Kominki w założeniach programu Czyste Powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że „już wkrótce” zaprezentuje nowy program Czyste Powietrze. Zgodnie z najnowszą informacją ma on obejmować kominki, jednak pod pewnymi warunkami.
Realizacja programu Czyste Powietrze została zawieszona pod koniec listopada 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) argumentował decyzję o wstrzymaniu naboru ogromną skalą nadużyć w programie.
Nowe zasady, nad którymi NFOŚiGW pracuje, mają się przyczynić do wyeliminowania tych nadużyć i efektywniejszego wydawania środków publicznych. Kilka dni po wstrzymaniu programu zapowiedziano jego powrót w nowej odsłonie na 31 marca 2025 r.
Zawieszenie przyjmowania wniosków według zapewnień NFOŚiGW nie miało wpływu na rozpatrywanie już złożonych aplikacji. Niedawno Narodowy Fundusz informował, że w 2024 r. na wypłaty dla beneficjentów programu Czyste Powietrze przekazał do wojewódzkich funduszy ponad 6,3 mld zł, a w 2025 r. planuje łączne wypłaty w wysokości około 8 mld zł.
Nowe zasady programu Czyste Powietrze
W ramach prac nad nową odsłoną programu NFOŚiGW przeprowadził konsultacje społeczne. Informował, że w pierwszym ich etapie wzięło udział ponad 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W grudniu odbył się etap drugi.
Według informacji Funduszu zasady przyznawania dotacji mają się zmienić w taki sposób, by najwyższa pomoc efektywnie trafiała do najuboższych gospodarstw domowych. Kluczowe reformy programu obejmą:
- podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową;
- ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych;
- wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń;
- odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu;
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto celowe beneficjenta, a nie wykonawcy (zaliczka do 20 proc. kosztów przedsięwzięcia);
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów oraz usługi;
- dotacje dla rzeczywiście najuboższych – planowane jest wprowadzenie wymogu posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości, której zapotrzebowanie na energię użytkową w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok;
- uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji.
Zaktualizowane zostaną też progi dochodowe w poszczególnych grupach dofinansowania i limit dotacji.
Kominki w Czystym Powietrzu
Teraz NFOŚiGW poinformował, że po konsultacjach postanowił uwzględnić propozycje branży i przywrócić w nowej wersji programu Czyste Powietrze zapisów dotyczących kominków.
Zgodnie z przygotowywanym projektem nowego programu znajdzie się w nim zapis: „(…) możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewacza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu”.
Pełna prezentacja nowych założeń program Czyste Powietrze ma nastąpić, jak podaje Fundusz, „już wkrótce”.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Mam piec kaflowy jako awaryjne ogrzewanie jedynie w kuchni, nieużywany prawie 10 lat i nie zlikwiduje go dla pompy ciepła przy której tym bardziej może być potrzeba poratowania się nim np za 5 lat. Centralnego ogrzewania w takim wypadku nie zmienię z pieca węglowego bo gaz bedzie miał ets2, a pompa bez doplat za droga. Dlatego nowa odsłona czystego powietrza to bedzie 10% chętnych w stosunku do poprzedniej edycji, tak jak chciał doprowadzić do tego rząd. Sąsiedzi w okolicy myślą podobnie, bo nasze piece kaflowe awaryjne nie spełnią norm europrojekt.