Nowy rekord wydajności modułu fotowoltaicznego HJT

Nowy rekord wydajności modułu fotowoltaicznego HJT
Trina Solar

To kolejny sygnał wskazujący na to, że w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami pojawienia się na rynku modułów fotowoltaicznych o sprawności ponad 25 proc. Nowy rekord sprawności modułu bazującego na ogniwach wielozłączowych (HJT), wyraźnie przekraczający granicę 25 proc., ogłosił jeden z czołowych chińskich producentów.

Trinasolar pobiła rekord wydajności dla swojego nowego modułu fotowoltaicznego wykonanego w technologii HJT (heterojunction) z zastosowaniem ogniw typu N z tzw. pełną pasywacją (ang. total passivation, TOPAS). Nowy rekord wynosi 25,44 proc. i został potwierdzony przez fotowoltaiczne laboratorium niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE (CalLab).

Warto w tym miejscu dodać, że wydajność nowego modułu fotowoltaicznego Trina Solar jest znacząco wyższa od modułu innego chińskiego producenta Aiko Solar, który w rankingu TaiyangNews, listującym najwydajniejsze moduły fotowoltaiczne dostępne w sprzedaży, od 22 miesięcy nie opuszcza pozycji lidera. Pierwszą pozycję Aiko Solar obecnie gwarantuje moduł Aiko-G655-MCH72M z serii Comet 2U, zbudowany z 144 ogniw w formacie M10 wykonanych w technologii ABC (All Back Contact). Moduł fotowoltaiczny Aiko Solar osiąga moc znamionową 655 W i ma sprawność 24,4 proc.

REKLAMA

Oparty na dużych waflach

Rekordowy moduł fotowoltaiczny Trina Solar bazuje na półciętych waflach krzemowych o wymiarach 210 x 105 mm, zoptymalizowanej pasywacji cienkowarstwowej, która ma minimalizować straty wynikające z rekombinacji nośników ładunku w strukturze ogniwa, oraz w pełni pasywowanych kontaktach, co oznacza wykorzystanie specjalnych warstw chroniących powierzchnie ogniwa przed stratami elektrycznymi. Co więcej, zastosowano progresywny emiter typu P oparty na technologii zmiennej częstotliwości RF (Radio Frequency), który poprawia właściwości przewodzące ogniwa.

W nowym module fotowoltaicznym wykorzystano technologię Light-trapping („pułapkowanie światła”), która maksymalizuje absorpcję promieniowania słonecznego poprzez odbijanie go wewnątrz modułu, a także połączenia o bardzo niskiej rezystancji (oporze), które dodatkowo zmniejszają straty elektryczne.

Nie tylko HJT

Oprócz rozwoju technologii heterozłącza Trina ma również znaczące sukcesy w rozwoju ogniw opartych na technologii TOPCon i w tym obszarze w 2024 r. zanotowała dwa rekordy dla sprawności pojedynczego ogniwa. Pierwszy z nich wyniósł 25,9 proc. i został ustanowiony w październiku, a drugi, osiągnięty miesiąc później, wyniósł 26,58 proc.

To pokazuje, że Trina dywersyfikuje kierunki swojego rozwoju i nie skupia się wyłącznie na pojedynczej technologii ogniw fotowoltaicznych.

REKLAMA

Duże moduły w ofercie

Światowy rekord dla modułu fotowoltaicznego z ogniwami HJT został ustanowiony dla wielopowierzchniowego modułu. Na ten moment nie podano dokładnych parametrów technicznych rekordowego panelu, natomiast w ofercie chińskiego producenta znajduje się szerokie portfolio dostępnych modułów, których sprawność nie przekraczała jednak dotąd 24 proc.

Przykładowo bifacjalna seria Vertex N NEG21C.20 oparta na ogniwach TOPCon typu N oferuje moc od 695 do 720 W – w zależności od sprawności. Sam moduł ma wymiary 2384 x 1303 x 33 mm i waży 38,3 kg. Sprawność modułu o największej mocy wynosi 23,2 proc. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) to 49,4 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 18,49 A. Podane wartości Voc i Isc odnoszą się do pomiarów wyłącznie dla przedniej strony modułu.

Seria modułów Vestex N objęta jest 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie ma być nie mniejsza niż 87,4 proc.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.