Zmiany dla prosumentów i nie tylko. Nowe prawo wchodzi w życie
Większość przepisów zawartych w ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii wchodzi w życie z końcem 2024 r. Zmiany obejmą między innymi prosumentów korzystających z net-billingu.
W Dzienniku Ustaw RP w piątek 13 grudnia została opublikowana – po wcześniejszym przyjęciu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta – nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach. Wprowadza ona szereg zmian w zakresie rozliczeń prosumentów, rozliczeń wytwórców energii odnawialnej korzystających z sytemu FIT/FIP, przyspieszenia inwestycji w OZE i wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych.
Większość nowych przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o OZE weszła w życie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw. Pozostałe – jak przepisy dotyczące wirtualnego prosumenta – zaczną obowiązywać w późniejszym terminie.
Przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które zawiera najnowsza nowelizacja.
Net-billing dla prosumentów na nowych zasadach
Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o OZE zawiera istotne zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. Nowe przepisy dla prosumentów, które zaczęły obowiązywać 27 grudnia 2024 r., mają sprawić, że ta forma rozliczeń stanie się bardziej opłacalna.
Taki efekt ma według autorów nowych przepisów przynieść przede wszystkim zwiększenie wartości energii oddawanej do sieci i rozliczanej według ceny RCEm/RCE – poprzez uwzględnienie współczynnika korekcyjnego 1,23. W ten sposób wartość depozytu prosumenckiego w net-billingu będzie wyższa, co powinno się przełożyć na obniżenie rachunków za energię pobieraną z sieci.
Nowe prawo zapewni wybór wariantu rozliczeń prosumentom, którzy korzystają z net-billingu i którzy uruchomili działalność przed 1 lipca 2024 r. Wtedy zmieniony został sposób ustalania ceny za energię wprowadzaną do sieci – ze średniej miesięcznej ceny RCEm na ceny obejmujące poszczególne okresy niezbilansowania (na razie te ceny zmieniają się co godzinę, ale mają się zmieniać do kwadrans).
O ile prosumenci objęci net-billingiem będą generalnie rozliczani po cenie RCE, o tyle dla ww. grupy prosumentów przewidziano wyjątek. Będą oni mogli pozostać przy cenie RCE lub wrócić do ceny RCEm. Dodatkowo autorzy nowelizacji chcieli zachęcić tych prosumentów do pozostania przy cenie RCE, oferując im wyższą wartość zwrotu nadpłaty za niewykorzystany po roku depozyt prosumencki w wysokości 30 proc. Pozostali prosumenci będą mogli otrzymać – jak dotychczas – maksymalnie 20 proc. niewykorzystanego depozytu. Po wyborze rozliczania godzinowego ponowne przejście na system miesięczny nie będzie możliwe.
Znowelizowana ustawa doprecyzowuje także sposób ustalenia wartości depozytu prosumenckiego w momencie przejścia prosumentów z rozliczeń w net-meteringu na net-billing, a także zmniejsza częstotliwość korekt miesięcznych cen RCEm.
Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, najnowsze zmiany w zakresie net-billingu obejmą ponad 400 tys. prosumentów korzystających z tej formy rozliczeń. Wszystkich prosumentów w Polsce jest około 1,5 miliona.
Zmiany w systemach FIT/FIP
Najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza zmiany w ramach programów wsparcia FiT/FiP dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE i dla wytwórców biometanu.
Od 1 stycznia 2026 r. prawo do gwarantowanego odbioru energii przez sprzedawcę zobowiązanego oraz zwolnienie z kosztów bilansowania handlowego będą mieć tylko wytwórcy w nowo uruchomionych instalacjach OZE o mocy poniżej 200 kW. Wcześniej – w okresie przejściowym obowiązującym do końca 2025 r. – takie prawo będzie przysługiwało wytwórcom w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 400 kW.
Przyspieszenie inwestycji w OZE
W nowelizacji ustawy o OZE znajdziemy też przepisy mające uprościć procesy inwestycyjne w energetyce odnawialnej. Mają one skrócić terminy realizacji wybranych projektów OZE.
Nowe prawo ma zwłaszcza przyspieszyć uruchomienie:
- systemów fotowoltaicznych na budynkach i współpracujących z nimi magazynów energii,
- pomp ciepła,
- urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE,
- nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE.
.
.
Nowe ulgi dla przedsiębiorstw energochłonnych
Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do nowych unijnych Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska (Wytyczne CEEAG).
W ramach CEEAG zaktualizowana została lista sektorów, którym może być przyznawana pomoc w postaci ulg dotyczących obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia, a także ilości energii elektrycznej zakupionej i zużytej przez odbiorcę przemysłowego objętej opłatami OZE i opłatą kogeneracyjną.
