Pierwsza umowa PPA na energię z wiatraków w polskiej części Bałtyku
Spółki Polenergii realizujące projekty morskich farm wiatrowych zawarły umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA) i świadczenia usług bilansowania. Zakontraktowały cały wolumen energii z rozwijanych projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
W spółkach MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III Polenergia ma 50 proc. udziałów. Druga połowa należy do norweskiego Equinoru, z którym Polenergia wspólnie rozwija dwie morskie farmy wiatrowe (MFW) na polskim Bałtyku. Każda z nich ma osiągnąć moc przyłączeniową 720 MW, łącznie będzie to 1,44 GW.
Spółki rozwijające oba projekty zawarły umowy sprzedaży energii elektrycznej (Power Purchase Agreement, PPA) z duńską spółką Danske Commodities A/S. Kontrakty obejmują cały wolumen energii elektrycznej, którą będą produkować morskie farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Etapowy odbiór energii
Polenergia informuje, że w związku z planowanym harmonogramem realizacji całego projektu MFW Bałtyk sprzedaż energii elektrycznej na mocy umów PPA rozpocznie się po uzyskaniu koncesji dla pierwszego etapu każdego z projektów – Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Kontrakty przewidują ponadto świadczenie usług bilansowania handlowego, w tym w okresie rozruchu technologicznego.
Umowy PPA mają charakter umów o dostęp do rynku hurtowego i rynku bilansującego (ang. route-to-market agreements). Do zadań Danske będzie należało m.in. pełnienie funkcji podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie energii, w tym rozliczanie niezbilansowania z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE), oraz dostawcy usług bilansujących i operatora rynku w rozumieniu Warunków Dotyczących Bilansowania PSE.
Zawarte kontrakty PPA obejmują także sprzedaż całości gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wydanych dla energii wytworzonej w projektach Bałtyk 2 i Bałtyk 3 w okresie obowiązywania umów.
Cena energii
Jak podaje Polenergia, cena sprzedaży energii elektrycznej będzie równa cenie rozliczeniowej wyznaczanej w procesie jednolitego łączenia rynków dnia następnego dla polskiego obszaru rynkowego dla danego okresu rozliczania niezbilansowania (SDAC).
Umowy PPA uwzględniają także dodatkowe przychody, jakie mogą wynikać ze świadczenia usług bilansujących. Rzeczywista produkcja oraz możliwości i zakres świadczonych usług bilansujących będą przy tym zależne m.in. od: przebiegu procesu przyłączenia morskich farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej, procesu certyfikacji na potrzeby świadczenia usług bilansujących oraz zmienności warunków na rynku bilansującym prowadzonym przez PSE.
Umowy PPA zostaną też skorelowane ze sposobem rozliczania sprzedaży energii w ramach kontraktów różnicowych i prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do ceny 319,60 zł/MWh, z uwzględnieniem waloryzacji od 2022 r. Taka cena dla projektów została ustalona w ramach kontraktów różnicowych w indywidualnej decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Wkrótce FID?
Umowy PPA zaczną obowiązywać do dnia, w którym upłyną 3 lata od rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Kontrakty mogą zostać przedłużone w przypadku zaakceptowania przez spółki projektowe nowej oferty cenowej od Danske na kolejne okresy.
Zgodnie z komunikatem Polenergii wejście w życie umów PPA jest uzależnione od spełnienia warunku zawieszającego, jakim jest podjęcie przez Polenergię i Equinor ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) o realizacji projektów w terminie maksymalnie do 18 miesięcy od zawarcia umów PPA. Ostatnio – przy okazji ogłoszenia wyników finansowych za trzy kwartały 2024 r. – Polenergia informowała, że szykuje się do podjęcia FID w pierwszym kwartale 2025 r.
Deweloperzy podkreślają, że zawarcie kontraktów PPA jest kolejnym kamieniem milowym w procesie pozyskiwania finansowania MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Niedawno inwestycje te znalazły się wśród projektów OZE, dla których finansowanie zatwierdził Europejski Bank Inwestycyjny.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 prawdopodobnie będą jednymi z pierwszych farm wiatrowych, które rozpoczną pracę w polskiej części Morza Bałtyckiego. Wcześniej gotowa może być inna ogromna morska farma wiatrowa, za której realizację odpowiadają Orlen i kanadyjski Northland Power. Więcej o tym projekcie w artykule: Ruszył transport monopali dla farmy wiatrowej Baltic Power.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.