Panele fotowoltaiczne znowu mocno potaniały

Panele fotowoltaiczne znowu mocno potaniały
Sun.Store

Wobec trwającego od kilku kwartałów spadku cen paneli fotowoltaicznych rentowność zaczynają tracić nawet najwięksi chińscy producenci. Tymczasem panele nie przestają tanieć. W zeszłym miesiącu wyraźne spadki cen na rynku europejskim nie ominęły najwydajniejszych produktów. Spadły też ceny falowników fotowoltaicznych – z wyjątkiem jednej grupy tych urządzeń.

Notowany od kilku kwartałów spadek cen paneli fotowoltaicznych w tym roku pogrążył plany odbudowy europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, czego symbolem stało się zamknięcie fabryk przez największego producenta ogniw i modułów PV w Europie.

Ceny modułów fotowoltaicznych w ostatnim czasie spadły już tak bardzo, że utrzymanie rentowności stało się wyzwaniem nawet dla największych chińskich producentów – gigantów globalnego przemysłu fotowoltaicznego. To, jak trudne dla producentów paneli jest funkcjonowanie w obecnych realiach, pokazują wyniki czołowej chińskiej marki fotowoltaicznej LONGi, która w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. miała aż 929 mln dolarów straty netto. Na skraju rentowności balansują także inni czołowi producenci paneli PV.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne nadal tanieją. Najbardziej bifacjalne

Tymczasem z najnowszej analizy, którą otrzymaliśmy od czołowego europejskiego dystrybutora komponentów fotowoltaicznych Sun.Store, wynika, że w zeszłym miesiącu ceny paneli fotowoltaicznych na rynku europejskim znowu zanotowały wyraźny spadek.

Eksperci Sun.Store analizują ceny dla kilku grup modułów fotowoltaicznych: jednostronnych z ogniwami typu N i P oraz dwustronnych/bifacjalnych z ogniwami typu N (próbka dla modułów bifacjalnych z ogniwami typu P jest zbyt mała i Sun.Store nie podaje cen dla tej grupy).

Z danych Sun.Store wynika, że w listopadzie najbardziej spadły ceny dwustronnych modułów fotowoltaicznych z ogniwami typu N. W tej grupie odnotowano spadek cen w porównaniu do wcześniejszego miesiąca o 10 proc. – z 0,103 euro/Wp do 0,093 euro/Wp. Sun.Store tłumaczy, że spadek cen modułów tej grupie był napędzany silną konkurencją i wynikał w dużej mierze z trwającej wyprzedaży nadwyżki zapasów.

Wyraźny spadek cen w porównaniu do października Sun.Store odnotowuje także w grupie modułów fotowoltaicznych z czarną ramą. Moduły typu full-black miały potanieć w skali miesiąca o 9 proc. – z 0,099 euro/Wp w październiku do 0,09 euro/Wp w listopadzie.

Jednostronne moduły fotowoltaiczne z ogniwami typu N potaniały w listopadzie o 7 proc. w stosunku do średnich cen z października – z 0,098 euro/Wp do 0,091 euro/Wp. Spadek cen w tej grupie miał wynikać z „intensywnych działań wyprzedażowych przed końcem roku”.

Mniejszy spadek odnotowano w grupie modułów z ogniwami typu P, a więc charakteryzujących się przeciętną niższą sprawnością niż moduły z ogniwami typu N. W tej grupie w listopadzie ceny miały spaść o 2 proc. – z 0,09 euro/Wp do 0,088 euro/Wp.

Ceny paneli fotowoltaicznych w okresie wrzesień - listopad 2024 r.
Ceny paneli fotowoltaicznych w okresie wrzesień – listopad 2024. Źródło: Sun.Store

W grudniu ceny przestaną spadać?

W komentarzu na temat bieżącej sytuacji na rynku modułów fotowoltaicznych w Europie Krzysztof Rejek, Head of Business Development w Sun.Store, informuje, że utrzymujący się w listopadzie spadkowy trend cen modułów sprawił, że osiągnięte zostały nowe minima. Ceny niektórych modułów zbliżyły się nawet do poziomu 0,05 euro/Wp.

Jak tłumaczy Krzysztof Rejek, wynika to z faktu, że dystrybutorzy kontynuują strategię likwidacji zapasów i wyprzedaży stanów magazynowych przed końcem roku.

REKLAMA

Ekspert Sun.Store, ocenia jednak, że w grudniu możliwy jest lekki wzrost cen modułów z powodu ograniczeń w produkcji w Chinach i zmniejszenia ulg podatkowych na eksport tych produktów. Jednak jego zdaniem dostępność przecenionych zapasów modułów od dystrybutorów pozostających w trudnej sytuacji prawdopodobnie utrzyma średnie ceny modułów w Europie na relatywnie niskim poziomie.

Ceny falowników fotowoltaicznych

Analitycy Sun.Store podali też średnie ceny odnotowane w listopadzie w zakresie falowników fotowoltaicznych. W przypadku tych urządzeń ceny spadły, ale z wyjątkiem jednej grupy falowników.

W listopadzie wyjątkiem była grupa falowników hybrydowych o jednostkowej mocy do 15 kW, a więc przeznaczonych głównie do obsługi mniejszych, prosumenckich systemów fotowoltaicznych z magazynami energii. W tym przypadku Sun.Store odnotował wzrost cen o 7 proc. – ze średniego poziomu 119,25 euro/kW w październiku do 127,18 euro/kW w listopadzie. Jak oceniają eksperci Sun.Store, wynikało to ze wzrostu zapotrzebowania na zaawansowane rozwiązania do instalacji domowych, szczególnie od marek premium.

W pozostałych grupach falowników, które wyszczególnia Sun.Store, ceny spadały. W przypadku falowników hybrydowych o jednostkowej mocy ponad 15 kW ceny spadły o 7 proc. – z 90,69 euro/kW w październiku do 84,32 euro/kW w listopadzie. Ten spadek miał wynikać z mniejszego popytu na większe systemy PV współpracujące z magazynami energii.

W grupie falowników typu on-grid o jednostkowej mocy do 15 kW ceny spały o 8 proc. – ze średniego poziomu 67,85 euro/kW w październiku do 62,45 euro/kW w listopadzie. Ten spadek miał odzwierciedlać mniejszy popyt na domowe instalacje PV, charakterystyczny dla sezonu zimowego.

Mniejszy spadek cen nastąpił w grupie falowników typu on-grid o jednostkowej mocy ponad 15 kW. W tej grupie ceny spadły o 3 proc. – ze średniego poziomu 27,11 euro/kW do 26,24 euro/kW.

Ceny falowników fotowoltaicznych w okresie wrzesień - listopad 2024 r.
Ceny falowników fotowoltaicznych w okresie wrzesień – listopad 2024. Źródło: Sun.Store

Najpopularniejsze marki paneli i falowników

Sun.Stora zapewnia, że z grupą ponad 20 tys. zarejestrowanych użytkowników pozostaje najpopularniejszą platformą zakupową w zakresie komponentów instalacji fotowoltaicznych w Europie. Polska platforma ma zapewniać stały dostęp do ponad 7 GW dostępnych komponentów ponad 200 marek, zlokalizowanych w ponad 1000 magazynach w całej Europie.

W listopadzie 2024 r. najczęściej kupowanymi modułami fotowoltaicznymi na platformie Sun.Store były moduły chińskiego producenta JinkoSolar.

W zakresie falowników najpopularniejszą marką dla systemów o jednostkowej mocy poniżej 15 kW był Solis, a w zakresie falowników o mocy ponad 15 kW dominował Huawei.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.