Cała Afryka zainstalowała mniej fotowoltaiki niż Polska
Łączna moc nowych elektrowni fotowoltaicznych, które powstały w zeszłym roku w Afryce, jest stosunkowo niska. Afryka odpowiadała tylko za 0,5 proc. nowych mocy uruchomionych w zeszłym roku w globalnej fotowoltaice.
Według raportu Afrykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej (AFSIA) w 2024 r. w Afryce najwięcej nowych mocy w fotowoltaice przybyło w segmencie utility-scale, czyli w dużych elektrowniach PV oddających 100 proc. energii do sieci. W raporcie „Africa Solar Outlook 2025” wskazano, że w 2024 r. cały kontynent zanotował przyrost 2,5 GW mocy w fotowoltaice (dla porównania w Polsce przybyło 4,1 GW nowych mocy, z czego 1,3 GW stanowiły prosumenckie mikroinstalacje PV).
Stowarzyszenie zaznacza jednak, że liczba ta może być zdecydowanie niedoszacowana względem faktycznych inwestycji w fotowoltaikę na kontynencie afrykańskim. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie uwzględnia ona instalacji domowych, w tym instalacji off-grid – dane z tego segmentu nie są jeszcze bowiem gromadzone przez AFSIA.
Wśród nowych elektrowni PV dominowały duże projekty z segmentu utility-scale, które odpowiadały za 72 proc. dodanej mocy w PV. To zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, kiedy ich udział był na poziomie 32,4 proc. W segmencie tym w zeszłym roku uruchomiono instalacje o mocy 1,78 GW wobec 521 MW rok wcześniej. We wcześniejszych dwóch latach natomiast liderem wzrostu pozostawał segment instalacji w obiektach komercyjnych i przemysłowych (C&I).
Tyle jest fotowoltaiki w Afryce
Na koniec 2024 r. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Afryce (bez instalacji prosumenckich) osiągnęła 19,2 GW. Jak wylicza AFSIA, dodane na kontynencie instalacje PV w ubiegłym roku stanowiły zaledwie 0,5 proc. wszystkich nowych mocy w światowej fotowoltaice. Taki udział Afryka zanotowała ostatnio w 2013 r.
Organizacja podkreśla, że sytuacja ta zupełnie nie oddaje potencjału energetyki słonecznej Afryki ani nie koreluje z zapotrzebowaniem na produkcję energii na całym kontynencie. AFSIA spodziewa się jednak znacznego przyspieszenia inwestycyjnego w tym roku i kolejnych. Według danych stowarzyszenia w 2024 r. w Afryce ogłoszono bowiem 40 GW nowych projektów – o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.
Kraje z największym przyrostem PV
Według raportu za 78 proc. nowych projektów fotowoltaicznych w minionym roku odpowiadały dwa kraje – RPA i Egipt. Udział RPA osiągnął około 50 proc. (1,24 GW), a Egiptu – 28 proc. (0,71 GW). Podium zamyka Zambia, która jednak zainstalowała już niemal 10 razy mniej mocy od Egiptu (74,8 MW). Egipt znalazł się w czołówce państw afrykańskich po raz pierwszy dzięki uruchomieniu dwóch wielkoskalowych projektów PV w Kom Ombo.
Ta silna koncentracja inwestycji PV w dwóch krajach zdaniem AFSIA zmieni się już w 2025 r. ze względu na spodziewane w innych krajach projekty dużych sieciowych elektrowni PV.
Jeśli chodzi o miks energetyczny poszczególnych krajów Afryki, to największy udział energii słonecznej w miksie energetycznym zanotowała Republika Środkowoafrykańska (43,1 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Mauretania (20,7 proc.) i Namibia (13,4 proc.). Siedem krajów afrykańskich osiągnęło ten wskaźnik na poziomie przekraczającym 10 proc., a 21 krajów – powyżej 5 proc.
Rośnie popularność magazynów energii
Jak podaje AFSIA, w 2024 r. mocno wzrósł afrykański rynek magazynowania energii. Łączna pojemność wdrożonych magazynów wyniosła 1,64 GWh, co stanowi ponad 10-krotny wzrost w zestawieniu ze 157 MWh dodanymi w 2023 r. Według danych stowarzyszenia w fazie rozwoju są projekty magazynowania energii o pojemności 18 GWh w takich krajach, jak: RPA, Senegal, Malawi, Botswana, Tanzania, Namibia i Mauritius.
Zgodnie z raportem projekty hybrydowe łączące fotowoltaikę i magazyny energii stają się standardem w projektach dużych elektrowni PV podłączanych do sieci oraz elektrowni modernizowanych.
Cały raport ASFIA można pobrać na tej stronie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.