Rekordowe zainteresowanie aukcją dla kogeneracji

Rekordowe zainteresowanie aukcją dla kogeneracji
fot. YouTube/Cerrad

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o wynikach czwartej tegorocznej aukcji na wsparcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Zainteresowanie było rekordowe.

Rozstrzygnięcia czwarta aukcja na premię kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP) była ostatnią zaplanowaną na ten rok. Jest to postępowanie przeznaczone dla podmiotów wytwarzających energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) podał, że zwycięskie oferty w aukcji, która trwała od 10 do 12 grudnia, złożyło dziewięciu wytwórców, a wsparcie otrzyma 13 jednostek kogeneracji. Po raz drugi w historii systemu aukcyjnego zaoferowana przez wytwórców wartość energii elektrycznej wytworzonej w procesie wysokosprawnej kogeneracji przekroczyła budżet aukcji.

REKLAMA

Budżet zagospodarowany niemal w całości

W ostatniej tegorocznej aukcji na premię CHP maksymalna wartość wsparcia, jaka mogła trafić do wytwórców, wynosiła ponad 3,014 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia przyznano wsparcie w łącznej wysokości przekraczającej 3,005 mld zł – to ponad 99,7 proc. całkowitej kwoty wsparcia przeznaczonej do rozdysponowania.

Premią kogeneracyjną objęto ponad 10,5 TWh energii elektrycznej, podczas gdy całkowity wolumen, który mógł uzyskać wsparcie, przekraczał 20,5 TWh.

Minimalna wysokość premii kogeneracyjnej wskazanej w zwycięskich ofertach wyniosła 219,87 zł/MWh. Z kolei maksymalna wysokość zwycięskich ofert osiągnęła 298,99 zł/MWh.

REKLAMA

Roczne wsparcie dla jednostek o mocy ponad 160 MW

Jak podaje URE, w wyniku rozstrzygnięcia grudniowej aukcji powstaną jednostki kogeneracji o łącznej mocy ponad 100 MW. Natomiast rozstrzygnięcie wszystkich tegorocznych aukcji będzie skutkować powstaniem nowych jednostek o mocy większej niż 161 MW.

Wcześniej w tym roku odbyły się trzy aukcje CHP. Pierwsza, przeprowadzona w marcu, zakończyła się bez wyłonienia zwycięzcy. Druga odbyła się w czerwcu i wówczas wybrano do wsparcia cztery oferty o łącznej wartości stanowiącej zaledwie 4 proc. założonego budżetu. Z kolei w ramach trzeciej aukcji, przeprowadzonej we wrześniu, wyłoniono sześć zwycięskich ofert, które sumarycznie zagospodarowały 21 proc. dostępnego budżetu.

Aukcyjny system wsparcia przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW. Kogeneracja – produkcja w skojarzeniu – polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Dzięki temu można osiągnąć znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie. Jak wyjaśnia URE, sprawność źródła wytwarzającego energię w kogeneracji może przekraczać 80 proc., natomiast w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni trudno osiągnąć poziom 50 proc.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.