Pływająca elektrownia wiatrowa o oryginalnej konstrukcji

Pływająca elektrownia wiatrowa o oryginalnej konstrukcji
fot. YouTube/Mingyang Smart Energy

Producent tej ciekawej instalacji podaje, że jest to największa pływająca elektrownia wiatrowa na świecie pod względem mocy jednostkowej. Platforma OceanX obejmuje dwie morskie turbiny wiatrowe połączone w taki sposób, że tworzą kształt litery V. 

Twórcą platformy OceanX jest chińska firma Mingyang Smart Energy. Ta pływająca morska elektrownia wiatrowa obejmuje dwie turbiny MySE8.3-180 o mocy jednostkowej 8,3 MW (łącznie 16,6 MW). Wieża w kształcie V ma wysokość 219 m i rozpiętość 369 m. Wewnątrz wieży mają się znajdować schody i winda dla ułatwienia dostępu.

Według informacji Mingyang taka unikatowa konstrukcja łopat zwiększa wytwarzanie energii o 4,3 proc. Firma szacuje, że OceanX wyprodukuje w skali roku 54 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu 30 tys. chińskich domów.

REKLAMA

System odporny na tajfuny

Pływająca platforma OceanX została uruchomiona na terenie morskiej farmy wiatrowej Yangjiang Qingzhou IV (505 MW) należącej do Mingyang Smart Energy. Konstrukcja znajduje się 70 km od brzegu.

Producent wskazuje, że do budowy pływającej jednostki wykorzystano wydajny beton o wytrzymałości 115 MPa. Dwa przeciwbieżne wirniki umieszczone na szczycie wzmocniono podporami kablowymi. Platforma z jednopunktowym systemem cumowania ma być odporna na fale o wysokości do 30 m oraz wiatr o prędkości do 79,8 m/s.

System został zaprojektowany do działania na wodach oceanicznych o głębokości poniżej 35 m.

Niedawno Mingyang znów pochwalił się swoją pływającą platformą OceanX w mediach społecznościowych. Informacje o jej transporcie do miejsca docelowego (morskiej farmy wiatrowej Yangjiang Qingzhou IV) i uruchomieniu były podawane wcześniej latem 2023 r.

REKLAMA

 

Problemy największej morskiej turbiny wiatrowej Mingyang

Kilka tygodni temu chińska firma musiała się zmierzyć z problemem swojej największej morskiej turbiny wiatrowej przytwierdzanej do dna – MySE 18.X-20MW. Od połowy ubiegłego roku jest ona testowana w chińskiej prowincji Hajnan. Niedawno podczas pracy maszyny doszło do awarii – pękły i odpadły fragmenty łopat turbiny.

Mingyang Smart Energy wydał oświadczenie w związku z tym incydentem, w którym podkreślił, że turbina wiatrowa jest w fazie testów i nie została jeszcze wprowadzona na rynek, a zaistniała sytuacja nie spowodowała szkód dla personelu pracującego na miejscu. Więcej na ten temat w artykule: Wiatr zniszczył ogromną turbinę wiatrową.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.