Nowa strategia Orlenu. W planie morskie wiatraki i magazyny energii

Nowa strategia Orlenu. W planie morskie wiatraki i magazyny energii
Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu

Państwowy koncern paliwowo-energetyczny zaprezentował nową strategię inwestycyjną. Orlen zapowiada „największy plan inwestycyjny w historii polskiej energii”.

Nowa strategia Orlenu zakłada inwestycje w latach 2025-35 warte w sumie nawet 380 mld zł. Spółka zapewnia, że w tym okresie zrealizuje największy program rozwojowy w historii polskiej energetyki.

– W naszej branży jest wiele do nadrobienia. To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy – komentuje Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.

REKLAMA

W zakresie energetyki odnawialnej kluczowe mają być inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej. W planach Orlenu jest budowa czterech morskich farm wiatrowych. Państwowy koncern może być pierwszym inwestorem, który uruchomi morską farmę wiatrową w polskiej części Bałtyku. W przyszłym roku ma być gotowa morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy 1,2 GW, którą Orlen realizuje w ramach joint venture z kanadyjskim Northland Power.

Kolejne projekty w morskiej energetyce wiatrowej powinny być już realizowane w ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce, która będzie bazować na aukcjach. Pierwsza z nich powinna odbyć się w tym roku. Wsparciem w niej mają zostać objęte projekty o łącznej mocy nawet 4 GW.

Wcześniej Orlen zapowiadał, że przygotowuje kolejne projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy aż 5,2 GW, dla których uzyskał już koncesje. W tegorocznej aukcji dla offshore spółka może zgłosić jeden z nich – projekt Baltic East, który sąsiaduje z inwestycją Baltic Power.

Taki jest plan Orlenu na energetykę odnawialną

Obecnie w energetyce odnawialnej państwowa grupa paliwowo-energetyczna posiada zainstalowane moce rzędu 1,3 GW. Do 2030 r. państwowy koncern paliwowo-energetyczny chce zbudować portfel aktywów w energetyce odnawialnej o łącznej mocy 9 GW, a w 2035 r. OZE w grupie Orlen mają osiągnąć moc 12,8 GW. Oprócz inwestycji w offshore mają się na to złożyć inwestycje w lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaikę w Polsce i za granicą. W ramach inwestycji w OZE państwowy koncern zapowiada zawieranie partnerstw z innymi inwestorami w celu ograniczenia ryzyka dla zaangażowanego kapitału.

Orlen zapowiedział także inwestycje w magazyny energii. Do 2035 r. grupa chce postawić takie obiekty o łącznej mocy 1,4 GW.

Państwowy koncern zapowiada przy tym cyfryzację biznesu energetycznego. Ma w tym pomóc projekt wirtualnej elektrowni, która umożliwi zintegrowane zarządzanie aktywami wytwórczymi i magazynowymi.

REKLAMA

Nie tylko OZE

Portfel wytwórczy grupy mają uzupełnić do 2035 r. elektrownie gazowe CCGT o mocy 4,3 GW w stosunku do obecnie posiadanych mocy w energetyce gazowej na poziomie 1,8 GW. Orlen planuje także co najmniej dwie elektrownie jądrowe SMR o łącznej mocy 0,6 GW.

Państwowy koncern planuje rozszerzenie oferty paliwowej, która do 2035 roku w ponad 25 proc. ma bazować na zeroemisyjnej energii. Wyłącznie do zasilenia pojazdów elektrycznych państwowy koncern chce dostarczać rocznie około 1 TWh energii.

Orlen zapowiada też zwiększenie mocy przerobowych w obszarze recyklingu. W ciągu dekady mają one wzrosnąć z obecnych 35 tys. ton do 250 tys. ton. Wytworzone w oparciu o surowce odnawialne i o obiegu zamkniętym produkty powinny mieć w 2035 roku 10-proc. udział w sprzedaży wszystkich petrochemikaliów.

Wdrożone inwestycje mają skutkować zmniejszeniem emisji CO2 w grupie Orlen o 10 proc. do 2030 r. oraz o 15 proc. do 2035 r. Wyłącznie w elektroenergetyce Orlen chce zmniejszyć intensywność emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r. i o 55 proc. do 2035 r. Docelowo – w 2050 r. – państwowy koncern zapowiada osiągnięcie zerowych emisji netto.

 

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.