Niemcy chcą masowo instalować duże magazyny energii

Niemcy chcą masowo instalować duże magazyny energii
fot. Gramwzielone.pl (C)

Zachodni sąsiad Polski szykuje się na boom w segmencie dużych magazynów energii. W ostatnich miesiącach w Niemczech wyraźnie wzrosło zainteresowanie przyłączaniem takich obiektów do sieci. 

O masowym zainteresowaniu przyłączaniem magazynów energii do niemieckiej sieci napisał portal PV Magazine. Według jego informacji do początku 2025 r. operatorzy sieci przesyłowych otrzymali 650 wniosków o przyłączenie dużych systemów magazynowania energii w akumulatorach (BESS). Łączna przewidziana w nich moc wynosi aż 226 GW.

Operatorzy zwracają jednak uwagę, że część projektów mogła zostać uwzględniona więcej niż jeden raz w całkowitym wyliczonym wolumenie mocy. Niektórzy deweloperzy bowiem złożyli wnioski dotyczące kilku lokalizacji dla identycznie zaprojektowanego obiektu w celu zwiększenia szansy na uzyskanie pozwolenia.

REKLAMA

Wiele z ujętych we wnioskach magazynów energii znajduje się na wczesnym etapie planowania, trudno więc przewidzieć, ile z nich rzeczywiście zostanie zrealizowanych. Jednak PV Magazine podkreśla, że jeszcze trzy miesiące wcześniej zgłoszone wnioski obejmowały projekty BESS o łącznej mocy około 161 GW, a zatem w ciągu kwartału nastąpił wzrost o około 40 proc.

W większości wniosków podano, że uruchomienie magazynów planowane jest przed 2030 r., a najwcześniejszych nawet w 2025 r.

Tyle magazynów energii działa w Niemczech

Według danych Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur) na początku br. w Niemczech działały 262 większe systemy magazynowania energii o jednostkowej mocy przekraczającej 1 MW. Ich łączna pojemność wynosiła około 1,75 GWh. Ponadto, jak podaje PV Magazine, w rejestrze Bundesnetzagentur znajduje się 287 dużych projektów magazynowania energii o mocy prawie 2,4 GW, które znajdują się w fazie planowania.

Boom na magazynowanie energii ma wynikać głównie ze spadających cen akumulatorów i możliwości generowania zysków z wahań cen giełdowych energii elektrycznej w ramach arbitrażu cenowego. PV Magazine wylicza, że nawet jeśli tylko połowa zgłoszonych projektów zostanie zrealizowana, to planowana pojemność magazynowa może wystarczyć do zasilania ponad 30 mln niemieckich gospodarstw domowych przez cały dzień.

REKLAMA

Wielkoskalowe systemy BESS

W ostatnich miesiącach pojawiła się seria informacji o projektach magazynowania energii na dużą skalę rozwijanych u zachodnich sąsiadów Polski. Jednym z nich jest ogromny magazyn energii w Saksonii-Anhalt, którego budowę zapowiedziano w 2024 r. Obiekt rozwijany jest wspólnie przez izraelskie przedsiębiorstwo Nofar Energy oraz chiński Sungrow Power Suply. Moc magazynu ma osiągnąć 116,5 MW, a pojemność – 230 MWh.

Także niemieccy deweloperzy rozwijają u siebie projekty magazynowe. Komunalny dostawca usług energetycznych Westfalen Weser ogłosił budowę magazynu energii o mocy 120 MW i pojemności 280 MWh. Instalacja powstanie na terenie byłej elektrowni jądrowej w Nadrenii Północnej-Westfalii.

W tym samym landzie zlokalizowany jest projekt BESS, który w ostatnim kwartale 2024 r. zmienił właściciela. Gotowy do budowy magazyn Park Metelen rozwijany był przez spółkę SMA Altenso GmbH, która sprzedała go firmie MEAG, zarządzającej aktywami grupy Munich Re. Ten magazyn energii ma planowaną moc 92,5 MW i pojemność 231 MWh.

Ostatnio niemiecka firma Green Flexibility pozyskała do 400 mln euro finansowania kapitałowego na projekty magazynowania energii. Inwestorem jest szwajcarska firma private equity Partners Group. Pozyskane środki wraz z innymi pożyczkami zostaną wykorzystane do sfinansowania inwestycji o łącznej wartości ponad 1 mld euro nie tylko w Niemczech, ale też innych krajach Europy. Green Flexibility, firma założona w roku 2023 m.in. przez byłego dyrektora generalnego firmy Sonnen, zamierza stać się liderem rynku BESS. Obecnie jej projekty mają obejmować magazyny energii o mocy ponad 10 GW, z czego ponad 100 MW jest gotowych do budowy.

[artykuł edytowany]

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.