GoldenPeaks Capital kupił w Polsce duży pakiet projektów farm PV
Zarejestrowany na Malcie fundusz GoldenPeaks Capital rozszerza swój portfel fotowoltaiczny w Polsce. Spółka, która specjalizuje się w budowie i eksploatacji systemów solarnych, w ciągu roku zamierza przekroczyć w Polsce 1 GW mocy w fotowoltaice.
GoldenPeaks Capital nabył kolejne 400 MW aktywów gotowych do budowy (RtB). Większość lokalizacji znajduje się w zachodniej i północno-zachodniej Polsce, a pozostałe są rozmieszczone w różnych częściach kraju. Są to instalacje o zróżnicowanej mocy do 58 MW.
GoldenPeaks Capital posiada obecnie 1,7 GW projektów w rozwoju i zamierza dodać kolejne 300 MW aktywów RtB w Polsce do końca pierwszego kwartału 2025 r. Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital, wylicza, że w 2025 r. firma planuje przekroczyć w Polsce 1 GW mocy w projektach solarnych.
Projekty GPC w Polsce
GoldenPeaks Capital to przedsiębiorstwo specjalizujące się w budowie i eksploatacji instalacji solarnych oraz jeden z największych właścicieli instalacji fotowoltaicznych w Europie Wschodniej, z 15-letnim doświadczeniem w globalnych projektach energetycznych. Działalność firmy obejmuje rozwój projektów, finansowanie, zarządzanie łańcuchem dostaw, budowę i odbiór techniczny, zarządzanie aktywami oraz sprzedaż.
Niedawno GoldenPeaks Capital pozyskał duże finansowanie od niemieckiego banku NORD/LB na realizację w Polsce dwóch portfeli farm fotowoltaicznych. Finansowanie w kwocie 109 mln euro ma się przyczynić do budowy łącznie ponad 100 farm fotowoltaicznych w ramach pakietów KAMI 2 i KAMI3.
Spółka od lat rozwija i przejmuje projekty PV w Polsce. Dwa lata temu zapowiadała duże przejęcia na polskim rynku fotowoltaicznym i informowała o zakończeniu finansowania dwóch projektów PV Foxtrot (86 MW) i Gamma (90 MW).
GoldenPeaks Capital działa w Polsce za pośrednictwem spółki Spectris Energy. Firma jest aktywna także w obszarze umów PPA. W maju ubiegłego roku podpisała umowę na dostawy energii elektrycznej dla Reckitt, międzynarodowego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją m.in. artykułów gospodarstwa domowego, leków i środków higieny osobistej. Wcześniej podpisała też kontrakt PPA ze spółką Boryszew Green Energy and Gas. Umowa z Boryszewem była dla GPC siódmą umową PPA w naszym kraju – wcześniej firma podpisała wirtualny kontrakt PPA (vPPA) z koncernem Mondelēz International. Przewiduje on 12-letnie wirtualne dostawy 126 GWh energii rocznie.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.