Deweloper fotowoltaiki z GPW wchodzi na nowy rynek

Deweloper fotowoltaiki z GPW wchodzi na nowy rynek

Międzynarodowy deweloper elektrowni fotowoltaicznych, który działa głównie na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, teraz rozwija projekt w Afryce. 

Obecna na polskiej giełdzie spółka Photon Energy rozwija działalność w Republice Południowej Afryki, gdzie tworzy projekt Solar Hydro z wykorzystaniem technologii RayGen. W ramach projektu powstanie skoncentrowana elektrownia słoneczna (Concentrated Solar Power, CSP) o mocy 250 MW z magazynem energii cieplnej o mocy 150 MW (1,8 GWh, 12 godzin).

Elektrownia słoneczna CSP wykorzystuje energię promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej. Działa na zasadzie koncentracji światła słonecznego przy użyciu zwierciadeł lub soczewek skupiających promienie słoneczne na małym obszarze. W tym projekcie promienie padają na specjalne moduły RayGen.

REKLAMA

Za projekt odpowiada Photon Renewable Energy Pty Ltd – południowoafrykańska spółka zależna firmy Photon Energy. Jak poinformował deweloper, prowadzony w Winterton w prowincji KwaZulu-Natal w RPA projekt notuje systematyczne postępy, a kolejne etapy są realizowane zgodnie z planem.

Po zabezpieczeniu 1200 ha gruntów pod budowę innowacyjnej elektrowni słonecznej z wykorzystaniem technologii CSP spółka otrzymała korzystne warunki przyłączenia do sieci, co zapewni jego pełną integrację z systemem energetycznym. Po uruchomieniu instalacja ma odegrać znaczącą rolę w poprawie stabilności energetycznej RPA i ograniczyć skutki przerw w dostawie prądu.

Współpraca z lokalnym OSD

W kolejnej fazie rozwoju Photon Energy będzie współpracować z lokalnym operatorem systemu dystrybucji (OSD) – firmą Eskom, która jest największym producentem energii elektrycznej w Afryce. Współpraca obejmie zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązań technicznych umożliwiających integrację elektrowni z siecią regionalną i krajową. Pomoże to zapewnić stabilność sieci, zoptymalizuje proces dystrybucji energii oraz umożliwi świadczenie kluczowych usług, takich jak regulacja częstotliwości i zarządzanie szczytowymi obciążeniami.

Projekt systematycznie postępuje – trwają czynności związane z planem zagospodarowania przestrzennego. Photon Energy przewiduje zakończenie procesu oceny oddziaływania na środowisko do czwartego kwartału tego roku.

Spółka przygotowuje się również do uzyskania licencji energetycznej w NERSA (National Energy Regulator of South Africa) oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych. Te kroki są konieczne do uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę. Osiągnięcie statusu gotowości do budowy (ready-to-build) planowane jest do drugiego kwartału 2026 r.

Spółka dąży także do uzyskania statusu Projektu Zintegrowanego Strategicznie (Strategic Integrated Project, SIP) w ramach Komisji Koordynacyjnej Infrastruktury Prezydenckiej Republiki Południowej Afryki. Osiągnięcie statusu SIP zapewniłoby istotne wsparcie, umożliwiając przyspieszenie harmonogramu realizacji projektu oraz wspierając współpracę z kluczowymi interesariuszami.

REKLAMA

Energia na 12 godzin

Rozwiązanie Solar Hydro firmy RayGen zastosowane w tym projekcie jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę długoterminowego magazynowania energii. Technologia łączy skoncentrowaną generację energii elektrycznej i cieplnej z wodnym magazynem termicznym, który może dostarczać energię przez okres przekraczający 12 godzin.

Jak podają twórcy rozwiązania, moduły RayGen są prawie 2000 razy mocniejsze niż tradycyjne panele słoneczne. Wytrzymują prawie 1000-krotne stężenie promieniowania słonecznego i wykorzystują ogniwa o prawie dwukrotnie większej wydajności. Aby zapobiec ich przegrzaniu, moduły są aktywnie chłodzone wodą. Jedna trzecia światła słonecznego jest przekształcana w energię elektryczną, a dwie trzecie w ciepło (gorąca woda o temperaturze 90 st. C).

Photon Energy nawiązał strategiczne partnerstwo z RayGen w kwietniu 2020 r. Od tego czasu Photon Energy Group realizuje projekty z technologią RayGen i dokonał kilku inwestycji kapitałowych w firmę RayGen, utrzymując 5,44 proc. udziałów w jej kapitale.

Portfel projektów Photon Energy

Grupa Photon Energy powstała w 2008 r. w Czechach. Od tego czasu zbudowała i uruchomiła elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 180 MWp; w swoim portfolio ma elektrownie o łącznej mocy 130 MWp. Obecnie rozwija projekty o łącznej mocy 1 GWp w Australii, na Węgrzechw Polsce, Rumunii i RPA. Świadczy również usługi technicznego utrzymania instalacji PV o mocy 730 MWp na całym świecie.

Poprzez swoją spółkę zależną Lerta Photon ma koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Jak podaje firma, jest trzecim co do wielkości dostawcą usług DSR dla polskiego operatora sieci przesyłowych z zakontraktowaną mocą około 230 MW na 2025 r. Poprzez swoją wirtualną elektrownię (VPP) agreguje generatorów i konsumentów energii o łącznej mocy ponad 480 MW.

Siedziba Photon Energy Group mieści się w Amsterdamie, a jej biura zlokalizowane są w całej Europie i Australii.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.