Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon z perowskitem

Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon z perowskitem
Jinko Solar

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Jinko Solar ogłosił osiągnięcie nowego rekordu sprawności dla perowskitowo-krzemowego ogniwa PV. Kilka dni wcześniej o uzyskaniu wysokiej sprawności ogniwa z krzemu i perowskitu informował inny z producentów, zapewniając, że jego technologia jest już gotowa do masowej produkcji.

W połowie ubiegłego roku producent Jinko Solar informował o osiągnięciu rekordowej sprawności dla swojego tandemowego perowskitowo-krzemowego ogniwa PV wynoszącej 33,24 proc. W najnowszym komunikacie chiński gigant fotowoltaiczny donosi, że jego najnowszy rekord dla sprawności tandemowego ogniwa, uzyskany w warunkach laboratoryjnych, wynosi 33,84 proc. Ten wynik (tak samo jak poprzedni) został oficjalnie potwierdzony przez Szanghajski Instytut Mikrosystemów i Technologii Informacyjnych Chińskiej Akademii Nauk (CAS).

Udoskonalenie technologii TOPCon

W komunikacie Jinko czytamy, że nowy rekord jest spowodowany m.in. udoskonaleniami krzemowego ogniwa słonecznego TOPCon typu N w zakresie technologii pasywowanego kontaktu na całej powierzchni (ang. full-area passivated contact technology), technologii pasywacji defektów międzyfazowych warstwy perowskitu (ang. perovskite interfacial defect passivation technology) i technologii pasywacji defektów masowych (ang. bulk defect passivation technology).

REKLAMA

Konkurencja nie śpi

Oprócz Jinko Solar, który niewątpliwe jest jednym z liderów w zakresie sprawności tandemowych ogniw solarnych, inni producenci lub grupy badawcze również dążą do udoskonalenia swoich technologii i podnoszenia sprawności tandemowych ogniw łączących warstwy krzemu i perowskitu. Kilka miesięcy temu badacze z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) opublikowali badanie, w ramach którego potwierdzili wysoką sprawność swojego perowskitowo-krzemowego ogniwa PV. Wówczas wartość ta wyniosła 33,7 proc. w warunkach laboratoryjnych.

Chiński producent LONGi w czerwcu 2024 informował o jeszcze wyższym w stosunku do wspomnianego zespołu badawczego i samego Jinko Solar wyniku sprawności dla tandemowego ogniwa słonecznego, który wyniósł aż 34,6 proc. w warunkach laboratoryjnych. Zostało to potwierdzone przez European Solar Test Installation (ESTI) niecały rok po tym, jak LONGi informowało o wyniku na poziomie 33,9 proc. w warunkach laboratoryjnych.

Qcells zgłasza gotowość do komercjalizacji

Ostatnio Qcells – producent ogniw i modułów PV z siedzibami w Niemczech i Korei Południowej – poinformował o osiągnięciu nowego rekordu sprawności tandemowych (perowskitowo-krzemowych) ogniw słonecznych – na poziomie 28,6 proc. Jednak w odróżnieniu od przykładów wymienionych powyżej Qcells ustanowił nowy rekord dla ogniw fotowoltaicznych z perowskitem gotowych do masowej produkcji.

REKLAMA

Rekord został ustanowiony przez Qcells dla ogniwa na pełnowymiarowym waflu krzemowym M10. Konstrukcja ogniwa opiera się na zastosowaniu warstwy perowskitowej, która efektywnie absorbuje światło o wysokiej energii, w połączeniu z autorską technologią Q.ANTUM opracowaną przez Qcells, wykorzystującą dolną warstwę z krzemu do przechwytywania światła o niższej energii.

Qcells podkreślił, że technologia ta została zaprojektowana z myślą o skalowalności. Proces produkcji ogniw ma opierać się na standardowych procesach, co zapewnia kompatybilność z istniejącymi metodami produkcyjnymi i wskazuje na możliwość wdrożenia tej technologii na szeroką skalę w niedługim czasie.

Sprawność ogniwa krzemowo-perowskitowego Qcells została potwierdzona przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE. Producent nie przekazał jednak informacji o poziomie degradacji sprawności warstwy perowskitowej – kluczowego czynnika dla przyszłości komercjalizacji zastosowań perowskitu w fotowoltaice.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.