REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła megapompa ciepła. Ogrzeje duńskie miasto

Ruszyła megapompa ciepła. Ogrzeje duńskie miasto
fot. MAN Energy Solutions

Firma MAN Energy Solutions uruchomiła pierwszą jednostkę systemu pomp ciepła, który docelowo będzie największą taką instalacją na świecie. Jako czynnik chłodniczy w cyklu produkcji ciepła pompa wykorzystuje nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska dwutlenek węgla. 

Przemysłowa pompa ciepła MAN Energy Solutions ruszyła w duńskim mieście Esbjerg. Pompa została dostarczona na zlecenie DIN Forsyning, duńskiego przedsiębiorstwa energetycznego, które obsługuje system.

Zgodnie z założeniem pompa ciepła będzie dostarczać rocznie około 280 GWh neutralnego dla klimatu ciepła do sieci ciepłowniczych Esbjerg i sąsiedniego miasta Varde. Zaspokoi to potrzeby grzewcze 25 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Ogromna pompa ciepła zlokalizowana jest w porcie Esbjerg. Jak podaje MAN Energy Solutions, system pomp ciepła wykorzystuje energię odnawialną z pobliskich farm wiatrowych i wodę morską jako źródło ciepła. Jako czynnik chłodniczy natomiast stosowany jest nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska dwutlenek węgla.

To znaczący kamień milowy, na który z niecierpliwością czekaliśmy od dłuższego czasu. Od teraz wszyscy nasi klienci w Varde i Esbjerg będą mogli korzystać z sieci ciepłowniczej zasilanej bezpośrednio z Morza Północnego. Osiągnięcie to jest nie tylko przełomowe dla DIN Forsyning, ale także stanowi duży krok naprzód dla klimatu. Chociaż znajdujemy się w zachodniej Jutlandii, uważam, że można to nazwać światową premierą: największa na świecie pompa ciepła na bazie CO2 już produkuje ciepło – powiedziała Helle Damm-Henrichsen, dyrektor zarządzająca DIN Forsyning.

Pomysł na miejskie systemy grzewcze

Całkowita moc grzewcza systemu pomp ciepła ma wynieść 70 MW. Dzięki temu będzie to największy na świecie system pomp ciepła bazujący na CO2. Pompy ciepła współpracują z nowym kotłem na zrębki drzewne o mocy 60 MW oraz kotłownią elektryczną o mocy 40 MW, która obsługuje obciążenia szczytowe i rezerwy.

Cały obiekt stanowi element transformacji, która ma na celu zastąpienie miejskiej ciepłowni węglowej. Esbjerg zamierza osiągnąć neutralność węglową do 2030 r.

Jestem niezwykle dumny, że nasza megapompa ciepła dostarcza neutralne dla klimatu ciepło mieszkańcom Esbjerg i Varde. Jako pionierskie miasto Esbjerg pokazuje, jak można przekształcić miejskie systemy grzewcze, wykorzystując odnawialne źródła energii. Wykorzystanie innowacyjnych pomp ciepła na skalę przemysłową do zapewnienia zrównoważonego ogrzewania jest nie tylko osiągnięciem technologicznym, ale także wzorcem dla innych miast na całym świecie, które przechodzą na bardziej ekologiczne systemy energetyczne – podkreślił Uwe Lauber, dyrektor generalny MAN Energy Solutions.

REKLAMA

Technologia MAN

Wdrożone rozwiązanie technologiczne do wytwarzania ciepła obejmuje dwa systemy pomp ciepła ETES (Electro-Thermal Energy Storage) opracowane przez MAN Energy Solutions. Jak wyjaśnia firma, kluczową cechą jest wykorzystanie nietoksycznego i bezpiecznego dla środowiska CO2 jako czynnika chłodniczego w całym cyklu systemowym. Ma to istotne znaczenie dla DIN Forsyning, którego zakład zlokalizowany jest na brzegu Morza Wattowego. To obszar o wrażliwym ekosystemie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stosowany w systemie pomp ciepła proces elektrotermiczny pozwala nie tylko na dystrybucję wytworzonego ciepła i chłodu zgodnie z zapotrzebowaniem, ale też jego zamianę z powrotem na energię elektryczną – jako dodatkowy wariant użytkowania. MAN zaznacza, że dzięki temu uruchomiony system umożliwia szybkie równoważenie mocy sieci elektrycznej, a tym samym wspiera integrację źródeł OZE. Według firmy system może być włączany i wyłączany wiele razy dziennie z możliwością szybkiego reagowania.

