Energa zmieni zasady rozliczeń prosumentów od 1 lutego

Energa zmieni zasady rozliczeń prosumentów od 1 lutego
Energa

Weszły w życie nowe zasady rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. Teraz powinni je wdrożyć sprzedawcy energii. Jeden z największych sprzedawców energii w kraju, jakim jest Energa, nowe warunki rozliczania prosumentów zamierza implementować od początku przyszłego miesiąca.

W dniu 27 grudnia 2024 r. weszły w życie kolejne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Kluczowe dla rynku prosumenckiego są zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. To grupa prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r. Prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie wcześniej, nadal mogą korzystać z net-meteringu (opustów) – o ile nie zechcą przejść na net-billing.

Jak ma wyglądać rozliczanie prosumentów objętych net-billingiem po ostatnich zmianach w ustawie o OZE? Odmienne zasady rozliczeń dotyczyć będą właścicieli mikroinstalacji, którzy zaczęli wytwarzanie energii do połowy 2024 r., niż tych, którzy uruchomili mikroinstalacje po połowie 2024 r.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o OZE w zakresie net-billingu zakładają powrót do systemu rozliczeń opartego na rynkowej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm). Dotyczy to wyłącznie prosumentów w net-billingu, którzy zaczęli wytwarzać energię do połowy 2024 r. Ci prosumenci będą mieć jednocześnie prawo do przejścia na rozliczenia po rynkowej cenie energii RCE obejmującej poszczególne okresy niezbilansowania (obecnie ceny RCE zmieniają się co godzinę). Aby tak się stało, potrzebne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia do swojego sprzedawcy energii.

Prosumenci w net-billingu z tej grupy otrzymają dodatkową zachętę do przejścia na rozliczenia po cenie RCE – w postaci większego zwrotu depozytu w okresie kolejnych 12 miesięcy. Będą mogli otrzymać 30 proc. niewykorzystanych w takim okresie środków. Jeżeli natomiast dany prosument zdecyduje się na rozliczenia po cenie RCEm, wysokość zwrotu ewentualnej nadwyżki po 12 miesiącach nie ulegnie podwyższeniu i będzie wynosić – jak w przypadku pozostałych prosumentów w net-billingu – 20 proc.

Prosumenci, którzy uruchomili produkcję energii po 30 czerwca 2024 r., nadal będą rozliczani po cenie RCE, która obowiązywała od połowy 2024 r. wszystkich prosumentów objętych net-billingiem (z możliwością zwrotu do 20 proc. środków z depozytu niewykorzystanych w ciągu 12 miesięcy).

Zmiana rozliczeń na cenę RCEm od 1 lutego

O to, kiedy prosumenci, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii w net-billingu do 30 czerwca 2024 r., będą ponownie rozliczani po cenie RCEm (co wynika z ostatnich zmian w ustawie o OZE), zapytaliśmy jednego z największych sprzedawców energii w kraju – spółkę Energa Obrót z Grupy Energa.

Biuro prasowe Energi poinformowało nas, że ta grupa prosumentów objętych net-billingiem będzie rozliczana według ceny RCEm od 1 lutego 2025 r. Pozostali prosumenci w net-billingu, którzy rozpoczęli wytwarzanie po 30 czerwca 2024 r., będą nadal rozliczani według ceny RCE.

Energa rozlicza po cenie RCE od listopada

Energa zapewniła nas, że obecnie rozliczenie energii wyprodukowanej za okres od 1 lipca 2024 r. jest realizowane przez nią w net-billingu po cenie RCE. Z powodu początkowych opóźnień we wdrożeniu rozliczeń po cenie RCE, co zgodnie z ustawą o OZE miało nastąpić od 1 lipca 2024 r., Energa początkowo zawiesiła wystawianie faktur prosumentom w net-billingu. Pierwsze faktury uwzględniające rozliczenia według ceny RCE Energa Obrót miała wystawić w połowie listopada.

REKLAMA

Współczynnik korekcyjny od 1 lutego

Kolejna kluczowa zmiana w ustawie o OZE obejmie już wszystkich prosumentów objętych net-billingiem – niezależnie, czy zaczęli wytwarzać energię do połowy 2024 r. czy po tej dacie. Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE zakłada zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23 i przyporządkowanie jej do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreślało, że ta zmiana w zasadach rozliczeń prosumentów w net-billingu umożliwi zmniejszenie różnicy między rynkową ceną energii dla prosumenta a stawką za energię pobraną z sieci (do której doliczany jest 23-proc. podatek VAT).

W odpowiedzi na pytanie o termin wdrożenia rozliczeń prosumentów w net-billingu z uwzględnieniem współczynnika 1,23 Energa poinformowała, że zamierza je rozpocząć „po 1 lutego 2025”. Spółka nie doprecyzowała, czy te rozliczenia obejmą wyrównanie za energię wprowadzoną do sieci w okresie od wejścia w życie nowych przepisów (27 grudnia 2024 r.) do 1 lutego 2025 r. Tę informację zaktualizujemy w przypadku otrzymania od Energi odpowiedzi na pytanie o wyrównanie.

Małe zainteresowanie przejściem na net-billing

Pod koniec listopada 2024. Energa informowała nas, że do sieci dystrybucyjnej spółki Energa-Operator przyłączonych było niemal 300 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz ponad 7 tys. magazynów energii.
.

.
Do tego czasu na net-billing zdecydowało się przejść zaledwie 0,8 proc. prosumentów będących klientami Energi-Obrót, którzy rozpoczęli wytwarzanie przed 1 kwietnia 2022 r. i początkowo rozliczali się w systemie net-meteringu (opustów).

Więcej na temat ostatnich cen za energię wprowadzoną do sieci przysługujących prosumentom w net-billingu w artykule: Spory wzrost ceny energii od prosumentów.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.