W odniesieniu od zasad CEEAG w ustawie zapisano mechanizm warunkowości. Zakłada on, że skorzystanie z ulg powiązane będzie z obowiązkiem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ten warunek będzie można spełnić, m.in. realizując przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, dla których okres zwrotu nakładów nie przekracza 3 lat, lub zużywając na własne potrzeby przynajmniej 30 proc. bezemisyjnej energii.
Zmiany dla wirtualnego prosumenta za pół roku
Część przepisów z nowelizacji ustawy o OZE dotyczących ulg dla przedsiębiorstw energochłonnych weszła w życie dzień po ogłoszeniu nowego prawa w Dzienniku Ustaw, a więc 14 grudnia 2024 r. Dla niektórych przepisów przewidziano natomiast dłuższe vacatio legis. Dotyczy to m.in. wirtualnych prosumentów. Zmiany w rozliczeniach dla tej grupy prosumentów wejdą w życie 2 lipca 2025 r., co pokrywa się z terminem wprowadzenia w Polsce przepisów dotyczących wirtualnego prosumenta.
Piotr Pająk
Piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o
Czyli państwo łaskawie oddaje 23% za VAT, którego prosumenci w net-meteringu nie płacą. Wciąż jednak zostaje loteria w postaci cen odkupu i cen sprzedaży energii. Wciąż zostaje mocne ograniczenie czyli nadwyżka depozytu, tylko 20%. Jeden rok może się trafić z dużą nadprodukcją, natomiast kolejny może być dużo poniżej średniej wieloletniej. Wciąż dużym ograniczeniem są możliwości eksportu energii do sieci. Coraz częściej słyszymy o braku takiej możliwości ze względu na osiągnięcie limitu napięcia, czyli 253V. W moim domu w nocy napięcie w gniazdku przekracza 240V. Do mojej trafostacji podpiętych jest kilkadziesiąt domów i kilka firm. Raptem na PARU domach jest fotowoltaika. Co będzie jeśli więcej sąsiadów zdecyduje się na swoją PV?
Na pewno domyślnie jest się ją cenach godzinowych, a nie RCEm? W PGE od pół roku mam ciągle RCEm, faktury co miesiąc.
Opublikowane w dzienniku ustaw 13 grudnia przez koalicje 13 grudnia Źle to wygląda 🤫🤫 I wszystkiego najlepszego w Nowym Roku Dużo słońca
To jest ściema. , potem obrócą kota ogonem. Przywrócie stare zasady to ,wtedy będzie opłacalne dla ludzi. Tak cwaniaki pomnontwoli fotowoltanike bo widzieli jakie będą ustawy . A jak lud zaczol brać to zmienili warunki , dotacji nie dali bo brako środków. To jest legalna mafia ! Mi się udalo łapnąć stare zasady płacę 680zl za rok grzane domu 130m2 + prąd + ciepła woda na nowych zasadach wychodzi 700zl co 2 miesiące. Mam bliźniaka i w jednej stroni ,stare zasady w drugim nowe . Mam obraz jak na dłoni.
Tylko na starych zasadach się opłaca… Mam nowe i wracam do kopciucha bo mi się po prostu nie opłaca na nowych żyjemy w bandyckim złodziejskim państwie… Kopciucha kupiłem spowrotem bo nie stać mnie na nowych zasadach płacą mi 20-30gr a po zloty ileś teraz odkupić muszę żeby ogrzać przecież to jest oficjalna mafia zresztą szkoda nerwów Ludzie nie dajcie się zwieść…
Z moich wyliczeń wynika że jak oddam do sieci 6000kwh to mogę odebrać 1000kwh +-. Mam instalacje 10 a zapotrzebowanie 3,3 bez pompy ciepła. Napięcia w sieci są za wysokie i często latem wyłącza mi fotowoltanike. Mam dopłaty na rok ok 2400zl. Nic śmiesznego.
P❤️🩹 prostu ogrzewanie energią elektryczną przestało być opłacalne , a to co próbują nam wmawiać , że dostajemy – to naprawienie błędu , ponieważ płaciliśmy za energię z VAT , a odsprzedawaliśmy bez VAT . Żadna łaska .
A co z certyfikatami za zieloną energię wprowadzoną do sieci ? Dlaczego ich nie wprowadzić ? , a może obniżą nam przy odkupowaniu energii cenę o wartość uprawnień do emisji CO2 ? . Dlaczego mamy być stratni tylko dlatego , że jesteśmy EKO ?
