REKLAMA
 
REKLAMA

Dania wdroży program wsparcia dla wytwórców biogazu i e-metanu

Dania wdroży program wsparcia dla wytwórców biogazu i e-metanu
fot. EnviTec Biogas/Unsplash

Plan rozwoju OZE w Danii i dążenia do neutralności węglowej obejmuje wielkoskalową produkcję ulepszonego biogazu i e-metanu, które mają być wprowadzane do duńskiej sieci. Rząd Danii zaoferuje 20-letnie wsparcie wytwórcom gazu odnawialnego.

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła zgłoszony przez Danię program pomocy publicznej na wsparcie produkcji gazu odnawialnego. Wartość tego programu wynosi 1,7 mld euro (13 mld koron duńskich).

Dania zamierza wspierać produkcję ulepszonego biogazu i e-metanu wprowadzanych do sieci. Zakłada, że dzięki zatwierdzonemu programowi wytwórcy w tym kraju będą produkować 7,9 petadżuli (PJ) gazów odnawialnych rocznie.

REKLAMA

Środki na nowe i powiększane instalacje

Duński program będzie wspierał budowę nowych instalacji, a także rozbudowę istniejących. Instalacje biogazu muszą spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) określone w dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III). Z kolei instalacje do produkcji e-metanu muszą zapewnić zgodność z kryteriami produkcji paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) określonymi w przepisach dotyczących wodoru odnawialnego.

Program o wartości 1,7 mld euro zwiększy produkcję gazu odnawialnego w Danii. Środek ten pomoże Danii osiągnąć cele w zakresie redukcji emisji i zmniejszyć zależność od importowanych paliw kopalnych. Przyczyni się również do zielonej transformacji przy ograniczonej możliwości zakłócenia konkurencji – skomentowała Teresa Ribera, wiceprezes wykonawcza ds. czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji w KE.

Premia cenowa

Pomoc udzielana w Danii w ramach zatwierdzonego programu będzie miała formę premii za każdy gigadżul (GJ) wyprodukowanego gazu odnawialnego – wypłacanej oprócz ceny uzyskanej na rynku. Takie wsparcie ma obowiązywać przez 20 lat.

REKLAMA

Duński rząd zamierza wyłaniać beneficjentów wsparcia w drodze przetargów, w których będą oni licytować premię cenową potrzebną do uzyskania bankowalności i realizacji projektu. W planach jest pięć rund przetargowych, które mają się odbyć – zgodnie z komunikatem KE – w latach 2024-2030.

Instalacje biogazowe muszą zostać podłączone do duńskiej sieci w ciągu trzech lat od przyznania pomocy.

Dania wylicza, że program pomoże w redukcji emisji gazów cieplarnianych o około 450 ton ekwiwalentu CO2 rocznie, począwszy od 2033 r. Przyczyni się także do wyznaczonego przez ten kraj celu redukcji emisji o 70 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. i osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady