Farma PV z magazynem energii pracuje na wysokości ponad 5000 m

Farma PV z magazynem energii pracuje na wysokości ponad 5000 m
fot. China Huadian

Najwyżej położona farma fotowoltaiczna na świecie ma moc 100 MW. To druga faza projektu realizowanego przez chińskie przedsiębiorstwo energetyczne.

W grudniu w Shannan w Tybecie podłączono do sieci elektrownię solarną położoną na wysokości 5228 m. Jest to obecnie najwyżej zlokalizowana farma PV na świecie. Zbudowało ją chińskie przedsiębiorstwo China Huadian Corp. we współpracy z PowerChina.

Jak podaje PV Magazine, uruchomiona farma fotowoltaiczna to druga faza projektu Caipeng. Jej moc zainstalowana wynosi 100 MW. Elektrownia solarna zbudowana w Shannan w ramach pierwszej fazy – o mocy 50 MW – leży na wysokości 5100 m. Zaczęła ona działać w grudniu 2023 r. i od tego czasu miała wyprodukować ponad 60 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Moduły TOPCon na pokładzie i współpracujący magazyn energii

Druga faza projektu Caipeng składa się ze 170 tys. paneli PV, które zajęły powierzchnię 1,4 km2. PV Magazine wskazuje, że zastosowano dwustronne panele TOPCon z ogniwami typu N. Mają one zapewniać wyższą wydajność i wykorzystywać wysoki współczynnik odbicia śniegu w regionie w celu większej produkcji energii.

Do farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW połączono bateryjny magazyn energii o mocy 20 MW i pojemności 80 MWh. Dostawcą był chiński Sungrow. Magazyn według producenta zapewnia ultraszybką regulację napięcia i częstotliwości oraz stabilizację sieci. System chłodzenia cieczą i zarządzania termicznego z wykorzystaniem AI poprawia natomiast bezpieczeństwo magazynu i zwiększa wydajność rozładowania o ponad 8 proc.

REKLAMA

Górskie farmy fotowoltaiczne

Farmy fotowoltaiczne zbudowane w ramach obu faz projektu Caipeng mają łagodzić zimowe i wiosenne niedobory energii w Tybecie, podobnie jak inne uruchomione w tym regionie elektrownie fotowoltaiczne.

Jak podaje PV Magazine, wcześniej najwyżej położonym na świecie projektem PV połączonym z magazynem energii była instalacja działająca również w Tybecie na wysokości 4700 m. Ukończono ją w 2020 r. Dwa lata później – w grudniu 2022 r. – China Huadian uruchomiła kolejną w tym regionie elektrownię słoneczną o mocy 120 MW na wysokości 4500 m.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.