Jak wylicza MAN Energy Solutions, z każdej dostarczonej megawatogodziny energii elektrycznej system pomp ciepła w Esbjerg może wygenerować około 3 MWh użytecznej energii cieplnej. Sercem zakładu są dwie bezolejowe, hermetycznie zamknięte jednostki silnikowo-sprężarkowe HOFIM opracowane i wyprodukowane przez MAN w Zurychu w Szwajcarii. Maszyny pozwalają na zdalne ich monitorowanie, analizę danych i diagnostykę technologii sprężarek i systemów pomocniczych.

Więcej szczegółów dotyczących tego rozwiązania w artykule: Pompy MAN dostarczą ciepło dla 100 tys. mieszkańców.

Ogromną pompę ciepła zamówiło także od MAN Energy Solutions fińskie przedsiębiorstwo energetyczne Helen Oy. Urządzenie ma się przyczynić do obniżenia emisyjności systemu ciepłowniczego Helsinek. Cała ciepłownia w dzielnicy Patola w Helsinkach wyposażona będzie w pompę ciepła o mocy do 33 MW oraz dwa kotły elektryczne o mocy 50 MW. Więcej na ten temat w artykule: To będzie największa pompa ciepła na świecie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

W artykule brakuje kluczowej informacji tj. kosztu tej instalacji. Podobnie brak jest porównanie kosztów eksploatacyjnych dotychczasowej miejskiej ciepłowni węglowej i nowego systemu pomp ciepła. Bez tych danych trudno ocenić, czy takie rozwiązanie ma szanse na upowszechnienie w innych miastach, także polskich.

Gdzież są polskie trolle z wielkiej plyty twierdzące, że PC to najwyżej Gracja albo Włochy, ale nie na północ od Alp. Pewnie Duńczycy nie czytali waszych mądrości na forach i teraz będą marznąć!

Doskonały sposób na wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej z duńskich wiatraków. Do tej pory stosowano w kotłowniach grzałki włączane przy nadmiarze energii w sieci, ale pompa ciepła znacząco podniesie wydajność instalacji.

Ja mam zawsze jedno pytanie do sprzedawców pc, proszę o cop dla wody 35 st przy minus 10 st Celsjusza. Odpowiedź zawsze jest jedna: takie temperatury są rzadko. Fakty :
– poniżej zera cop wszystkich powietrznych pomp ciepła staje się żałośnie niski
– w momencie największego zapotrzebowania (najniższe temperatury) wydajność pompy jest równa wydajności farelki.
Nawet angole ze swoim łagodnym klimatem nie chcą pomp ciepła.

Sprzedawca PV mogę być tym trollem bo jednej rzeczy chyba nie wiesz że Pompy na CO2 generuja o wiele większy COP lecz sprawdż jakie jest ciśnienie na czynniku r290 a CO2 i jaki jest koszt pompy ciepła na CO2 przez to ciśnienie. Mało kto zapłaci za taka pompę

@Ola – ale co to ma wspólnego z moim postem?

@mirek – równie dobrze mógłbyś zapytać o COP przy -30 st. C, a potem mieć za złe, że ktoś odpowiedziałby „ale przecież takich temperatur nie notowano w Polsce od 35 lat”. Co kogo obchodzi COP przy -10, rok ma 365 dni i w tym czasie COP wyniesie 3-3,5. A jeśli przyjdzie przez kilka dni w roku pogrzać z COP poniżej 2, albo przez kilkadziesiąt godzin na 3 lata rocznie pogrzać grzałką? W czym widzisz problem?

