Kaczka wylądowała. Tak fotowoltaika i prosumenci wpłynęli na ceny energii

Kaczka wylądowała. Tak fotowoltaika i prosumenci wpłynęli na ceny energii
Średnia cena godzinowa na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego w 2024 r. Źródło: Forum Energii

Rosnące moce w fotowoltaice i energetyce prosumenckiej coraz wyraźniej wpływają na ceny energii elektrycznej w Polsce. W zeszłym roku szczególnie było to widoczne w okresie letnim, kiedy na naszym rynku energii można było zaobserwować tzw. krzywą kaczki, widoczną wcześniej na najbardziej nasyconych fotowoltaiką rynkach energii.

2024 był kolejnym rokiem wysokiego tempa inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. W mniejszym stopniu niż we wcześniejszych latach na wzrost zainstalowanej mocy PV w naszym kraju wpłynął segment energetyki prosumenckiej, szybciej jednak rosły moce większych elektrowni fotowoltaicznych.

W efekcie w zeszłym roku moc fotowoltaiki w Polsce urosła o około 4,1 GW, w tym moc prosumenckich instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 1,3 GW. Pozwoliło to na zwiększenie generacji z fotowoltaiki w skali roku o 3,6 TWh względem generacji z 2023 r.

REKLAMA

W 2024 r. elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wytworzyły łącznie 15 TWh energii elektrycznej, a udział fotowoltaiki w krajowym miksie produkcji energii elektrycznej w zeszłym roku wzrósł do 9 proc. (w sumie udział energii odnawialnej wyniósł 29,6 proc.).

Rosnące wolumeny energii słonecznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) coraz wyraźniej wpływają na spotowe ceny energii na rynku giełdowym. Są one uwzględniane na Towarowej Giełdzie Energii na dwóch rynkach – na stosunkowo mało popularnym Rynku Dnia Bieżącego i na notującym znacznie wyższe obroty Rynku Dnia Następnego.

Generacja z fotowoltaiki determinuje sytuację na rynku energii przede wszystkim w okresach wzmożonej pracy elektrowni fotowoltaicznych, czyli w letnich miesiącach i godzinach południowych, kiedy spotowe ceny energii coraz częściej spadają poniżej zera (taka sytuacja latem 2024 r. była widoczna niemal w każdy słoneczny weekend w godzinach południowych – przy obniżonym zapotrzebowaniu na prąd wynikającym z dni wolnych).

W czerwcu kaczka podniosła kuper

Jak odnotowuje w swoim najnowszym raporcie Forum Energii, duże wolumeny energii z fotowoltaiki w miesiącach letnich 2024 r. sprawiły, że na naszym rynku energii po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z efektem kaczki, pokazującym kształtowanie się popytu na energię w KSE w ciągu dnia. Na skutek dużej produkcji z fotowoltaiki w środku dnia popyt na prąd z sieci w Polsce wyraźnie malał, a był wysoki rano i wieczorami, gdy nie pracowały elektrownie PV.

Krzywa kaczki była też widoczna na wykresach obrazujących zmieniające się latem ceny energii – spadały one w środku dnia, gdy pracowała fotowoltaika, a rosły wieczorami, przy rosnącym zapotrzebowaniu na prąd z sieci i przy spadających wolumenach energii z PV. Wtedy – jak odnotowuje Forum Energii – do pracy włączane są nieelastyczne i drogie elektrownie węglowe, a w efekcie ceny energii elektrycznej na giełdzie idą gwałtownie w górę.
.

.

REKLAMA

Na przedstawionych przez Forum Energii wykresach obrazujących średnie spotowe ceny energii na rynku hurtowym widać, jak kaczka podnosi swój kuper w czerwcu 2024 r. - wtedy wprowadzona została reforma Rynku Bilansującego. Jej efektem był wyraźny wzrost cen energii w porach wieczornych w stosunku do cen notowanych w maju. Jak tłumaczą eksperci Forum Energii, większa zmienność cen na Rynku Bilansującym doprowadziła do większej zmienności również na spotowym rynku Rynku Dnia Następnego (takie zjawisko sprzyjałoby prowadzeniu arbitrażu cenowego z wykorzystaniem magazynów energii - ładowanych w ciągu dnia tanią energią i rozładowywanych wieczorami przy wysokich cenach energii).

 

Średnia cena godzinowa na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego w 2024 r. Dane: Forum Energii
Średnia cena godzinowa na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego w 2024. Źródło: Forum Energii

Forum Energii w swoim ostatnim raporcie zamieściło jeszcze jeden ciekawy wykres. Może on zainteresować inwestorów z rynku fotowoltaicznego i prosumentów - zwłaszcza rozliczających się w systemie net-billingu po zmieniających się obecnie co godzinę cenach RCE, które odzwierciedlają bieżącą sytuację w systemie elektroenergetycznym w zakresie popytu i podaży na energię.

Na poniższym wykresie widać, kiedy w skali roku fotowoltaika produkowała najwięcej energii elektrycznej (za czym szły spadki cen energii na rynku spotowym, ale także wyraźne spadki generacji z konwencjonalnych elektrowni zasilanych węglem).

 

Średnia generacja z elektrowni fotowoltaicznych w dobie w 2024 roku. Źródło: Forum Energii
Średnia generacja z elektrowni fotowoltaicznych w dobie w 2024. Źródło: Forum Energii

Na przygotowanym przez Forum Energii analogicznym wykresie dotyczącym energetyki wiatrowej widać intensywność produkcji energii z zainstalowanych w Polsce elektrowni wiatrowych, których moc wynosi obecnie około 10 GW. Oba wykresy - fotowoltaiczny i wiatrowy - pokazują, w jakim stopniu generacja z fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym uzupełnia się z generacją z wiatru, co ma pozytywny wpływ na bilansowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

 

Średnia generacja z elektrowni wiatrowych w dobie w 2024 roku. Źródło: Forum Energii
Średnia generacja z elektrowni wiatrowych w dobie w 2024. Źródło: Forum Energii

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.