Taryfa G14 dobra dla użytkowników pomp ciepła

Taryfa G14 dobra dla użytkowników pomp ciepła
Stiebel Eltron

Na początku tego roku Tauron Dystrybucja jako pierwszy dostawca energii elektrycznej w Polsce zaproponowała klientom usługi dystrybucji w nowej dynamicznej taryfie G14. Skorzystanie z tej taryfy może pomóc w zmniejszeniu kosztów zużycia energii elektrycznej odbiorcom, którzy ogrzewają swoje domy za pomocą pomp ciepła.

W sierpniu 2024 r. na polskim rynku energii elektrycznej pojawiły się pierwsze oferty spółek obrotu zakładające sprzedaż energii elektrycznej w taryfie dynamicznej. Ceny energii elektrycznej w tej taryfie zależą od bieżącej podaży i popytu na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym. Gdy jest dużo energii, a zapotrzebowanie na nią jest niższe – np. przy dobrych warunkach pogodowych i przy wzmożonej pracy źródeł odnawialnych: elektrowni fotowoltaicznych lub wiatrowych – cena energii w taryfie dynamicznej jest niska. Natomiast gdy zapotrzebowanie jest duże, a energii w systemie jest mniej, wówczas wycena energii w taryfie dynamiczniej rośnie.

Na początku 2025 r. na krajowym rynku energetycznym pojawiła się pierwsza taryfa dynamiczna w zakresie usług dystrybucji energii dla odbiorców końcowych. Taryfę o nazwie G14dynamic wprowadziła działająca na południu Polski spółka dystrybucyjna Tauron Dystrybucja.

REKLAMA

Nowa taryfa dynamiczna G14dynamic to taryfa z czterema strefami: zalecane użytkowanie / normalne użytkowanie / zalecane oszczędzanie / wymagane ograniczenie. Obowiązywanie danej strefy zależy od bieżącej sytuacji w krajowym systemie elektroenergetycznym. Przy czym w taryfie G14dynamic strefy doby nie są stałe w ciągu roku. Mają się zmieniać każdego dnia i będą uzależnione od zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

Taryfa dynamiczna dobra dla pomp ciepła

Producent pomp ciepła Stiebel Eltron zwraca uwagę, że dynamiczna taryfa dystrybucyjna G14dynamic w połączeniu z dynamiczną taryfą na samą energię może być interesującym rozwiązaniem dla użytkowników takich urządzeń.

Eksperci Stiebel Eltron podkreślają, że zaproponowane przez Tauron Dystrybucję ceny przesyłu w nowej dystrybucyjnej taryfie dynamicznej dla dwóch najkorzystniejszych stref czasowych (S1: 0,0188 zł/kWh, S2: 0,0470 zł/kWh) są niższe niż w innych taryfach. Jednocześnie zwracają uwagę na wyższe koszty w okresie zalecanego oszczędzania i wymaganego ograniczenia (S3: 0,3528 zł/kWh, S4: 2,3521 zł/kWh).

Rafał Rechnio, doradca techniczny w Stiebel Eltron, wskazuje, że przy możliwości automatycznego skorelowania pracy pompy ciepła z komunikatami o stanie systemu energetycznego można z łatwością osiągać dodatkowe oszczędności, korzystając z najniższych cen energii – zarówno w odniesieniu do kosztów jej zakupu, jak i przesyłu.

Niestety w przypadku Taurona nie ma informacji, czy system wysyła sygnał do urządzenia z informacją o porach, gdy są one najniższe. A brak takiej informacji oznacza brak możliwości automatycznego zaprogramowania pracy pompy ciepła w najkorzystniejszych finansowo strefach czasowych. Użytkownik może samodzielnie wdrożyć rozwiązanie, które będzie monitorować komunikaty i odpowiednio sterować pracą urządzenia, jednak wymaga to odpowiednich umiejętności. Innym rozwiązaniem jest ręczne programowanie pracy pompy ciepła na każdy kolejny dzień już po tym, gdy ogłoszone zostaną ceny energii na giełdowym Rynku Dnia Następnego (ceny dla tego rynku Towarowa Giełda Energii podaje z jednodniowym wyprzedzeniem).

Trudno sobie jednak wyobrazić, aby użytkownik postępował tak, by wygenerować dodatkowe oszczędności na poziomie około kilku złotych dziennie, choć w skali roku ta kwota byłaby już znaczniejsza. Warto zwrócić uwagę, że całkiem spore oszczędności może przynieść korzystanie z taryfy G12, w której ceny są zależne od pory dnia, a tańsza energia dostępna jest zwykle w godzinach, gdy praca powietrznych PC jest mniej efektywna z uwagi na niższe temperatury zewnętrze – mówi Rafał Rechnio.

