Gigantyczna elektrownia PV z bateriami zapewni energię 24/7
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstanie hybrydowy projekt solarno-magazynowy w skali giga. Deweloper zapowiada, że będzie to największy na świecie zintegrowany system magazynowania energii słonecznej w akumulatorach.
Ogromną inwestycję łączącą fotowoltaikę z magazynowaniem energii ogłosiła spółka Masdar (Abu Dhabi Future Energy Company) wraz z Emirates Water and Electricity Company (EWEC) w obecności prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i ministrów tego kraju. Firmy zapowiedziały budowę pierwszego na świecie obiektu zapewniającego nieprzerwane całodobowe dostawy energii ze źródeł odnawialnych. Projekt ogłoszono podczas Abu Dhabi Sustainability Summit 2025.
Projekt realizowany będzie w Abu Zabi i obejmie elektrownię fotowoltaiczną o mocy 5,2 GW (DC) połączoną z akumulatorowym magazynem energii elektrycznej. Bezproblemową integrację z siecią tak ogromnej elektrowni fotowoltaicznej zapewnić ma potężny magazyn energii o pojemności 19 GWh.
System ma dostarczać każdego dnia do 1 GW mocy w podstawie i będzie największym tego typu obiektem na świecie.
– Przez dziesięciolecia największą barierą stojącą przed odnawialnymi źródłami energii była nieciągłość – możliwość pozyskiwania nieprzerwanej, czystej energii w dzień i w nocy – powiedział Dr Sultan Al Jaber, minister przemysłu i zaawansowanych technologii ZEA oraz przewodniczący Masdaru. – We współpracy z EWEC i naszymi partnerami zbudujemy instalację do produkcji energii odnawialnej, która będzie w stanie dostarczać czystą energię przez całą dobę.
Globalny przełom
Deweloperzy podkreślają, że projekt dzięki swojej skali zauważalnie przyczyni się do transformacji energetycznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wyznaczy nowe standardy.
– Uruchamiając największy na świecie system fotowoltaiki i magazynowania energii w akumulatorach, Abu Zabi wyznaczy nowy globalny standard zrównoważonego rozwoju i innowacji w zakresie energii – podkreślił Othman Al Ali, dyrektor generalny EWEC. – Współpraca z partnerami takimi jak Masdar i TAQA Transmission w celu ułatwienia rozwoju infrastruktury sieciowej umożliwia osiągnięcie naszych kamieni milowych transformacji, które przyspieszają osiągnięcie przez ZEA celów strategicznej inicjatywy Net Zero do 2050 r.
Mohamed Jameel Al Ramahi, dyrektor generalny Masdaru, wyliczał, że w ramach projektu powstanie ponad 10 tys. nowych miejsc pracy, co przyczyni się także do wzrostu gospodarczego.
Europejska aktywność arabskiego przedsiębiorstwa
Dla Masdaru ogłoszony projekt solarno-magazynowy będzie największą i najambitniejszą inwestycją w historii firmy. Zamierza ona zbudować portfel odnawialnych źródeł energii o mocy 100 GW do 2030 r. Ostatnio spółka podała, że moc jej projektów działających i w budowie wzrosła z 20 GW do 51 GW między 2022 r. a końcem 2024 r. Przyczyniły się do tego również inwestycje prowadzone w USA i Europie.
Europejska działalność Masdaru objęła m.in. podpisanie w połowie 2023 r. umowy z hiszpańską Iberdrolą, zakładającej przejęcie prawie połowy udziałów w morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, realizowanej w niemieckiej części Morza Bałtyckiego.
Kilka lat wcześniej, już na początku 2019 r., Masdar wyrażał też zainteresowanie projektami OZE w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
W 2024 r. Masdar zainwestował w projekty OZE blisko 8 mld dolarów kapitału własnego i pozyskał ponad 4,5 mld dolarów finansowania dla projektów w dziewięciu krajach. Środki te umożliwiają rozwój projektów o łącznej mocy ponad 6,5 GW. Jako przełomowe przedsięwzięcia minionego roku spółka wskazuje:
- przejęcia w Grecji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych;
- rozpoczęcie siedmiu dużych projektów, w tym dwóch magazynów energii w Wielkiej Brytanii, dwóch farm PV w Azerbejdżanie (łącznie 760 MW) i gigaprojektu Al Ajban Solar w ZEA (1,5 GW);
- zamknięcie finansowe sześciu wielkoskalowych projektów, w tym farmy fotowoltaicznej Al Henakiyah (1,1 GW) i ww. projektów PV w Azerbejdżanie;
- podpisanie w grudniu 2024 r. umowy zakupu energii elektrycznej na potrzeby projektu Sadawi o mocy 2 GW w Arabii Saudyjskiej;
- uruchomienie farmy wiatrowej Zarafshan o mocy 500 MW w Uzbekistanie;
- drugą emisję zielonych obligacji, w której spółka pozyskała 1 mld dolarów z 4,6-krotną nadsubskrypcją.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.