Kolejny agregator na polskim rynku energii trafił do wykazu URE

Kolejny agregator na polskim rynku energii trafił do wykazu URE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Na polskim rynku energetycznym agregatorem może zostać tylko podmiot, który uzyska wpis do wykazu agregatorów prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wpisy trwają od 24 sierpnia br. Właśnie do wykazu trafił kolejny podmiot.

Agregator  to podmiot lub system, który grupuje różne jednostki wytwórcze i odbiorcze energii, a także posiadaczy magazynów energii, zarządzając nimi jako jedną całością w celu optymalizacji kosztów, zwiększenia efektywności energetycznej i ułatwienia ich udziału w rynku energii. Agregacja ma się odbywać na podstawie umowy zawartej między odbiorcą końcowym energii elektrycznej, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej a agregatorem. Instytucję agregatora wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo energetyczne.

Do wykazu agregatorów prowadzonego przez Prezesa URE wpisana została firma Enspirion z Gdańska. Rozpoczęcie agregacji przez spółkę zaplanowano na 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Co zawiera wykaz agregatorów?

Dostępny na stronie internetowej URE wykaz jest jawny (wyłączenie jawności dotyczy informacji podlegających ochronie danych osobowych) i można w nim znaleźć podane przez agregatorów informacje:

  • oznaczenie wnioskodawcy, jego imię i nazwisko, firmę (nazwę) wraz z oznaczeniem formy prawnej;
  • adres miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy;
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) – jeżeli wnioskodawca taki ma;
  • wskazanie operatorów systemu elektroenergetycznego, na których obszarze działania będzie prowadzona agregacja;
  • planowaną datę rozpoczęcia agregacji;
  • wskazanie, czy agregator zamierza prowadzić działalność również przy użyciu platformy partnerskiego handlu energią z OZE;
  • numer i datę wpisu.

Aby potwierdzić, że agregator podjął działania, musi on także przedłożyć informację wraz z kopią zawartej umowy agregacji z odbiorcą końcowym energii elektrycznej, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej. Prezes URE ma obowiązek wykreślenia agregatora z wykazu, jeśli nie podejmie on agregacji w terminie sześciu miesięcy od dnia wpisu do wykazu.

Czwarty agregator

Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, to już czwarta firma, która znajdzie się w tym wykazie. Jako pierwszą wpisano poznańską spółkę Photon Energy Trading PL, która zobowiązała się do rozpoczęcia działalności polegającej na agregacji od 1 grudnia br.  Photon Energy Trading PL ma zarządzać zdolnościami wytwórczymi i magazynowymi mniejszych podmiotów z obszaru działania następujących operatorów: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja, Stoen Operator oraz Tauron Dystrybucja. Pisaliśmy o tym w artykule: Pierwszy agregator na polskim rynku energii trafił do wykazu URE.

REKLAMA

Później do wykazu agregatorów regulator krajowego rynku energetycznego wpisał kolejny podmiot – spółkę PIMEO Obrót kierowaną przez Mirosława Kulaka. 1 stycznia 2025 r. spółka ma rozpocząć świadczenie usług z zakresu agregacji na obszarze działania operatorów: PGE Dystrybucja, Energa-Operator, Tauron Dystrybucja oraz Enea Operator. Więcej na ten temat w artykule: Drugi agregator w wykazie URE.

Trzecim podmiotem w wykazie agregatorów została firma Naatu Operator z Gdańska. Planowana data rozpoczęcia agregacji przez spółkę to 1 lutego 2025 r.

Enspirion ma rozpocząć agregację 1 marca 2025 r. na obszarze działania następujących operatorów: Enea Operator, Energa-Operator, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy, JSW Koks, PGE Dystrybucja, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Stoen Operator, Tauron Dystrybucja, Grupa Azoty oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.