Problemy dewelopera działającego na polskim rynku PV

Problemy dewelopera działającego na polskim rynku PV
Better Energy

Firma Better Energy inwestująca w fotowoltaikę między innymi na polskim rynku znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Deweloper musi się ratować ochroną w ramach procesu restrukturyzacyjnego. 

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy inwestuje w farmy fotowoltaiczne w Danii, Szwecji i Polsce. W naszym kraju uruchomił do tej pory kilka farm fotowoltaicznych. Największa jest farma fotowoltaiczna Nidzica w województwie warmińsko-mazurskim. Jej moc wynosi 74 MWp. Oprócz niej Duńczycy posiadają w naszym kraju między innymi farmy fotowoltaiczne Chociwel o mocy 60 MWp oraz Postomino o mocy 30 MWp w województwie zachodnio-pomorskim.

Na początku tego roku Better Energy ogłaszał zawarcie umowy PPA na energię ze swojej kolejnej farmy fotowoltaicznej w Polsce, informując, że w naszym kraju ma farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 236 MW oraz portfel projektów na etapie rozwoju na ponad 2,5 GW.

REKLAMA

Teraz jednak duńska firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Better Energy poinformował, że sytuacja ta wynika z niekorzystnych warunków rynkowych – w tym dużych wahań cen energii, a jednocześnie rosnących kosztów przyłączenia do sieci, wysokich stóp procentowych oraz wysokich oczekiwań co do zwrotu z inwestycji. Te czynniki osłabiają zapał inwestorów do angażowania się w projekty farm fotowoltaicznych i skutkują wyższymi wymaganiami dotyczącymi zwrotu zainwestowanego kapitału.

Wniosek o restrukturyzację

Aktualny klimaty wokół inwestycji w odnawialne źródła energii szczególnie negatywnie wpływa na Better Energy, ponieważ model biznesowy duńskiej firmy zakłada osiąganie zysków ze sprzedaży udziałów w zrealizowanych inwestycjach.

„Największym wyzwaniem nie jest już produkcja większej ilości energii odnawialnej, ale coraz mniejsze zapotrzebowanie. Aby przywrócić dynamikę zielonej transformacji, konieczne jest przyspieszenie elektryfikacji i pobudzenie popytu na ekologiczną energię elektryczną” – ocenia zarząd Better Energy.

Dodatkowo deweloper sygnalizuje problemy z wyegzekwowaniem części płatności za sprzedaż udziałów w zakończonych projektach.

REKLAMA

Z tego powodu Better Energy złożył wniosek o restrukturyzację. Firma jednocześnie ogłosiła wstrzymanie realizacji projektów w Danii o łącznej mocy 3 GWp, zapowiadając powrót do nich po 2030 r.

Zagrożone pieniądze duńskich emerytów?

Udziałowcem Better Energy jest między innymi duński fundusz emerytalny ATP, który w 2022 r. przejął 15 proc. udziałów dewelopera. W odpowiedzi na decyzję o restrukturyzacji ATP ostrzegł swoich akcjonariuszy o ryzyku utraty zainwestowanych pieniędzy.

– Dostrzegliśmy duży potencjał w firmie, która w ostatnich latach notowała silny wzrost, jednak rzeczywistość europejskiego rynku dla sektora energii odnawialnej zmieniła się drastycznie i zanotował on silny spadek w bardzo krótkim czasie – skomentował Claus Wiinblad z ATP.

W inwestycje Better Energy zaangażowały się także dwa inne duńskie fundusze emerytalne – AP Pension i Industriens Pension. Ten drugi utworzył z Better Energy joint venture 50/50, które miało zainwestować 4 mld duńskich koron (około 2,3 mld zł) w budowę farm fotowoltaicznych w Danii i Polsce.

Zaangażowany w budowę farm fotowoltaicznych w Polsce był także AP Pension, który w zeszłym roku przyznał Better Energy pożyczkę w wysokości 65 mln euro. Deweloper miał ją przeznaczyć na wybudowanie w Polsce 5 farm fotowoltaicznych.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.