@Sprzedawca PV, no właśnie w tym jest problem, poza agresywnym marketingiem i uśrednianiem pc nie jest w stanie się obronić. Panie załóż pan panele, bo średnio dziennie z jednego kwp masz pan 2,5kwh, założysz pan 4 kwp i zimą pc śmiga na samych panelach. No policz pan sam.
Uwielbiam takie uśrednianie, to może podpowiedz jak nadmiar sprawności pc z miesięcy letnich przenieść na miesiące zimowe. Widziałeś żeby któryś z producentów lodówek podawał sprawność, lub energożerność przy temperaturze otoczenia minus pięć stopni?
Renomowane pc przy minus piętnastu dla 35 stopni mają cop w granicach 2. Uzasadnij ekonomiczne korzyści z użytkowania pc. Tegoroczny listopad pokazał że nawet mocno przewymiarowana instalacje nie zasili małej pc. Masz jakieś argumenty które przemawiałyby na korzyść pc? Tylko bez bredni i wyliczeń z broszur reklamowych.

@mirek – dalej nie wiem, o co ci chodzi. PC to najtańszy sposób ogrzewania – dla tych, którzy mają PV w net meteringu koszt ogrzewania może wynosić 0 (ZERO), pomijam koszt przeglądu. PV w net bilingu może znacznie zmniejszyć ten koszt. Brak PV plus docieplony dom – taniej wyjdzie tylko własne drewno i może propan. Sugerujesz, że przy siarczystych mrozach zużycie innych nośników nie wzrasta? Naprawdę widzisz problem, jeśli urządzenie będzie mało efektywne przez kilkanascie czy kilkadziesiąt godzin w roku? Bijesz pianę i tyle. Wartość dla konkretnych temperatur COP znajdziesz na karcie katalogowej lub w instrukcji obsługi.

Tak bije pianę. Pc jest najtańszym źródłem ogrzewania, samochody elektryczne są najtańszym środkiem lokomocji. Ciekawe dlaczego ludzie, którzy potrafią dobrze liczyć pieniądze, jeżdżą dieslami i grzeją się gazem.

@mirek – wyjaśnisz, o co ci chodzi, dobry człowieku? Tak, w zależności od klasy PC poniżej temperatur ok. -10 – -20 COP PC spada do 1, co oznacza, że 1 kWh energii elektrycznej daje 1 kWh energii cieplnej. Wciąż dużo więcej niz spalenie węgla czy drewna w kotle o sprawności poniżej 100%. W czym tu widzsz problem?

Kw/h gazu lpg kosztuje 0,34pln, przy cop=3 pc wychodzi w tej samej cenie. Z litra gazu zawsze mam tyle samo kwh, przy pc jest to loteria, jak będzie ciepło to będzie tanio(jak gazem) , jak będzie zimno to będzie bardzo drogo. Nie da się przewidzieć kosztów ogrzewania pc, dlatego nie rozumiem tego uporu przy wciskaniu ludziom kitu że jest to najtańsza metoda ogrzewania. Przecież to jest zwykłe oszustwo. Bzdur o tym że ci którzy mają net mattering mają grzanie za ”darmo” nawet nie chce mi się komentować.

@mirek – no przecież o propanie napisałem o 20.14. Dalej nie wiem, o co ci chodzi. Ameryki nie odkryjesz, pisząc, że COP pompy spada przy mrozach. To urządzenie tak działa i nie rozumiem, w czym widzisz problem. Pozwolę sobie zauważyć, że jak dotąd w 2024 roku były w Polsce 2 dni (DWA – 7 i 8 stycznia) ze średnią dobową poniżej -10 st (liczona jako 24 pomiary ze wszystkich stacji IMGW). Ze średnią poniżej -5 – 4 dni (jeszcze 6 i 9 stycznia). W 2023 był JEDEN dzien ze średnią poniżej -5, w 2002 – 4 dni ze średnią poniżej -5, przez obydwa lata nie było dnia ze średnią -10 dla całej Polski. Twoje argumenty może i mają sens w przypadku Suwalszczyzny, dla olbrzymiej większości obszaru Polski są po prostu śmieszne. A co do zdania „Bzdur o tym że ci którzy mają net mattering mają grzanie za ”darmo” nawet nie chce mi się komentować.” jest to tylko dowód, że nie masz pojęcia, o czym piszesz.

