Spadek produkcji energii odnawialnej w grudniu

Spadek produkcji energii odnawialnej w grudniu
fot. Pixabay

W grudniu produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego wzrosła do 61,3 proc., osiągając największy w 2024 r. udział w łącznej generacji energii elektrycznej. Odnawialne źródła energii w minionym miesiącu stanowiły 23,5 proc. miksu produkcji energii elektrycznej. Wyprodukowane przez nie 3,7 TWh energii to mniej o 0,6 TWh względem grudnia 2023 r. Dane za zeszły miesiąc analizuje Forum Energii.

W grudniu 2024 r. wykorzystanie źródeł odnawialnych w systemie cechowała duża zmienność. Z jednej strony odnotowano 6 dni, w których średni udział OZE w miksie wytwórczym w trakcie doby wynosił mniej niż 15 proc. Nie był to jednak jeden nieprzerwany okres, więc nie było potrzeby przywołania do pracy jednostek konwencjonalnych w ramach rynku mocy, jak miało to miejsce w listopadzie 2024 r.

Z drugiej strony, m.in. z uwagi na niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie świątecznym, wystąpiło także 6 dni, w których operator zdecydował się na nierynkowe ograniczenia produkcji ze źródeł odnawialnych (łącznie o 11,5 GWh).

REKLAMA

Pomimo dużej zmienności pracy OZE w całym grudniu ze źródeł odnawialnych pochodziło łącznie 23,5 proc. (3,7 TWh) wyprodukowanej energii elektrycznej. Jest to drugi najniższy wynik odnotowany w ubiegłym roku.

Które źródła OZE wyprodukowały najwięcej?

Zdecydowana większość generacji energii odnawialnej (71,5 proc.) w ostatnim miesiącu 2024 r. pochodziła ze źródeł wiatrowych – 2,6 TWh. To o 15,9 proc. mniej w zestawieniu z grudniem 2023 r. i o 12,2 proc. więcej niż w listopadzie 2024 r. Przez cały rok elektrownie wiatrowe dostarczyły 24,5 TWh energii elektrycznej. Moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych na początku listopada wynosiła 10,5 GW.

Instalacje PV w grudniu osiągnęły poziom produkcji 0,2 TWh – to spadek o 20,7 proc. miesiąc do miesiąca (m/m) i wzrost o 50,3 proc. rok do roku (r/r). Przez cały rok instalacje fotowoltaiczne dostarczyły 15,0 TWh energii elektrycznej. Moc zainstalowana w instalacjach PV na początku października wynosiła 20,2 GW, z czego aż 11,9 GW to instalacje prosumenckie.

Instalacje biomasowe wyprodukowały w grudniu około 0,7 TWh, a elektrownie wodne – 0,1 TWh.

Maksymalny godzinowy udział OZE w krajowej produkcji energii elektrycznej sięgnął w grudniu 48,9 proc., a minimalny wyniósł 3,8 proc. Tymczasem największy godzinowy udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej wyniósł 63,9 proc.

 

Wykres: Szacunkowy zakres i średni udział OZE w produkcij/konsumpcji energii elektrycznej
Źródło: opracowanie Forum Energii na podstawie danych: ENTSO-E, PSE, ARE

Wartości skrajne na powyższym wykresie przedstawiają minimalny i maksymalny średni udział OZE w danej godzinie; wartość średnia przedstawia udział w danym miesiącu. Udział w konsumpcji to stosunek produkcji z OZE do krajowego zużycia energii elektrycznej. Udział w produkcji to stosunek produkcji z OZE do całkowitej krajowej produkcji energii elektrycznej.

 

Wykres: Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach w latach 2016-2024
Źródło: opracowanie Forum Energii na podstawie danych: ENTSO-E, PSE, ARE

Powyższy wykres przedstawia udział odnawialnej energii elektrycznej w całkowitej produkcji danego miesiąca i roku. Udział OZE w konsumpcji może się minimalnie różnić od widocznych wartości ze względu na import i eksport. Od 2016 r. widoczna jest rozbudowa źródeł wiatrowych (większy procent OZE jesienią i zimą), natomiast od 2020 r. – dynamiczna rozbudowa fotowoltaiki (większy procent OZE wiosną i latem).

Nierynkowe redysponowanie źródeł wytwórczych

W polskim Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej (tj. stosunek generacji z OZE do sumy produkcji ze wszystkich źródeł plus import i magazynowanie) jest zwyczajowo wyższy od udziału źródeł odnawialnych w produkcji. W sytuacjach kiedy suma dostarczanej mocy w danej godzinie jest wyższa niż bieżące zapotrzebowanie, konieczne jest wykorzystanie magazynów energii elektrycznej, eksport czy nawet wyłączenia źródeł OZE.

REKLAMA

W grudniu konieczność takiego nierynkowego redysponowania jednostek wytwórczych przez operatora pojawiła się podczas 6 dni. W sumie ograniczono generację 11,5 GWh energii elektrycznej (z czego 0,1 GWh z dużych instalacji fotowoltaicznych i 11,4 GWh z farm wiatrowych). To o 95 proc. mniej niż w czasie rekordowego maja br. oraz 169 proc. więcej niż miesiąc temu (4,3 GWh w listopadzie).

