PGE Energia Ciepła dostanie premię kogeneracyjną
W największej w Szczecinie elektrociepłowni pracują obecnie dwa kotły węglowe, które niebawem zastąpi nowa jednostka kogeneracyjna wyposażona w silniki gazowe. Pomoże w tym wygrana PGE w aukcji na premię kogeneracyjną.
Elektrociepłownia Pomorzany jest największym źródłem w szczecińskim systemie ciepłowniczym. Pracują tam dwa kotły węglowe o łącznej mocy elektrycznej 134 MWe i mocy cieplnej 180 MWt. W ramach transformacji energetycznej kotły tego typu mają zostać wyłączone do 2030 r. W ich miejsce w szczecińskiej elektrociepłowni powstanie nowoczesna jednostka gazowa.
Premia kogeneracyjna przyspieszy realizację jednostki gazowej
PGE Energia Ciepła wygrała ostatnią w 2024 r. aukcję na premię kogeneracyjną. Dzięki temu w Szczecinie zbuduje nowoczesną jednostkę, która zastąpi kotły węglowe w Elektrociepłowni Pomorzany. Nowa jednostka kogeneracyjna będzie wyposażona w silniki gazowe. Umożliwi to efektywniejsze zarządzanie produkcją i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
– To kluczowy projekt, który rozpoczyna pierwszy etap działań naszej spółki na rzecz zapewnienia stabilnych dostaw ciepła mieszkańcom Szczecina po zakończeniu procesu dekarbonizacji, czyli po roku 2030 – powiedział Jarosław Biskup, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie.
Budowa nowych jednostek kogeneracyjnych w EC Pomorzany o mocy cieplnej około 23 MWt oraz mocy elektrycznej około 24 MWe jest na etapie przygotowań do realizacji.
Technologia Power to Heat
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada około 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. Dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, m.in. Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina, Bydgoszczy, Kielc i Szczecina. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.
PGE Energia Ciepła jako pierwsza w Polsce wdrożyła w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię Power to Heat, oddając w 2021 r. do eksploatacji dwa kotły elektrodowe zasilane energią elektryczną. Pełnią one funkcję rezerwowo-szczytową, zapewniając bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. Energia w tym przypadku produkowana jest w kogeneracji przy okazji produkcji ciepła. Jeśli nie zostanie zużyta do zasilenia kotłów elektrodowych, trafia do sieci elektroenergetycznej. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: PGE uruchamia kotły elektrodowe. W przyszłości zasili je offshore.
Dzięki nowatorskiej technologii w 2024 r. elektrociepłownia spaliła ponad 2,5 tys. ton węgla mniej i ograniczyła emisję CO2 o blisko 5 tys. ton. W tym czasie kotły elektrodowe wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 400 tys. GJ ciepła – ilość równoznaczną z zapotrzebowaniem około 13 tys. gospodarstw domowych.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.