Jak masz kasę to zdecydowanie pompa ciepła gruntowa jeśli nie masz to i tak nie będziesz miał alternatywy więc pompa ciepła a oczywiście rejon na południe europy taniej wychodzi ogrzanie ale każdy region ma swoją specyfike jeden chłodzi drugi grzeje nie ocieplony dom ,kolejny ma gruntową gdzie odwierty są w skałach i ma o wiele tańszy prąd (skandyniawia ) Więc przedstawianie marketingu PC jest bardzo śliskie to samo dotyczyło PC powietrznej na CO2 która kosztuje kosmos i tam tzw stopa zwrotu jest na poziomie 50.

Kto bogatemu zabroni ja bym pomalował jeszcze całość złotą farbą szkoda ze nas stać jedynie na elektronie z połowy 20 wieku.

@Sprzedawca PV- zakładanie ogrzewania z nadzieją że co roku będą dwa dni mroźne, jest przejawem zamiłowania do hazardu. Człowiek odpowiedzialny, planujący i przewidujący ( a także z dobrą pamięcią) nie podejmie takiego ryzyka. Dla mnie podpieranie się grupą z nett matteringiem jest bzdurą, dlatego że wszyscy od firm energetycznych do rządzących włącznie myślą jak to zlikwidować, i zlikwidują jeszcze przed wygaśnięciem tych umów. Sprzedaż pc oparta jest na kłamstwie i agresywnym marketingu. no i oczywiście marchewce w postaci dopłat, dlatego sprzedaż (po odłowieniu wyjątkowych jeleni ekonomicznych) drastycznie siadła. Teraz jest straszenie ets2 i innymi bzdurami. Mam nadzieję że jakiś dwutygodniowy epizod z temperaturami około -20 otworzy oczka.

@mirek – ależ ty chłopie masz problemy. Po pierwsze, dzisiaj 2 tygodnie z -20 jest w Polsce niemożliwe, nawet w Suwałkach. Napisz od razu -40, prawdopodobienstwo takie same, ale wrażenie jakie. Nie mam zamiaru dyskutować nad twoimi urojeniami i fobiami. Żeby nie było – nie mam PC.

@Sprzedawca PV – bronisz z takim zacięciem czegoś, czego nie miałeś okazji sprawdzić? Aha, ale to ja mam urojenia i fobie. Nie mam pytań.

@mirek – niczego nie bronię. Przedstawiam fakty. Dzisiaj ma GwZ masz artykuł nt kosztów ogrzewania. Co sądzisz o tym artykule? Redakcja kłamie, prawda?

@Sprzedawca PV- Oczywiście że artykuł kłamie, powiem więcej, kłamie w żywe oczy. Akurat mam dom 150 m2. nigdy nie spaliłem więcej niż 2 tony ekogroszku przez rok, temperatura 21 st. Na dzień dzisiejszy daje to ok 3500pl kosztów. Tutaj jest to tysiąc więcej. Jedźmy dalej z nieścisłościami, do kalkulacji przyjęto bajecznie wysoki scop, gdzie ten współczynnik bez odniesienia do konkretnego regionu geograficznego jest zupełnie bezużyteczny. Zresztą wystarczy poczytać kilka obiektywnych opini od użytkowników pc , którzy ich nie sprzedają. Rachunki od listopada do marca po 1200- 1500 pln. Jeśli komuś chce się szukać , znajdzie bez problemu.

