Polenergia zbuduje kolejną farmę wiatrową. Wygrała aukcję OZE
Wśród dwóch zwycięskich projektów farm wiatrowych zgłoszonych do grudniowej aukcji znalazła się inwestycja Polenergii. Uzyskane wsparcie pozwoli na budowę farmy wiatrowej o mocy ponad 48 MW.
Polenergia poinformowała, że jej spółka zależna Polenergia Farma Wiatrowa Bądecz wygrała aukcję AZ/7/2024 i uzyskała kontrakt różnicowy dla instalacji wiatrowej o mocy 48,3 MW. Projekt farmy wiatrowej Bądecz uzyskał prawo do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do ceny zaoferowanej w toku aukcji za mniej niż 1 proc. energii elektrycznej planowanej do wyprodukowania przez spółkę w okresie 15 lat.
Zwycięska aukcja
Wskazana aukcja oznaczona przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) jako AZ/7/2024 przeznaczona była dla instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy większej niż 1 MW. Spotkała się ona z największym zainteresowaniem deweloperów.
Do aukcji AZ/7/2024 przystąpiło 105 wytwórców, którzy złożyli 174 oferty. Prawie wszystkie (172) pochodziły od przedsiębiorców inwestujących w instalacje PV. Tylko dwie oferty – w tym zwycięska oferta Polenergii – dotyczyły technologii wiatrowej. Łącznie w wyniku tego postępowania mogą powstać instalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej nieco ponad 1481 MW oraz lądowe farmy wiatrowe o mocy zainstalowanej 90,8 MW.
Więcej informacji na temat przeprowadzonych w grudniu przez UE aukcji OZE można przeczytać w artykule: URE rozstrzygnął aukcje dla OZE. Dominacja fotowoltaiki.
Potężny zysk z farm wiatrowych Polenergii
W minionym roku największa polska prywatna grupa energetyczna miała powody do zadowolenia. Po trzech kwartałach 2024 r. jej zysk netto był o 39 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wyniósł 296,9 mln zł. Do rekordowych wyników przyczynił się w znacznym stopniu sektor OZE, zwłaszcza zaś lądowe farmy wiatrowe.
Wynik EBIDTA wypracowany przez segment farm wiatrowych Polenergii był w trzech kwartałach 2024 r. o 146,7 mln zł wyższy niż rok wcześniej, co wynikało zwłaszcza z wyższych cen energii elektrycznej uzyskanych przez farmy, a także rozpoczęcia eksploatacji farm wiatrowych Grabowo (44 MW) i Piekło (13,2 MW).
Więcej na temat wyników finansowych grupy pisaliśmy w: Farmy wiatrowe przyniosły Polenergii ogromny zysk.
Obecnie Polenergia ma 13 aktywnych farm wiatrowych o łącznej mocy 493 MW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Zwyklemu mieszkancowi fotowoltaike wylacza,a ta corcia tatusia bedzie trzepac kase czy slonce swieci czy nie,a jak bedzie tzw,wezwanie mocy to zaimportuje po cenie 10 razy wyzszej,jestesmy totalnie w balona robieni