REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy magazyn energii z Litwy. Będzie analizować taryfy dynamiczne

Nowy magazyn energii z Litwy. Będzie analizować taryfy dynamiczne
SoliTek

Litewski producent wprowadza do sprzedaży nowy system magazynowania energii oparty na ogniwach LFP i wykorzystujący AI w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej.

Firma SoliTek, która zajmuje się produkcją paneli fotowoltaicznych oraz systemów bateryjnych zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla odbiorców komercyjnych oraz przemysłowych, zaprezentowała nowy produkt. Premiera litewskiego producenta dotyczy magazynu energii SoliTek VEGA przeznaczonego głównie dla odbiorców z sektora C&I (Commercial and Industrial).

Najważniejsze parametry techniczne

Jak opisuje litewski producent, nowy magazyn energii wyróżnia się kompaktową i wydajną konstrukcją umożliwiającą gromadzenie dużej ilości energii na mniejszej powierzchni. System został zaprojektowany z myślą o możliwości przyszłej rozbudowy o kolejne jednostki w celu zwiększenia całkowitej pojemności. Magazyn ma oferować ponad 6 tys. cykli ładowania i sprawność (w dwie strony) na poziomie 96 proc. Bateria jest zintegrowana z systemem BMS (Battery Management System) zwiększającym bezpieczeństwo i optymalizującym wydajność poprzez monitorowanie napięcia, temperatury oraz ogólnego stanu ogniw.

REKLAMA

Magazyn energii wykorzystuje ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Pojedyncza jednostka magazynująca oferuje 50 kW mocy (szczytowo 75 kW, przez 10 sekund) i 51,2 kWh pojemności. Napięcie nominalne urządzenia wynosi 512 V, a napięcie robocze waha się w zakresie 424-584 V. Optymalny zakres temperaturowy pracy w przypadku ładowania wynosi od 0 do 50 st. C, a dla rozładowywania od -10 do +50 st. C. Jednostka waży 600 kg, a jej wymiary to 850 x 780 x 2130 mm. Magazyn energii został zaprojektowany do pracy wewnątrz budynków, opcjonalnie można go instalować i eksploatować na zewnątrz.

Zgodnie z kartą katalogową produktu magazyn energii objęty jest 10-letnim okresem gwarancyjnym. W tej samej karcie producent podał, że lista kompatybilnych falowników zostanie podana w późniejszym okresie. Z informacji prasowych i wypowiedzi przedstawiciela firmy wiemy jednak, że najnowszy magazyn energii SoliTek może współpracować na razie z inwerterami chińskiej firmy Deye SUN-29.9/30/35/40/50K-SG01HP3-EU-BM3/4, a planowana jest integracja z falownikami innych producentów.

Wsparcie sztucznej inteligencji i skalowalność

Magazyn energii VEGA wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do śledzenia i analizowania danych taryf dynamicznych, co pozwala na ładowanie baterii poza godzinami szczytu, gdy stawki za energię są niższe, i rozładowywanie systemu w godzinach szczytu, co pozwala znacząco obniżyć koszty energii.

REKLAMA

W rezultacie, jak zapewnia producent, odbiorcy korzystający z magazynu mogą liczyć na znaczącą redukcję kosztów prądu. Magazyn ma również integrować się z dowolną wirtualną elektrownią (VPP), optymalizując wykorzystanie energii i sprzedaż zgodnie z popytem i podażą w systemie elektroenergetycznym, co pomaga zrównoważyć ogólne dostawy prądu.

Producent dopuszcza możliwość równoległego połączenia do 20 jednostek VEGA. W ten sposób można utworzyć system magazynowania energii o pojemności około 1 MWh. Warto dodać również, że magazyn energii VEGA może pełnić funkcję back-upu z czasem przełączenia 10 milisekund.

Magazyn energii VEGA nie zostanie na razie wprowadzony na rynek Stanów Zjednoczonych, gdzie obowiązują szczególne wymagania certyfikacyjne. Produkt ma być natomiast dostępny w całej Europie.

Radosław Błoński 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady