REKLAMA
 
REKLAMA

Jest pozwolenie na budowę bazy dla morskich farm wiatrowych w Ustce

Jest pozwolenie na budowę bazy dla morskich farm wiatrowych w Ustce
fot. PGE Baltica

PGE Baltica uzyskała pozwolenie na budowę bazy operacyjno-serwisowej w Porcie Ustka. Prace powierzy polskiej firmie budowlanej.

PGE Baltica to należąca do PGE spółka nadzorująca projekty morskiej energetyki wiatrowej. Uzyskała ona od Wojewody Pomorskiego pozwolenie na budowę bazy operacyjno-serwisowej w Porcie Ustka, co jest kolejnym kamieniem milowym w realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Właśnie z Portu Ustka obsługiwane będą morskie farmy wiatrowe rozwijane przez PGE. Port będzie miejscem startu statków CTV transportujących załogę oraz części zamienne do morskich wiatraków.

REKLAMA

Udział polskich firm

Przetarg na wykonanie projektu technicznego i budowę bazy w Ustce rozpisany został w sierpniu 2024 r. Wygrała go Korporacja Budowlana Doraco. Z kolei inżynierem projektu będzie spółka Sweco Polska.

Baza zajmie teren o na powierzchni ponad 2,3 ha, wcześniej zajmowany przez przetwórnię ryb „Korab”. Obejmie budynki administracyjny i magazynowy, plac manewrowy oraz nabrzeże. W porcie powstaną teparking dla aut osobowych i nowa droga dojazdowa.

Morska farma wiatrowa Baltica

Grupa PGE zamierza do 2030 r. wybudować morską farmę wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej 2,5 GW. Jest ona realizowana we współpracy z Orsted w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3. Po 2030 r. PGE planuje zakończyć kolejną morską farmę wiatrową – Baltica 1 o mocy około 0,9 GW.

REKLAMA

W połowie 2023 r. projekt Baltica uzyskał wstępną decyzję kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Wsparcie finansowe dla PGE ma wynieść łącznie 1,4 mld euro. Jesienią 2024 r. spółka informowała, że jest coraz bliżej zamknięcia finansowania oraz podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej (FID) dotyczącej projektu Baltica 2. Pod koniec października przekazała, że ta rozwijana od 11 lat morska farma wiatrowa przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do etapu realizacji – po uzyskaniu kompletu pozwoleń.

Morskie plany PGE nie kończą się jednak na projektach Baltica. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku grupa będzie mogła do 2040 r. wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z obecnie rozwijanymi projektami chce zainstalować ponad 7 GW mocy w offshore.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady