W śląskiej kopalni powstanie ogromna pompa ciepła

W śląskiej kopalni powstanie ogromna pompa ciepła
Fot. Bożena Sieja/PGG

Jeden z głównych dostawców usług energetycznych na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej zbuduje instalację odzysku ciepła z wód dołowych w śląskiej kopalni. 

Instalacja o mocy 2 MW, która powstanie na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła, pozwoli na wykorzystanie ciepła geotermalnego tamtejszych wód dołowych.

Ogromna pompa ciepła typu woda-woda ma zostać zainstalowana na terenie kopalni, w dzierżawionym od niej budynku – z uwagi na bliskość położenia rurociągów wody dołowej, sieci cieplnej i rozdzielni elektrycznej o odpowiednim napięciu. Jako dolne źródło ciepła będzie wykorzystywana woda o temperaturze około 25 st. C wypompowywana z poziomu 655 m.

REKLAMA

Umowę o współpracy w sprawie budowy instalacji podpisali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i spółki Dalkia Polska Energia.

Pompa ciepła typu woda-woda

Pompa ciepła tego typu pozwala na przepływ energii ze źródła o niższej temperaturze do źródła o wyższej temperaturze. Do tego potrzebne są dwie studnie. Woda gruntowa do pozyskiwania energii cieplnej jest pobierana przez studnię czerpalną, a studnia zrzutowa ponownie wprowadza zużytą zimną wodę do gruntu. Im więcej wody ma do dyspozycji pompa ciepła typu woda-woda, tym wyższa jest jej wydajność.

W tym przypadku pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną zawartą w wodzie dołowej, która stanowi dolne źródło ciepła. Proces zaczyna się od pobrania energii z wody w parowniku, gdzie czynnik chłodniczy pochłania energię cieplną wody gruntowej i paruje. Następnie czynnik roboczy, pod wpływem sprężenia w sprężarce, osiąga wysoką temperaturę i ciśnienie, a potem w skraplaczu przekazuje zgromadzone ciepło do wody sieciowej. Ta trafia do systemu grzewczego. Po oddaniu ciepła czynnik chłodniczy jest ponownie rozprężany przez zawór rozprężny i cykl chłodzenia rozpoczyna się od nowa.

Woda dołowa stanowi niskotemperaturowe źródło energii geotermalnej, jest więc odnawialnym źródłem energii. Jak podkreśla Marek Skuza, wiceprezes ds. Polskiej Grupy Górniczej, taka instalacja pozwoli w sposób znaczący obniżyć zapotrzebowanie na energię, która musiałaby powstać z innych źródeł.

REKLAMA

Odejście od węgla w produkcji ciepła do 2029 r.

Prezes Dalkii Polska Energia Konrad Borowski podkreśla, że budowa instalacji w kopalni Mysłowice-Wesoła jest zgodna ze strategią firmy. Zakłada ona redukcję emisji i odejście od węgla w produkcji ciepła do 2029 r.

Najbardziej ekologiczna energia to ta niezmarnowana, dlatego wykorzystywanie ciepła odpadowego lub z OZE powinno stawać się coraz powszechniejsze – dodaje.

Realizacja inwestycji pozwoli spełnić kryteria efektywności systemów ciepłowniczych zgodnie z aktualizacją przepisów dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej (EED). PGG umożliwi zabudowę instalacji pompy ciepła oraz osiągnięcie celów ekologicznych, udostępniając energię geotermalną wody dołowej do celów energetycznych.

Jak szacują twórcy instalacji, da ona możliwość ograniczenia emisji CO2 o 1319 ton rocznie i przyniesie oszczędność energii końcowej rzędu 5260 MWh.

Planowane oddanie inwestycji do użytku przewidziano w trzecim kwartale 2026 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.