Magazyny zgromadzą energię z atomu

Magazyny zgromadzą energię z atomu
fot. Yamu_Jay/Pixabay

Bateryjne systemy magazynowania energii Energy Vault będą wykorzystywane do wsparcia mikroreaktorów produkujących energię na potrzeby centrów danych.

Firma Energy Vault poinformowała o zawiązaniu strategicznego partnerstwa z NuCube Energy – producentem mikroreaktorów jądrowych NuSun. Współpraca zakłada, że bateryjne magazyny energii (BESS) B-Vault będą wykorzystywane do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej w ramach planowanego wdrożenia mikroreaktorów jądrowych w centrach danych wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI).

To elastyczne rozwiązanie ma obsługiwać rynek centrów danych w USA, który – jak podaje Energy Vault – według szacunków ma w 2028 r. zużywać 500 TWh energii.

REKLAMA

Marco Terruzzin, Chief Commercial and Product Officer w Energy Vault, zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na centra danych AI dynamicznie rośnie i w tej sytuacji najważniejsze staje się zapewnienie niezawodnego i nieprzerwanego zasilania oraz – koniecznie – przechowywania energii.

Łącząc mikroreaktory z unikalnym podejściem Energy Vault do magazynowania energii, możemy zapewnić, że centra danych AI zyskają dostęp do bezemisyjnej energii elektrycznej i będą działać płynnie. Dzięki temu ważnemu partnerstwu strategicznemu Energy Vault i NuCube chcą wprowadzić na rynek NuSun jako najbezpieczniejsze, najbardziej opłacalne, dyspozycyjne rozwiązanie bezemisyjne dla rozwijającego się rynku centrów danych – skomentował Marco Terruzzin, Chief Commercial and Product Officer w Energy Vault.

Energy Vault udostępni również na potrzeby projektu swój system zarządzania energią VaultOS. Umożliwi on jednoczesną kontrolę pracy NuSun i akumulatorów, zapewniając nieprzerwaną pracę centrów danych AI. Firma zapewnia, że taka konfiguracja pozwoli na dynamiczne zarządzanie obciążeniem, koordynację wielu jednostek oraz płynne dostarczanie energii w okresach szczytowych i pozaszczytowych.

Cenne know-how

Energy Vault poza dostarczeniem systemu akumulatorowego wykorzysta też wnioski z własnych badań i prac rozwojowych w zakresie długoterminowego magazynowania energii w magazynach grawitacyjnych, by pomóc m.in. w tworzeniu struktur obudowy reaktora.

Zgodnie z informacjami NuCube produkowane przez firmę reaktory jądrowe będą zamknięte w zbiorniku ze stali nierdzewnej i dostosowane do transportu.

REKLAMA

Prostota konstrukcji jest kluczem do osiągnięcia niskich kosztów i wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Spodziewamy się, że dzięki połączeniu platformy NuSun z platformą cyfrową i sprzętową Energy Vault będziemy w stanie poprawić elastyczność operacyjną i wydajność NuSun w konfiguracjach pojedynczych i wielojednostkowych i umożliwimy łatwe włączenie NuSun przez centra danych AI do ich operacji wymagających pozyskiwania energii i zarządzania wahaniami popytu w celu nieprzerwanego działania – skomentował Cristian Rabiti, współzałożyciel i dyrektor generalny NuCube Energy.

Nowoczesne paliwo jądrowe

Mikroreaktory NuSun wykorzystają paliwo określane jako Triso (trójstrukturalne izotropowe paliwo cząsteczkowe), zatwierdzone przez amerykańską Komisję Nadzoru Jądrowego. Jak wyjaśniono na polskiej stronie rządowej poświęconej energii atomowej, paliwo Triso (TRIstructural-ISOtropic) składa się z cząstek zbudowanych z jądra uranu, węgla i tlenu. Jądro jest otoczone trzema warstwami materiałów na bazie węgla i ceramiki, które zapobiegają uwalnianiu radioaktywnych produktów rozszczepienia.

Według szefa NuCube wypracowane wspólnie z Energy Vault rozwiązanie może stanowić brakujące ogniwo do zapewnienia wysoce odpornych, niezawodnych i bezpiecznych dostaw energii dokładnie tam, gdzie jest zapotrzebowanie rynku.

Wdrożenie reaktorów NuSun wspieranych przez magazyny energii B-Vault i oprogramowanie VaultOS planowane jest do końca 2028 r. lub na początku 2029 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.