Columbus z kontraktami na magazyny energii o pojemności 1 GWh

Columbus z kontraktami na magazyny energii o pojemności 1 GWh
Columbus Energy

Columbus Energy uzyskał kontrakty na rynku mocy dla dużego portfela magazynów energii. Wcześniej w tym roku spółka z Krakowa sprzedała projekt magazynu, dla którego zabezpieczyła kontrakt podczas zeszłorocznej aukcji mocowej.

Przeprowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) aukcja główna rynku mocy na 2029 r. zakończyła się w siódmej rundzie z cenami w przedziale od 223,77 do 268,48 zł/kW/rok.

Dotychczas o zakontraktowaniu umów na rynku mocy w wyniku tej aukcji poinformowały już m.in. państwowe koncerny energetyczne i Polenergia. Te firmy nie wskazały, czy wśród zakontraktowanych mocy są magazyny energii. Taką informację ujawnił natomiast Columbus Energy, dla którego jest to już kolejna wygrana aukcja dla rynku mocy w zakresie projektów magazynowania energii.

REKLAMA

Columbus Energy poinformował, że w aukcji przeprowadzonej przez PSE zakontraktował projekty magazynów energii o mocy przyłączeniowej 265 MW i pojemności około 1 GWh. Co istotne, podana przez spółkę moc magazynów zostanie skorygowana w kontraktach mocowych o współczynnik wyznaczony przez PSE.

Columbus uzyskał dla magazynów energii kontrakty mające obowiązywać 17 lat. Daje to istotne zabezpieczenie przychodów dla tych inwestycji i przybliża je do uzyskania finansowania oraz decyzji o rozpoczęciu budowy.

Duży kontrakt na rynku nagazynów energii

Dla firmy z Krakowa jest to już kolejna wygrana aukcja na rynku mocy. Wcześniej Columbus zabezpieczył wsparcie dla dużej inwestycji magazynowej, którą następnie sprzedał firmie DTEK Renewables International związanej z ukraińskim koncernem energetycznym DTEK.

REKLAMA

DTEK kupił od Columbusa projekt wielkoskalowego magazynu energii o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh, który jest zlokalizowany w gminie Chrzanów w województwie małopolskim. Wartość transakcji miała wynieść około 30 mln euro, przy czym początkowo Columbus miał otrzymać 9,3 mln euro, a pozostałą kwotę po uzyskaniu dla tego projektu statusu gotowości do budowy, przy założeniu, że nastąpi to najpóźniej 1 stycznia 2025 r.

Columbus Energy rozwija projekty magazynów energii od 2022 r. W ostatnim raporcie finansowym spółka podała, że jej portfel projektów magazynowych obejmuje inwestycje o docelowej mocy 467 MW. Dla tych projektów Columbus zabezpieczył warunki przyłączenia.

Wartość aktywów związanych z projektami fotowoltaicznymi i magazynowymi na koniec września br. Columbus wycenił na 185,1 mln zł. Więcej o ostatnich wynikach finansowych Columbus Energy w artykule: Columbus poprawia wyniki i przyspiesza zwrot z inwestycji w magazyny energii.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.