Megapacki Tesli w ogromnym projekcie wind+storage
Planowany system akumulatorowego magazynowania energii (BESS) ma osiągnąć moc 300 MW i pojemność 600 MWh. To trzykrotnie więcej, niż oferuje największy obecnie magazyn energii w Europie. Deweloper wskazuje konkretną datę uruchomienia obiektu.
Akumulatorowy system magazynowania energii (BESS) o mocy 300 MW i pojemności 600 MWh planuje zbudować duński Orsted. Magazyn ma być zlokalizowany przy lądowej podstacji morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3, docelowo największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Ten projekt również rozwija duński koncern.
Magazyn energii będzie własnością spółki Orsted ICENI Energy Storage UK – oddziału duńskiej firmy energetycznej. Uruchomienie obiektu planowane jest na rok 2026.
Tesla na pokładzie
System BESS budowany przez Orsted będzie wykorzystywał bateryjne magazyny Megapack Tesli.
– Ten projekt pokazuje wartość i elastyczność najlepszej w swojej klasie technologii Tesli. Zapewni zwiększoną stabilność sieci i umożliwi włączenie więcej odnawialnych źródeł energii do sieci – skomentował Mike Snyder, starszy dyrektor ds. Megapack w Tesli, po podjęciu przez Orsted ostatecznej decyzji inwestycyjnej w tej sprawie.
Niedawno Tesla wybrała firmę AECOM do wsparcia dostawy magazynów. Do zadań spółki będzie należało świadczenie usług projektowych, a także montaż podstacji i systemów okablowania dla systemu BESS mającego gromadzić energię z morskiej farmie wiatrowej Hornsea 3.
– Morska energetyka wiatrowa odegra ważną rolę w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii, a budowa systemów magazynowania energii będzie kluczowa dla maksymalizacji jej potencjału. Cieszymy się, że możemy wspierać Teslę w dostarczaniu systemu magazynowania energii dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Korzyści, jakie ten projekt przyniesie brytyjskiej sieci energetycznej – rozwiązując problem niesterowalności odnawialnych źródeł energii i zwiększając tym samym stabilność systemu przy jednoczesnym zmniejszeniu zmienności cen – pomogą przyspieszyć adaptację tego typu magazynów dla morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko – powiedział Eloise John, dyrektor ds. energii w AECOM UK and Ireland.
Prace zlecone firmie AECOM mają potrwać do końca lutego 2025 r.
Jedno przyłącze z morską farmą wiatrową
Akumulatorowy magazyn energii jest wynikiem współpracy pomiędzy Orsted, brytyjskim operatorem systemu elektroenergetycznego oraz National Grid Electricity Transmission (NGET).
System magazynowania będzie zlokalizowany w podstacji na lądzie, współdzieląc połączenie z morską elektrownią wiatrową. Lokalizacja magazynu energii i podstacji to okolice Norwich w angielskim hrabstwie Norfolk.
– Kolokacja aktywów w ten sposób może pomóc zmaksymalizować korzyści płynące z nowej generacji źródeł odnawialnych, które mają być podłączone do sieci elektrycznej; zapewni, że nadmiar energii wiatrowej może być przechowywany i wykorzystywany w razie potrzeby – powiedział John Twomey, dyrektor w NGET.
Współdzielenie i podwójne wykorzystanie infrastruktury zmniejszy koszty kapitałowe i operacyjne.
Gigaprojekty Orsted
Orsted ma obecnie w sumie 660 MW/1850 MWh projektów magazynowych w eksploatacji lub budowie w Wielkiej Brytanii i USA (włączając w to projekt realizowany przy Hornsea 3). W rozwoju natomiast są kolejne projekty magazynowe o łącznej mocy powyżej 2 GW w Wielkiej Brytanii, Irlandii i USA.
Duński koncern aktywnie działa w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – obsługuje obecnie ponad 5 GW mocy w offshore i ma dodatkowe 5 GW w budowie lub w fazie rozwoju w Wielkiej Brytanii. Wolumen ten obejmuje projekty Hornsea 3 i Hornsea 4. Pierwszy z nich ma planowaną moc 2,9 GW. Powstaje w tej samej strefie morskiej, w której Duńczycy zbudowali już morskie farmy wiatrowe Hornsea 1 (1,2 GW) i Hornsea 2 (1,3 GW).
W lipcu zeszłego roku koncern uzyskał dla Hornsea 3 kontrakt różnicowy (CfD). W tegorocznej rundzie aukcyjnej złożył ofertę ponownie i otrzymał kontrakt na 1080 MW.
Planowany kolejny etap projektu Hornsea – Hornsea 4 – to morska farma wiatrowa o mocy do 2,6 GW. Łącznie wszystkie etapy stworzyłyby klaster morskich farm wiatrowych o mocy przekraczającej 7 GW.
W europejskiej czołówce
Po zakończeniu budowy akumulatorowy system magazynowania energii Orsted będzie jednym z największych takich obiektów w Europie. Na dziś jego parametry dałyby mu pozycję lidera, jednak przed planowaną datą zakończenia w 2026 r. w Europie ma powstać kilka potężnych magazynów energii.
Obecnie największym bateryjnym magazynem energii w Europie pod względem pojemności jest BESS w Lakeside, w angielskim hrabstwie North Yorkshire. Magazyn ma moc 100 MW i pojemność 200 MWh. Należy do firmy TagEnergy. Ten niedawno uruchomiony obiekt nieznacznie wyprzedził wcześniejszego lidera, którym był Bumpers Battery Energy Storage System o mocy 99 MW i pojemności 198 MWh. Magazyn znajduje się w Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii i jest własnością brytyjskiej spółki Harmony Energy Income Trust.
Do końca 2024 r. miał jednak zostać uruchomiony magazyn energii o większej pojemności – 200 MWh (50 MW mocy), budowany przez koncern energetyczny Eneco. Jeszcze większy BESS rozwija Penso Power w Bramley w Wielkiej Brytanii. Magazyn, do którego baterie dostarczy chiński Sungrow, ma osiągnąć parametry 100 MW/260 MWh.
Wskazana pojemność jest jednak tylko częścią wolumenu, jaki ma zapewnić projekt o nazwie Trafford BESS. Według założeń będzie to magazyn energii o mocy 1040 MW i pojemności 2080 MWh. Także ten obiekt powstaje w Wielkiej Brytanii, a rozwija go brytyjski deweloper Carlton Power w regionie Greater Manchester. Ukończenie projektu zapowiadane było na ostatni kwartał 2025 r.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.