Aktualnie w przypadku pomp ciepła można przyjąć przelicznik ok. 1000 KWh energii elektrycznej za 500 kg węgla . ( 500 kg węgla groszku = ok. 4000 KWt/m2 ciepła ) , a z tego wynika , że pompy ciepła w zależności od ich COP , które zimą jest dramatycznie niskie – są po prostu mniej opłacalne od węgla ! i to o około 40-50 % . Dodatkowo Fotowoltaika praktycznie nie pracuje . ETS II , który mają wprowadzić , ma służyć temu , by węgiel stał się droższy , a pompy tańsze w użytkowaniu . Jednym słowem – ceny ogrzewania domów mają wzrosnąć , a nie stanieć ! Czy naprawdę o to chodzi ? Możemy uciec od chorych podatków i zacząć marznąć !
Z drugiej strony , zobaczcie za czym i za kim lobbowała ministrantka od klimatu i kto przytulił pierwsze środki z KPO , a prosumentom mydlą oczy ! K🔴mpromitacja …..
@Rafał – a mi PV na nowych zasadach się opłaca, zwrot będzie zapewne w kilka lat.
Drodzy skamlący frustraci narzekajacy na net-biling – widziały gały, co brały. Na początku czerwca 2021 ogłoszono, że net-biling wchodzi 1.01.2022, potem przedłuzono okres o 3 miesiące. Nie nachodzili naganiacze, nie oferowali instalacji, nie ostrzegali przed zmianami zasad, media o tym nie trąbiły? W Polsce mamy 4,5 mln domów, z czego ok. 3% powstało po wprowadzeniu net-bilingu, ok. 2% zmieniło właściciela. 95% Polaków mogło założyć przed 2022, co Was powstrzynało? Więc apel do tych 95% – przestańcie skamleć, to nic nie zmieni. Jak czytam takiego @Karpiarza: „dotacji nie dali” to ręce opadają. Jak głuptaki w filmie „Gdzie jest Nemo” – Daj, daj, daj… Jak dla ciebie ośle ważniejsze było 5 tys. dotacji niż 15-letni okres rozliczeń, to stul pysk, a pretensje miej do siebie.
@Konkret – stawki w ETS2 są za niskie, nie wyeliminują brudasów spalajacych węgiel. Dopiero ich uwolnienie, prawdopodobnie w 2033, może przynieść efekt. Ja bym za jak najszybszym zakazem sprzedaży tego czarnego g… Najwyższy czas wyciągnąć kij na brudasów, którzy przez 5 lat nie chcieli skorzystać z marchewki.
@kąkret Zima to kiedy jest? Ile tej zimy procentowo jest w sezonie grzewczym? Bajdurzysz kolego. Ogrzewanie energią elektryczną może być w niektórych przypadkach nieopłacalne. W większości przypadków w nowych budynkach, a także w dobrze cieplonych tylko EE. Wampiry energetyczne do rozbiórki się nadają, albo bulić za ogrzewanie, nie ma alternatywy.
Mam niezła bekę z całego tego zielonego marketingu. Było: Panie zakładaj pan panele bo prąd będzie tylko drożał. Jest: Panie zakładaj pan pompę ciepła bo prąd będzie tańszy.
A barany zakładają i beczą, beczą i zakładają.
Mi tam śmieszku jakoś baranów nie żal. Po to one są, żeby je strzyc. Ludzie choć trochę myślący są w stanie oszacować w jakiejś perspektywie co jest dla nich dobre. A barany jak to barany pędzą za stadem.
Czyli jak masz nic i pomnożysz to przez współczynnik to ile masz ? Nic albo jeszcze mniej
Tak grabią polaków monopoliści których koniec nastąpi niebawem.
@Rafi. Nie musisz swoim nickiem reklamować karmy dla psów.
Zciema
Poraz kolejny ta opcja kłamie. Poraz kolejny oszukują. Ci co mają pompy ciepła już zaczynają płakać. Śmieją się mam w twarz sprzedając niemiecki złom. Nie wiedziałem, że w Polsce jest tylu naiwnych ludzi którzy nadal wierzą w propagandę rudego.
A ja nie płaczę i nie narzekam. Mam małą instalację na nowych zasadach i pompę ciepła. W IV edycji MP zgarnąłem 20 000 PLN dotacji. PV zwróci się w 2025 roku, już odzyskałem około 70 % (zamontowana w lutym 2023). Po prostu mam bardzo dużą autokonsumpcję, a sama PC w moim domu sprawdza się lepiej niż gaz (rachunki za ogrzewanie mam mniejsze o połowę). W letnim półroczu praktycznie nie płacę za prąd.
Śmieszy mnie wycie komentujących tutaj ruskich trolli, ja na nowych zasadach, przy pv 8,6 i taryfie Tauron g12w, place 800 za rok, przy grzaniu wody i domu 120 m2, może jak ktoś ma dom z kartonu to płaci 700 na 2 miesiące…
Prosumentom rozliczającym się na starych zasadach zmienili harmonogramy!Niektóre są bardzo niekorzystne!Dlaczego tak niesprawiedliwie traktuje się tych prosumentóe?Żeby ich okraść!