Minimagazyn energii od chińskiego producenta

Minimagazyn energii od chińskiego producenta
Deye

Wodoodporny, zintegrowany i objęty 10-letnią gwarancją produktową – nowy system magazynowania energii można zintegrować np. z niewielką balkonową fotowoltaiką.

Chińska firma Deye zajmująca się m.in. produkcją inwerterów fotowoltaicznych oraz mikrofalowników wprowadza do oferty niewielki magazyn energii elektrycznej nadający się do zintegrowania m.in. z fotowoltaiką balkonową.

Mowa o niskonapięciowym urządzeniu AE-FS2.0-2H2, które łączy w sobie magazyn energii oparty na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) z mikroinwerterem oraz modułem zarządzania (BMS). Magazyn energii może współpracować z siecią, ale i funkcjonować poza nią jako awaryjne źródło zasilania w ramach UPS (czas przełączania <4 ms).

REKLAMA

Parametry minimagazynu energii

Magazyn energii AE-FS2.0-2H2 jest wyposażony w 2 wejścia MPPT (zakres napięć 20-60 Vdc/MPPT), do których można podłączyć maksymalną moc PV 1000 W.

Maksymalna moc wyjściowa magazynu energii wynosi 800 W. Niskonapięciowy magazyn (napięcie nominalne 51,2 V) oferuje pojemność 2000 Wh. Zdaniem producenta doskonale nada się on do współpracy z niewielką domową fotowoltaiką, pozwalając na zwiększenie autokonsumpcji, ale i do zapewnienia zapasu energii elektrycznej na wypadek zaniku napięcia od strony operatora energetycznego.

Magazyn energii ma wymiary 450 x 210 x 321 mm i waży 24 kg. Może pracować w zakresie temperatur od -10 do +50 st. C. Posiada niewielką diodę będącą indykatorem stanu urządzenia. Oprócz tego użytkownik ma uzyskać stały wgląd w funkcjonowanie magazynu za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Magazyn energii AE-FS2.0-2H2 jest objęty 10-letnią gwarancją produktową. Jak twierdzi Deye, urządzenie ma zapewnić przynajmniej 6000 cykli pracy przy zachowaniu 70 proc. pojemności początkowej.

Magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej

Przeznaczony do fotowoltaiki balkonowej magazyn energii Deye jest tylko jednym z dostępnych rozwiązań dla tego typu zastosowań. Inny chiński producent – Hoymiles – wprowadził niedawno magazyn energii MS-A2, tj. podobne urządzenie o pojemności 2240 Wh, oparte na tej samej chemii ogniw i oferujące tą samą moc wyjściową 800 W.

REKLAMA

Magazyn Hoymiles MS-A2 współpracuje z fotowoltaiką o mocy maksymalnej 1800 W, lecz konfiguracja konwersji prądu jest w tym wypadku inna niż dla większości tożsamych rozwiązań.
.

.

W przypadku systemu Hoymiles mikroinwerter jest podłączony bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych, odpowiadając za konwersję DC na AC. Następnie magazyn MS-A2 jest ładowany bezpośrednio prądem przemiennym i - podłączony do gniazdka za pośrednictwem Schuko - może przekazywać energię do sieci.

Obecnie magazyn energii Hoymiles MS-A2 jest dostępny na stronie jednego z dystrybutorów (PVexpress24.de) w obniżonej cenie - względem podawanej przez nas w lipcu tego roku - wynoszącej 999 euro (ok. 4310 zł).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.