Nowe ceny dla wytwórców energii z morskich farm wiatrowych już obowiązują. Są za wysokie?
W Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie wprowadzające maksymalne ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, jaką będą mogli wskazać wytwórcy w ofertach złożonych w aukcji. Pierwsza aukcja zapowiadana była już na rok 2025.
Opublikowane rozporządzenie wprowadza ceny dla energii z morskich farm wiatrowych na takim poziomie, jaki ustalono w ostatnim projekcie dokumentu. To oznacza, że w aukcjach dla projektów z tzw. drugiej fazy offshore w Polsce obowiązywać będą następujące ceny:
- 485,71 zł/MWh – dla obszarów wskazanych w załączniku 1 do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz dla obszarów 14.E.1, 14.E.2, 14.E.3, 14.E.4, 45.E.1, 46.E.1 wskazanych w załączniku 2 do ustawy;
- 499,33 zł/MWh – dla obszarów 43.E.1, 44.E.1 wskazanych w załączniku 2 do ustawy;
- 512,32 zł/MWh – dla obszarów 53.E.1, 60.E.1, 60.E.2, 60.E.3, 60.E.4 wskazanych w załączniku 2 do ustawy.
Obliczenia ceny
Autorem rozporządzenia z dnia 9 stycznia 2025 r. w sprawie maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców, jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort podawał, że przy obliczeniu ceny uwzględniono średni koszt bilansowania w wysokości 17 zł/MWh. Z kolei koszty operacyjne i dodatkowe koszty inwestycyjne ponoszone w okresie eksploatacji, w którym wytwórcy będą korzystać z prawa do pokrycia ujemnego salda, przyjęto na poziomie 376 tys. zł/MW/rok.
Współczynnik wykorzystania mocy określono na 43,7 proc., natomiast koszty inwestycyjne wraz z przyłączem i likwidacją farmy ustalone zostały na poziomie 28,133 mln zł/MW.
Najniższa cena przewidziana w rozporządzeniu – 485,71 zł/MWh – będzie obowiązywać w aukcjach dla projektów rozwijanych na sześciu obszarach morskich położonych bliżej części Ławicy Odrzanej i we wschodniej części Ławicy Słupskiej. Cena w wysokości 499,33 zł/MWh odnosić się będzie do projektów realizowanych na dwóch obszarach w zachodniej części Ławicy Słupskiej (około 60 km od brzegu). Z kolei cena najwyższa – 512,32 zł/MWh – obowiązywać będzie dla pięciu obszarów leżących w dalej położonej od brzegu części Ławicy Środkowej (około 90 km od brzegu).
Wprowadzenie różnych cen dla różnych obszarów rozwoju offshore umożliwiła uchwalona w ostatnim kwartale 2024 r. ustawa o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. 15 stycznia 2025 r.
Druga faza systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych
W ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce wsparcie w postaci gwarantowanej ceny odkupu energii w ramach kontraktów różnicowych otrzymają firmy, które zaoferują najniższe ceny energii w aukcjach. W ramach tej fazy realizowane mają być następujące inwestycje w poszczególnych obszarach:
- 14.E.1 – Energa MFW 1 (deweloperem jest Orlen),
- 14.E.2 – Energa MFW 2 (Orlen),
- 14.E.3 – Orlen Neptun (Orlen),
- 14.E.4 – Orlen Neptun 14.E.4 (Orlen),
- 43.E.1 – Baltica 7 (PGE/Tauron),
- 44.E.1 – Baltica 9 (PGE),
- 45.E.1 – Baltica 2+ (PGE/Orsted),
- 46.E.1 – Orlen Neptun 46.E.1 (Orlen),
- 60.E.1 – MFW Bałtyk I (Polenergia/Equinor),
- 60.E.2 – Baltica 1 (PGE Baltica),
- 60.E.3 – Baltica 1+ (PGE),
- 60.E.4 – Baltica 5 (PGE/Enea).
Przygotowania do pierwszej aukcji, która może się odbyć już w roku 2025, zapowiedziały dotychczas Orlen i PGE.
Ceny dla offshore dwukrotnie za wysokie?
Do wprowadzonych maksymalnych cen energii dla wytwórców z morskich farm wiatrowych odniosła się Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii (IEPiOE). Cytowany przez portal Wnp.pl Henryk Kaliś, prezes Izby, stwierdził, że w każdym wypadku koszt wyprodukowanej energii elektrycznej będzie dwukrotnie wyższy od poziomu akceptowalnego przez odbiorców przemysłowych stosujących energochłonne technologie produkcji – z uwagi na potrzebę zachowania konkurencyjności na rynkach globalnych.
– Maksymalna cena energii elektrycznej uwzględniająca ww. uwarunkowania to 60 euro za MWh. Zaproponowanie w rozporządzeniu ministra klimatu poziomy cen stoją w jaskrawej sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami, iż niskoemisyjna transformacja energetyczna energetyki systemowej, oparta o OZE, jest gwarancją zachowania konkurencyjności polskiej gospodarki – skomentował Henryk Kaliś dla Wnp.pl.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czyli cena brutto wychodzi od ok. 600zł do 630zł/MWh. Drogo jak na nową farmę z najnowszymi i najwydajniejszymi turbinami. To jest także blisko 100zł drożej (w cenach netto), niż średnia cena energii na RDN za cały 2024 rok. Jeśli będzie potrzeba wyłączania mocy z OZE w ramach nierynkowego rozdysponowania mocy to logiczne byłoby najpierw odłączać najdroższe moce, ale obawiam się, że energia z offshore będzie miała priorytet i będzie nie do ruszenia. Za rok pierwsza farma na morzu będzie już w pełni operacyjna. W kolejnych latach dojdą następne. Nie mam czasu teraz szukać informacji o gwarantowanej cenie energii dla Baltic Power, ale różnica tutaj pewnie będzie podobna. Ciekaw jestem, kto pokryje różnicę w cenie za MWh?
@AQQ – no tak, nie wiesz, co komentujesz, ale nie możesz się oprzeć. To zwrócę ci uwagę na słowo-klucz – „maksymalna”, a z komentarzem proponuję wstrzymać się do wyników aukcji.
@SPV: Pracuję w branży wiatrowej i zna realia tej branży. Rzadko który projekt kończy się w zaplanowanym terminie a większość wykracza w mniejszym lub większym stopniu poza swój budżet. Tym bardziej na początkowym etapie, gdzie masz rozruch farmy i częste postoje serwisowe. W ostatnich paru latach dość mocno wzrosł koszty budowy i obsługi farm, przez co nawet najwięksi producenci balansują na krawędzi zysku i straty. Trzymam kciuki, żeby było tak jak piszesz i finalnie cena była jednak niższa. Masz rację, jest to cena do przetargu, więc jest szansa, że oferent zaproponuje dużo niższą stawkę.
Próba wymuszenia cen stary numer s Sb ków z energetyki
…. w sumie to bez znaczenia, ile było, coś z 3 z przodu, ale bliżej 4 🙁 ….. albowiem wyniki aukcji grudniowe 24 „Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 149 zł/MWh dla lądowych farm wiatrowych oraz 244,80 zł/MWh dla elektrowni fotowoltaicznych. Maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia wyniosła odpowiednio 175 zł/MWh oraz 334,77 zł/MWh”.
Do @AQQ Polenergia w ciągu roku …. 3 prezesów, … czyżby offshore się „nie spinał” …. powody podałeś + wysokość nakładów inwestycyjnych i koszty finansowe
W sprawie priorytetu jest Rozporządzenie: 1. Atom. 2. Offshore