Do ograniczania źródeł OZE dochodzi jednak w ostateczności. Wcześniej operator korzysta z tzw. eksportu interwencyjnego, czyli niehandlowej wymiany pomiędzy operatorami z krajów sąsiadujących. W grudniu wolumen takiego eksportu, realizowanego w godzinach z ograniczoną pracą OZE, wyniósł co najmniej 0,9 GWh.

Od początku roku produkcja z OZE została ograniczona o 731,4 GWh, a podczas godzin z ograniczeniami wyeksportowano interwencyjnie co najmniej 234,6 GWh. Oznacza to, że 966 GWh, stanowiące 1,9 proc. potencjalnej produkcji OZE, nie trafiła do KSE.

Wykres; Skumulowane nierynkowe redysponowanie jednostek wytwórczych
Źródło: opracowanie Forum Energii na podstawie danych PSE

Powyższy wykres przedstawia skumulowane wartości roczne (od początku roku do ostatniego dnia raportowanego miesiąca) nierynkowego redysponowania (tzw. curtailmentu) energii elektrycznej z farm wiatrowych i słonecznych (jak dotąd nie dotknęło to prosumentów). Curtailment, czyli wymuszone ograniczenie produkcji energii elektrycznej przez operatora systemu przesyłowego (PSE), był do tej pory wprowadzany wyłącznie z przyczyn bilansowych (tj. zbyt duża produkcja energii elektrycznej w stosunku do zużycia oraz zdolności magazynowania i eksportu), a nie sieciowych. Ograniczenie pracy źródeł ma na celu niedopuszczenie do utraty zdolności regulacyjnych KSE, a w konsekwencji pogorszenia parametrów bezpieczeństwa i stabilności sieci.

 

Warto odnotować, że wielkości odcinanych od sieci mocy OZE byłyby niższe, gdyby:

  • konwencjonalne źródła energii elektrycznej – elektrownie i elektrociepłownie węglowe i gazowe – były bardziej elastyczne (tj. miały niższe minima techniczne i mogły szybciej się wyłączyć/włączyć);
  • do polskiego KSE było przyłączonych więcej magazynów energii elektrycznej;
  • wykorzystywano elastyczny popyt, zdolny do zwiększenia zużycia przy niskich cenach energii elektrycznej (które występują w godzinach wysokiej podaży OZE), np. elektrolizery czy urządzenia grzewcze ładujące magazyny ciepła.

Źródła konwencjonalne w górę

W grudniu 2024 r. produkcja energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych w większym stopniu niż rok temu opierała się na gazie ziemnym. Elektrownie i elektrociepłownie gazowe wyprodukowały 2,1 TWh (spadek o 6,0 proc. m/m i wzrost o 15,1 proc. r/r). Przez cały rok natomiast wyprodukowały 19,5 TWh energii elektrycznej.

Jednak w głównej mierze system elektroenergetyczny w grudniu opierał się na jednostkach węglowych – elektrownie na węgiel brunatny i kamienny pracowały na najwyższych obrotach. Produkcja z węgla kamiennego względem grudnia ubiegłego roku wzrosła o 1,7 proc. (do 6,4 TWh), a produkcja z węgla brunatnego zanotowała wzrost o 7,4 proc. r/r (do 3,3 TWh); w stosunku do listopada br. były to wzrosty odpowiednio o 3,7 proc. oraz o 11,9 proc.

Grudzień był miesiącem z największym udziałem węgla w miksie w tym roku – na poziomie 61,3 proc. (9,7 TWh), Jest to wzrost o 3,6 proc. r/r. Sumaryczna produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego dla całego roku 2024 wyniosła kolejno 59,3 TWh oraz 36,1 TWh.

Wykres: Struktura produkcji energii elektrycznej
Źródło: opracowanie Forum Energii na podstawie danych: ENTSO-E, PSE, ARE

Powyższy wykres przedstawia miks wytwórczy energii elektrycznej w Polsce w podziale na różne technologie wykorzystujące paliwa kopalne lub źródła odnawialne. Podstawowym źródłem energii elektrycznej jest węgiel kamienny i brunatny, ale udział gazu ziemnego i OZE wciąż rośnie. W zależności od pory roku elektrownie wiatrowe lub fotowoltaika dostarczają najwięcej energii spośród źródeł odnawialnych.

Zmiany w strukturze wytwarzania energii elektrycznej, które zachodzą w ostatnich latach, a w szczególności w roku 2024, są bezprecedensowe. Pomiędzy grudniem 2015 r. a grudniem 2024 r. wykorzystanie węgla ogółem zmniejszyło się o 14,6 pkt proc. Biorąc pod uwagę wszystkie miesiące roku 2024, porównanie to było jeszcze korzystniejsze dla odnawialnych źródeł, a średnio ten spadek wynosił 25,6 pkt proc. Systematyczny rozwój źródeł odnawialnych sprawia, że coraz szybciej zmniejsza się dystans pomiędzy wykorzystaniem węgla i OZE w systemie. Ponadto coraz większą rolę zaczynają ogrywać duże jednostki na gaz ziemny.

 

Wykres: Udział poszczególnych źródeł (węgiel, gaz i inne paliwa kopalne, OZE) w produkcji energii elektrycznej
Źródło: opracowanie Forum Energii na podstawie danych: ENTSO-E, PSE, ARE

Z całą analizą Forum Energii, przedstawiającą również m.in. zapotrzebowanie na moc w polskim systemie oraz ceny energii, paliw i uprawnień do emisji CO2, można się zapoznać na tej stronie.

Forum Energii