Ekspert producenta pomp ciepła zwraca uwagę na ofertę PGE, która uwzględnia w taryfie dynamicznej stawki netto na poziomie około 0,07 zł/kWh za przesył nocny i 0,4 zł/kWh w dzień oraz ceny energii elektrycznej na poziomie 0,38 zł/kWh (noc) i 0,50 zł/kWh (dzień).

 

Stawki za przesył energii w taryfie dynamicznej Tauron i PGE. Dane w zł
Stawki za przesył energii w ofercie Taurona i PGE (dane w zł). Źródło: Stiebel Eltron

Rafał Rechnio podkreśla, że niezależnie od rodzaju taryfy ze zróżnicowanymi cenami, aby osiągać korzyści, użytkownik musi być elastyczny.

Niestety w większości przypadków ogrzanie domu, jedynie korzystając z tańszej strefy cenowej, nie będzie możliwe. Jednak w 2024 r. realne koszty energii dla użytkowników pomp ciepła w taryfie G12 zmniejszyły się o około 10 proc. – dodaje ekspert Stiebel Eltron.

Potrzebna pompa ciepła SG Ready

Ekspert Stiebel Eltron podkreśla, że warunkiem skorzystania z taryf dynamicznych jest posiadanie inteligentnego licznika umożliwiającego zdalny odczyt zużycia energii. Takim urządzeniem dysponuje coraz więcej odbiorców energii w Polsce – w tym działający w naszym kraju prosumenci, czyli właściciele domowych instalacji do produkcji energii elektrycznej, głównie instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Dla posiadaczy pomp ciepła niezbędnym elementem jest również możliwość zewnętrznego zarządzania pracą pompy ciepła na przykład przez styki SG Ready – lub harmonogram czasowy – skorelowane z informacjami od dostawcy energii.

Jeśli będziemy znać godzinowe ceny energii w taryfie dynamicznej, możemy zaprogramować pompę, aby w przypadku niskich lub ujemnych cen włączała się, ogrzewając instalację CO i wodę w zasobniku CWU do wyższej temperatury. W ten sposób możemy „magazynować” tańszą energię i znacząco zaoszczędzić na rachunkach. Przy taryfach dynamicznych możliwe są oszczędności rzędu kilkunastu procent w porównaniu do taryf stałych – szacuje Rafał Rechnio.

Pompa ciepła, aby mogła uzyskać etykietę SG Ready, musi mieć regulator, który dostosowuje urządzenie do odpowiedniej taryfy i modelu użytkowego. Konieczna jest też zgodność czterech stanów roboczych pompy ciepła z określonymi normami. Urządzenie jest wyposażone w przekaźniki, które odbierają informacje z falownika fotowoltaicznego (jeśli posiadamy PV) albo od dystrybutora energii. Informacja wpływa na urządzenia poprzez wymuszenie jednego z czterech trybów pracy: normalnego, blokady, podwyższonego i wymuszającego włączenie.

Rafał Rechnio ze Stiebel Eltron podkreśla, że w przypadku chęci skorzystania z taryf dynamicznych poza koniecznością zaprogramowania działanie pompy SG Ready będzie bezobsługowe. Po zamontowaniu urządzenia użytkownik musi jedynie dbać o regularne przeglądy serwisowe.

Dla kogo taryfa dynamiczna?

Adam Korpalski z firmy Stiebel Eltron informuje, że pompa ciepła pozyskuje ze źródeł odnawialnych do 85 proc. energii niezbędnej do ogrzania naszego domu czy przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Taką skutecznością mogą pochwalić się gruntowe pompy ciepła, jednak w przypadku urządzeń innych typów, na przykład powietrznych czy solankowych, ten wskaźnik jest na zbliżonym poziomie. Pozostałe 15 proc. energii wymaga napęd sprężarki pompy, której praca związana jest z poborem prądu, za który płacimy operatorowi. Jednocześnie dobrej klasy urządzenia posiadają wysoki parametr COP, który opisuje ilość energii cieplnej wytworzonej dzięki pobranej energii elektrycznej. COP na poziomie 4 oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej pompa ciepła dostarcza 4 kW energii cieplnej – wskazuje Adam Korpalski.

.

.

Ekspert podsumowuje, ze taryfy dynamiczne są rozwiązaniem, które może być korzystne dla świadomych konsumentów, potrafiących i mogących dostosować zużycie energii w swoim gospodarstwie do określonej godziny. Dzięki temu można oszczędzać na ładowaniu magazynu energii czy korzystaniu z urządzeń elektrycznych, a w najlepszym przypadku robić to za darmo.

Jednocześnie w ten sposób odciążamy system energetyczny, co sprawia, że warto promować takie podejście do wykorzystywania energii. Upowszechnienie dobrych nawyków docenimy w sytuacji kryzysowej, występującej, gdy gwałtownie wzrasta okresowe zapotrzebowanie – podsumowuje ekspert Stiebel Eltron.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.