@mirek – wczoraj jeszcze ogrzewałeś propanem, dziś ekogroszkiem… McGyver normalnie. Nie przyznawaj sie, że jesteś weglowym syfiarzem, tak między nami. Ci „obiektywni użytkownicy PC” to takie same rozumki bez pojęcia jak ty, którzy zamontowali PC w domach, gdzie nie powinno ich być albo poszli po taniości montując urzadzenia, których zdrowo myślący konsument w życiu by nie kupił. Nie masz pojęcia o temacie, ale odczuwasz nieodpartą potrzebę robienia z siebie głupka na forum. Twoja wiedza nt PC ogranicza się do czytania żali takich niedouczonych nabywców.

@Sprzedawca PV- zanim zacznie się kogoś obrażać, należy się upewnić czy nie zrobisz z siebie skończonego debila.
Czy ja napisałem że dzisiaj ogrzewam dom ekogroszkiem. Stan na dzień dzisiejszy: użytkownicy pc to najwięksi węglowi syfiarze w kraju, tajemna wiedza dlaczego, wymaga umiejętności których po użytkownikach pc nie oczekuje (powiedzenie barany do strzyżenia nie wzięło się z kosmosu).
Proszę naganiaczu sprzedawco wypunktować i pokazać na liczbach że pc jest opłacalne. Takich jak ty cwaniaczków przegryzałem w rozmowach f2f na pół, nie macie żadnych argumentów, pc to tak samo goowniany chybiony pomysł jak samochody elektryczne. Gdyby nie dopłaty i rządowy przymus, dom osoby który ma za dużo pieniędzy ale za mało rozumu poznawałoby się po pc. Kończę rozmowę bo poza wytartymi sloganami nie potrafisz nic wymyślić.

@mirek – „użytkownicy pc to najwięksi węglowi syfiarze w kraju” – no bingo, ale się brudas zabulgotał. A może te „cwaniaczki” których rzekomo przegryzłes machnęli po prostu ręką na tępaka o IQ na poziomie krowy. Malutki rozumku, przyjmij do wiadomości, że do ogrzania domu PC potrzeba 3 – 3,5x mniej energii elektrycznej, niż cieplnej. A koszt jest włącznie pochodną polityki państwa.

@spszedafca piw – wyjaśnię bo albo jesteś jeszcze bardzo młody albo bardzo głupi, większość energii elektrycznej którą zasilasz swoją zieloną pompę zimą, powstaje dzięki spalaniu węgla, brunatnego i kamiennego. Teraz przygłupie wyobraź sobie że sprawność bloku węglowego to 33%, żebyś mógł wyprodukować 3 kw energii swoim zielonym badziewiem, elektrownia musi spalić tyle węgla ile ja w piecu. Tak się dzieje przy temperaturach powyżej 7 st C, gdzie zielony szrot którego magiczne właściwości starasz się wciskać, przy niższych temperaturach na twój jeden kilowat elektrownia pali więcej brunatnego syfu niż ja, do tego doliczymy straty na przesyle, ”ekologiczny” czynnik w zielonej kupie i mamy prawdziwy obraz ekooszołoma made in pl. Pompy ciepła to wynalazek dla debili i przez debili wciskany.

Gwoli ścisłości. W Finlandii powietrzne pompy ciepła są tak samo kochane jak u nas. Kochają je i chwalą tylko sprzedawcy i monterzy, użytkownicy są rozczarowani. Mieszkam w finlandi 10 lat. Poszukajcie sobie co piszą o tym finowie.

@mirek – tak, ćwoku, wydłubuj z nosa kolejne bajki. Twój kopciuch z pewnością spala węgiel ze sprawnością około 100%, a elektrownia powoduje smog na osiedlach. Spójrz w lustro brudasie – jesteś gnomem który ogrzewa się techniką rodem z XIX w., a zabierasz głos w sprawie ogrzewania na miarę 3 dekady XXI w. Ani odrobiny wstydu czy przyzwoitościa, typowy janusz.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady