Miliardy dla start-upów na czystą energię od EIT InnoEnergy
Wiodący w Europie inwestor w sektorach zielonej energii i czystych technologii podsumował ubiegły rok. Ile pieniędzy otrzymały spółki, w których rozwój zaangażował się EIT InnoEnergy?
EIT InnoEnergy dostarcza technologie, kompetencje i finansowanie niezbędne w zakresie dekarbonizacji, reindustrializacji oraz bezpieczeństwa energetycznego, wpisujące się w europejskie cele, m.in. Europejski Zielony Ład.
Spółka inwestuje m.in. w sektorach: odnawialnych źródeł energii, baterii i magazynowania energii, zrównoważonego transportu, zielonego wodoru, inteligentnych sieci, recyklingu metali oraz niskoemisyjnych nawozów. Wspiera branże, w których obniżenie emisji jest szczególnym wyzwaniem.
W minionym roku start-upy i spółki z portfela InnoEnergy pozyskały od inwestorów ponad 4,3 mld euro w 56 rundach. Środki umożliwią rozwój projektów wspierających dalszą transformację Europy w kierunku zeroemisyjności. Wśród firm znalazły się m.in. Verkor, Stegra (poprzednio H2GreenSteel) i CorPower.
14 nowych start-upów
W 2024 r. do portfolio inwestora dołączyło 14 nowych start-upów. Z pomocą InnoEnergy firmy te opracowują rozwiązania umożliwiające osiągnięcie największej skali i przyspieszenia dekarbonizacji. Wśród nowych firm są m.in. Geolinks, który specjalizuje się w wykrywaniu zasobów naturalnych dzięki technologii geofizycznego monitorowania podpowierzchniowego, oraz Aquabattery, wykorzystująca technologię długotrwałego przechowywania energii za pomocą przepływowych baterii opartych na słonej wodzie (LDES).
W 2024 r. uruchomiona została również europejska spółka Repono, która ma rozwijać magazyny energii, łącząc rynek szwedzki, polski, niemiecki i hiszpański. Wśród akcjonariuszy tej spółki są także: Grupa Boryszew, Schneider Electric, SIPLEC E.Leclerc, Stena Metall i NTM GmbH. Repono planuje osiągnąć pojemność 100 GWh, zdobywając 10 proc. udziałów w europejskim rynku magazynowania energii. Więcej na ten temat w artykule: Boryszew inwestuje w dewelopera magazynów energii.
Nowi akcjonariusze
W 2024 r. pomyślnie zakończyła się także runda inwestycyjna InnoEnergy o łącznej wartości ponad 140 mln euro. Do grona akcjonariuszy InnoEnergy dołączyły cztery nowe spółki: Grupa Boryszew, OMV, OMV Petrom oraz ACB Participaties B.V. Pozyskane od akcjonariuszy środki zostaną przeznaczone na zwiększenie potencjału inwestycyjnego InnoEnergy w nowe projekty, dalszy rozwój dotychczasowych 200 spółek portfelowych, a także przyspieszenie wprowadzania na rynek nowych podmiotów przemysłowych.
Mikołaj Budzanowski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Centralnej, podkreśla, że o ile globalne inwestycje w czyste technologie osiągnęły w zeszłym roku rekordowy poziom 2 bln dolarów, to jest to zaledwie połowa pieniędzy potrzebnych do osiągnięcia celów związanych z zeroemisyjnością.
– Rok 2024 był pełen wyzwań dla uczestników rynku clean-tech, ale dzięki aktywności InnoEnergy i podmiotów z naszego ekosystemu zainicjowanych zostało wiele projektów pozwalających realnie przyspieszyć tempo dekarbonizacji w Europie. W najbliższych 12 miesiącach będziemy nadal wspierać liderów przemysłu oraz innowatorów także w Europie Centralnej. Inwestujemy w przełomowe projekty, które są efektywne ekonomicznie i obniżają koszty wdrożenia zielonej transformacji – komentuje Mikołaj Budzanowski.
InnoEnergy Skills Institute szkoli w sektorze baterii
W 2024 r. InnoEnergy Skills Institute, działający w ramach Akademii Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii, przeszkolił ponad 100 tys. osób z branży bateryjnej, podnosząc ich kwalifikacje. Ponad 8 tys. kursantów pochodziło z Polski. Instytut, działający od 2022 r. odpowiada na potrzeby szybko rozwijającej się branży bateryjnej i jej pracowników. Więcej na temat tych szkoleń w artykule: Szkolenia w sektorze baterii zyskują na popularności.
Inicjatywa InnoEnergy powstała w 2010 r. i jest wspierana przez Europejski Instytut Innowacji (EIT). To niezależna jednostka Unii Europejskiej, założona w celu wzmacniania innowacji i przedsiębiorczości w Europie.
Portfolio EIT InnoEnergy obejmuje obecnie 200 spółek, z których cztery osiągnęły już status jednorożców. Spółki portfelowe InnoEnergy mają potencjał uzyskania do 2030 r. łącznych przychodów na poziomie 110 mld euro i ograniczenia emisji o ekwiwalent 2,1 gigaton CO2. Dotychczas pozyskały one łącznie 25 mld euro inwestycji.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.