Liczba prosumentów w Polsce przekroczyła 1,5 mln

Liczba prosumentów w Polsce przekroczyła 1,5 mln
Pixabay

W Polsce energię elektryczną produkuje już ponad 1,5 mln prosumentów. Dane za ostatnie miesiące pokazują, że inwestycje na rynku prosumenckim wyraźnie się ustabilizowały. Segment prosumencki ma jednocześnie coraz mniejszy udział w ogólnym wzroście mocy fotowoltaiki w naszym kraju.

Dynamiczny wzrost liczby prosumentów w Polsce w ostatnich latach to przede wszystkim zasługa korzystnego systemu rozliczeń w formie net-meteringu (opustów), który został wdrożony w 2016 r., a także dofinansowania oferowanego z programów unijnych i programu Mój Prąd oraz wyraźnego spadku kosztów technologii fotowoltaicznej. To na niej w ponad 99 proc. opierały się w ostatnich latach inwestycje polskich prosumentów, którzy sporadycznie decydowali się na produkcję energii z wykorzystaniem innych technologii OZE niż fotowoltaika.

Po zamknięciu systemu opustów dla nowych prosumentów na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. i zastąpieniu go net-billingiem inwestycje w energetyce prosumenckiej wyraźnie zwolniły. Dzisiaj mówimy już nie o kilkudziesięciu tysiącach nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych miesięcznie, ale o kilkunastu tysiącach. Jednocześnie widać wzrost zainteresowania nowych prosumentów inwestycjami w domowe magazyny energii (właśnie do takich inwestycji prosumentów miała skłonić zmiana systemu rozliczeń z opustów na net-biling). Od sierpnia 2024 r. magazyny energii stały się także obowiązkowym komponentem inwestycji dofinansowanych z Mojego Prądu. Dzisiaj nie można już otrzymać dotacji z tego programu na nową instalację fotowoltaiczną bez jednoczesnej inwestycji w domowy magazyn energii elektrycznej lub ciepła.

REKLAMA

Dane w zakresie energetyki prosumenckiej z ostatnich miesięcy 2024 r. pokazują kontynuację stabilizacji w inwestycjach w mikroinstalacje PV, które w ubiegłym roku utrzymywały się na bardzo zbliżonym poziomie.

Agencja Rynku Energii (ARE) przekazała w przedostatnim raporcie, że na koniec października 2024 r. w polskim systemie elektroenergetycznym było już ponad 1,5 mln prosumentów, a dokładnie 1 500 615. Ich liczba w ciągu 12 miesięcy – w porównaniu do października 2023 r. – wzrosła o 148 131, co daje średnio 12,3 tys. nowych instalacji miesięcznie.

Ponad 10 tys. nowych prosumentów w listopadzie

Teraz ARE opublikowało dane na koniec listopada 2024 r. Wynika z nich, że miesiąc przed końcem ubiegłego roku w naszym kraju było już 1 510 984 prosumentów. W listopadzie ich liczba wzrosła o  10 340, co jest wynikiem gorszym przeciętnie o około 2 tysiące niż wzrost liczby prosumentów we wcześniejszych miesiącach 2024 r. Średnia moc mikroinstalacji PV uruchomionych w listopadzie wyniosła 9,14 kW.

W ponad 99,9 proc. prosumenci w Polsce do produkcji energii wykorzystują mikroinstalacje fotowoltaiczne. Pozostałe technologie OZE w energetyce prosumenckiej są wykorzystywane marginalnie. Na koniec listopada prosumenci w Polsce mieli jeszcze podłączonych do sieci 77 mikroinstalacji wiatrowych (w ciągu roku ich liczba wzrosła jedynie o 21 mimo udostępnionych dotacji z programu Moja Elektrownia Wiatrowa). W krajowym systemie elektroenergetycznym działało także 79 mikroinstalacji wodnych (wzrost w skali roku o 14 instalacji), 58 mikrobiogazowni rolniczych (+6 instalacji), 9 instalacji hybrydowych oraz jedna mikroinstalacja biomasowa.

REKLAMA

Moc prosumenckich instalacji fotowoltaicznych na koniec listopada 2024 r. wynosiła łącznie 11,95 GW. Stanowiło to 57,7 proc. mocy wszystkich elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju.

Całkowita moc fotowoltaiki w Polsce na koniec listopada wynosiła 20,68 GW i wzrosła w ciągu 12 miesięcy – według danych ARE – o 4,48 GW. Wyłącznie w listopadzie moc elektrowni fotowoltaicznych podłączonych do krajowych sieci zwiększyła się o 307,8 MW, na co złożyło się przyłączenie w sumie 10 845 instalacji PV.

W ostatnim roku udział prosumenckiej fotowoltaiki w całkowitej mocy PV w Polsce wyraźnie zmalał, co potwierdza, że rozwój krajowego sektora fotowoltaicznego w coraz większym stopniu zaczyna się opierać na dużych instalacjach.

Zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów

Pod koniec 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zmieniła zasady rozliczeń prosumentów korzystających z net-billingu. Nowe warunki mają sprawić, że produkcja energii z prosumenckich instalacji objętych net-billingiem będzie bardziej opłacalna. Więcej na ten temat w artykule: Zmiany dla prosumentów i nie tylko. Nowe prawo wchodzi w życie.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.