REKLAMA
 
REKLAMA

Wybrano technologie do największego na świecie projektu solar+storage

Wybrano technologie do największego na świecie projektu solar+storage
fot. CATL

Ogromną farmę fotowoltaiczną połączoną z akumulatorowym magazynem energii elektrycznej zamierza postawić arabska spółka Masdar. Wiadomo, kto dostarczy baterie do gigantycznej inwestycji. 

To ma być pierwsza na świecie instalacja OZE zapewniająca nieprzerwane dostawy energii elektrycznej. Niedawno ogłoszony projekt farmy PV o mocy 5,2 GW połączonej z magazynem energii o pojemności 19 GWh ma dostarczać codziennie do 1 GW mocy w podstawie.

Łączna wartość tej potężnej inwestycji szacowana jest na ponad 6 mld dolarów. Rozwija ją Masdar (Abu Dhabi Future Energy Company) we współpracy z Emirates Water and Electricity Company (EWEC). Jako preferowany dostawca systemu magazynowania energii w akumulatorach (BESS) wybrany został chiński koncern CATL.

REKLAMA

Chińska technologia LFP

CATL poinformował, że na potrzeby gigaskalowego projektu solar+storage w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dostarczy magazyny energii Tener. Zostały ona zaprezentowane w kwietniu 2024 r. w Pekinie. Producent podawał, że jest to pierwszy na świecie wdrożony do masowej produkcji system magazynowania energii o zerowej degradacji w ciągu pierwszych 5 lat użytkowania.

Magazyny energii Tener wykorzystują ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o gęstości energii 430 Wh/l i oferuje pojemność 6,25 MWh zamkniętą w kontenerze TEU (Twenty feet Equivalent Unit). Więcej na ten temat w artykule: Nowy magazyn energii z Chin. Zerowa degradacja przez pierwsze 5 lat.

REKLAMA

Moduły do potężnej elektrowni PV

Na dostawców modułów fotowoltaicznych do projektu solar-storage wybrane zostały również firmy z Chin – Jinko Solar i JA Solar. Z kolei preferowanymi wykonawcami projektu w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) są spółki PowerChina oraz indyjska firma Larsen & Toubro.

Moduły PV w projekcie wykonane będą w technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact), która zyskuje coraz większą popularność i jest coraz szerzej stosowana na globalnym rynku PV. Niedawno producent JA Solar pochwalił się uzyskaniem nowego rekordu napięcia dla ogniwa fotowoltaicznego Bycium+ wykonanego właśnie w tej technologii. Wynik na poziomie 748,6 mV został potwierdzony przez niemiecki Instytut Badań nad Energią Słoneczną w Hameln (ISFH).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady