będą wyznaczane OPRO, rozumiane jako teren służący lokalizowaniu instalacji OZE, magazynów energii i powiązanej z nimi infrastruktury sieciowej.
W ramach nowelizacji ma być określony również sposób publikacji map potencjału energii ze źródeł odnawialnych i prawne ramy wyznaczania OPRO.
Nowelizacja ustawy o OZE
Ministerstwo poinformowało nas również, że planuje kolejną nowelizację samej ustawy o OZE, która będzie stanowić implementację dyrektywy RED III. Rozpoczęcie prac przygotowawczych ma nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r.
„W najbliższym czasie nie planujemy zmian w przepisach w zakresie wdrożenia reformy EU Electricity Market Design (EMD), która jest nową inicjatywą Unii Europejskiej, mającą na celu modernizację i polepszenie funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Europie. Projekt wdrażający ma zawierać również przepisy zmieniające ustawę o OZE m.in. w obszarze dzielenia się energią” – przekazał nam jednocześnie resort klimatu.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.