Trzy poziomy cen dla morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku

Trzy poziomy cen dla morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku
Mapa inwestycji offshore na polskim Bałtyku. Źródło: gov.pl

Najnowsza propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotycząca maksymalnych cen energii z morskich farm wiatrowych przewiduje trzy pułapy cenowe – zamiast proponowanych wcześniej dwóch. 

Ostatni projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w sprawie maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców, zakłada, że w aukcjach dla projektów z tzw. drugiej fazy offshore w Polsce obowiązywać będą następujące ceny:

  • 485,71 zł/MWh – dla obszarów wskazanych w załączniku 1 do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (tzw. ustawy offshore wind) oraz dla obszarów 14.E.1, 14.E.2, 14.E.3, 14.E.4, 45.E.1, 46.E.1 wskazanych w załączniku 2 do ustawy;
  • 499,33 zł/MWh – dla obszarów 43.E.1, 44.E.1 wskazanych w załączniku 2 do ustawy;
  • 512,32 zł/MWh – dla obszarów 53.E.1, 60.E.1, 60.E.2, 60.E.3, 60.E.4 wskazanych w załączniku 2 do ustawy.

Dyskusja wokół ceny

Jest to już kolejna propozycja resortu klimatu dotycząca ceny dla wytwórców energii z morskich farm wiatrowych. Na samym początku – jeszcze przed nowelizacją ustawy offshore wind – MKiŚ zaproponowało kwotę 471,83 zł/MWh, którą później, po krytyce branży, podniosło do 512,32 zł/MWh.

REKLAMA

Nowelizacja wprowadziła możliwość ustalenia różnych cen dla różnych obszarów (bądź ich grup) na polskim Bałtyku, na których mają powstawać morskie farmy wiatrowe. W związku z tym MKiŚ zaproponowało pierwotnie dwie ceny: 479,10 dla obszarów położonych bliżej brzegu i 512,32 zł za MWh netto dla obszarów dalszych.

Pod koniec roku pojawiła się jednak nowa propozycja – utrzymana w najnowszej wersji projektu rozporządzenia – wprowadzenia trzech wskazanych wyżej cen.

REKLAMA

Najniższa kwota (485,71 zł/MWh) obowiązywać będzie w aukcjach dla projektów rozwijanych na sześciu obszarach morskich położonych bliżej części Ławicy Odrzanej oraz we wschodniej części Ławicy Słupskiej. Kolejny pułap (499,33 zł/MWh) to cena dla projektów realizowanych na dwóch obszarach w zachodniej części Ławicy Słupskiej (około 60 km od brzegu). Najwyższa cena natomiast (512,32 zł/MWh) proponowana jest dla pięciu obszarów leżących w dalej położonej od brzegu części Ławicy Środkowej (około 90 km od brzegu).

Wyliczenia resortu klimatu

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia resort klimatu wskazał, że koszty bilansowania przyjęto na poziomie 17 zł/MWh, a koszty operacyjne i dodatkowe koszty inwestycyjne ponoszone w okresie eksploatacji, w którym wytwórcy będą korzystać z prawa do pokrycia ujemnego salda – na 376 tys. zł/MW/rok. Współczynnik wykorzystania mocy określono na 43,7 proc., natomiast koszty inwestycyjne wraz z przyłączem i likwidacją farmy ustalono na poziomie 28,133 mln zł/MW.

Projekt rozporządzenia i uzasadnienie można znaleźć pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.