Planujesz budowę energooszczędnego domu w 2025 roku? Zobacz, jak możesz zaoszczędzić
Energooszczędny dom przynosi realne oszczędności – zarówno Twojemu portfelowi, jak i środowisku. Jego budowa pochłania jednak sporo środków. Dobrze więc wiedzieć, jak zaoszczędzić w całym procesie inwestycyjnym. Na co powinien zwrócić uwagę inwestor? Jakie kwestie są najważniejsze z punktu widzenia budżetu?
Zanim zaczniesz planować szczegóły dotyczące budowy energooszczędnego domu, pamiętaj, żeby poświęcić odpowiednio dużo czasu na analizę swoich potrzeb i możliwości – a także dostępnych rozwiązań, pozwalających na oszczędności.
3 rzeczy, na których możesz zaoszczędzić, budując dom w 2025 roku
Energooszczędny dom nie jest tani. Koszty budowy są w tym przypadku wyższe niż przy zastosowaniu tradycyjnych technologii, ale – co bardzo ważne – inwestycja szybko się zwraca. Już w pierwszych latach zauważysz oszczędności w porównaniu do domów budowanych tradycyjnymi metodami. Na etapie budowy i jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji też możesz oszczędzać. Jak to zrobić?
1. Wybieraj ekologiczne rozwiązania i zadbaj o to, żeby były uwzględnione w projekcie
Odpowiednio zaplanowana izolacja ścian, nowoczesne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją mogą w dłuższej perspektywie znacząco ograniczyć Twoje rachunki. Obecnie projekty domów coraz częściej uwzględniają te kwestie już na etapie koncepcyjnym. Rozwiązania nie tylko minimalizują straty ciepła, ale również koszty. Jak to możliwe?
Przykładowo, jeśli wybierasz projekt domu, zdecyduj się od razu na ten, który uwzględnia wentylację mechaniczną, a nie grawitacyjną. To da Ci kilka korzyści i oszczędności:
- nie wydasz środków na budowę komina wentylacyjnego, który jest w tym przypadku zbędny,
- nie stracisz miejsca, którego wymaga budowa komina,
- zadbasz o to, by w stropie znalazły się otwory na elementy rekuperacji (w przypadku stropu innego niż drewniany ich wykonanie w przyszłości jest skomplikowane, czasochłonne i kosztowne).
Pod kątem ogrzewania zdecydowanie ekonomiczniejsze są też proste bryły – domy bez balkonów czy wykuszy. Minimalizacja ewentualnych mostków termicznych sprawia, że mniej wydaje się na energię już podczas mieszkania. Dobrze też mieć na uwadze to, że tego typu projekty są po prostu tańsze w realizacji, a inwestor ma mniej kłopotów z ociepleniem trudnodostępnych miejsc czy np. zabezpieczeniem wykuszu przed wilgocią.
2. Jeśli planujesz kredyt, sprawdź różne oferty i wybierz tę najlepszą
Budowa domu to jedna z największych i najważniejszych inwestycji w życiu dla wielu osób. Jej finansowanie często wymaga sięgnięcia po wsparcie banku, dlatego inwestorzy korzystają z oferty kredytów hipotecznych. Oferuje je wiele podmiotów działających na polskim rynku. Trzeba jednak pamiętać: nie każda propozycja, która na pierwszy rzut oka wygląda atrakcyjnie, rzeczywiście jest najlepsza w dłuższej perspektywie. Zdarza się, że pewne koszty, takie jak ubezpieczenie kredytu, prowizja czy marża, znacząco podnoszą ostateczną kwotę zobowiązania.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
W trakcie poszukiwań warto skorzystać z porównywarek internetowych. Kilka kliknięć pozwoli Ci się zorientować, które podmioty oferują najniższe oprocentowanie albo najdłuższy okres spłaty. Bez wychodzenia z domu, bez presji i w dowolnym momencie zestawisz w rankingach różne warianty – w przejrzysty sposób.
Przeglądając rankingi, zwróć uwagę na:
- RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – jest jednym z najważniejszych wskaźników mówiących o rzeczywistym koszcie kredytu;
- elastyczne zasady spłaty;
- brak dodatkowych prowizji za wcześniejsze uregulowanie zadłużenia;
- koszty związane z ubezpieczeniami;
- wysokość miesięcznej raty;
- ewentualne ulgi lub dopłaty dla osób budujących domy pasywne bądź niskoenergetyczne.
Dzięki porównywarkom nie musisz prosić każdego banku o ofertę, a później samodzielnie porównywać różne opcje. To zapewnia oszczędność czasu i minimalizuje stres.
3. Rozważ budowę domu na zgłoszenie
Obecnie w Polsce możesz zbudować dom na zgłoszenie, który będzie miał do 70 m2 zabudowy. Wraz z poddaszem użytkowym może on mieć nawet około 100 m2 powierzchni użytkowej – to wystarczająco nawet dla rodziny 2+2 czy 2+3. Taka opcja może zapewnić Ci realne oszczędności. Budowa domu na zgłoszenie ogranicza nakłady, których wymaga samo uzyskanie pozwolenia, opłacenie kierownika budowy czy odbiorów poszczególnych etapów. Co więcej, możesz też zaoszczędzić na samym wyborze projektu. Rząd oferuje bowiem darmową bazę, z której możesz skorzystać. Skrócisz też czas realizacji inwestycji, a to zapewni ochronę przed rosnącymi w czasie cenami materiałów.
Budowa energooszczędnego domu w 2025 roku nie musi być aż tak kosztowna, jak się wydaje, jeśli odpowiednio zaplanujesz każdy etap inwestycji – od wyboru projektu, po finansowanie. Warto rozważyć korzystne rozwiązania – np. budowę domu na zgłoszenie do 70 m2, zamiast tradycyjnie czy porównanie różnych ofert kredytowych, zamiast wyboru tej jednej zaproponowanej przez bank.
Rankomat.pl – materiał sponsorowany