Chińczycy z kontraktem na budowę największego magazynu energii w Europie
Chiński koncern dostarczy system magazynowania energii do obiektów rozwijanych w Wielkiej Brytanii. Pierwszy powstanie na północy Anglii.
Partnerstwo chińskiego koncernu Sungrow i brytyjskiej spółki Fidra Energy zakłada współpracę przy projektach magazynowych o łącznej pojemności 4,4 GWh. W planach jest budowa akumulatorowych magazynów energii (BESS) na terenie Wielkiej Brytanii.
Fidra Energy powstała w tym roku w Edynburgu w celu realizacji projektów magazynowych. Jej plany obejmują utworzenie do 2030 r. sieci systemów BESS o mocy 10 GW w całej Wielkiej Brytanii i na innych rynkach europejskich.
– Bateryjne magazyny energii to sprawdzona, opłacalna i elastyczna technologia, która będzie miała kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Europie. Nasza strategia koncentruje się na budowie i eksploatacji dużych akumulatorów na głównych rynkach. Firma Sungrow pokazała, że będzie doskonałym partnerem i nie możemy się doczekać współpracy z nią, aby wesprzeć nasze ambicje rozwojowe w Wielkiej Brytanii i Europie – skomentował Chris Elder, dyrektor generalny Fidry Energy.
Zakontraktowany System PowerTitan2.0
Zgodnie z zawartą umową Sungrow dostarczy chłodzony cieczą system magazynowania energii PowerTitan2.0 do dwóch magazynów energii budowanych przez Fidrę w Wielkiej Brytanii. Mają to być początkowo magazyny dwugodzinne – z możliwością rozbudowy do systemu czterogodzinnego. Sungrow zapewni także długoterminowe usługi serwisowe dla obu projektów.
Pierwszym magazynem energii Fidry, w której zostanie zainstalowany PowerTitan2.0, będzie obiekt Thorpe Marsh. Powstanie on w South Yorkshire na północy Anglii. Będzie to jeden z największych bateryjnych magazynów energii na świecie. Deweloper wylicza, że pojemność magazynu pozwoli na zasilenie do 800 tys. domów w Wielkiej Brytanii w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Rozpoczęcie budowy tego obiektu zaplanowano na rok 2025.
Drugim magazynem energii objętym umową z Sungrow będzie obiekt West Burton C w Nottinghamshire w środkowej Anglii. Ten magazyn ma gromadzić energię w ilości umożliwiającej zasilenie do 300 tys. brytyjskich domów w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię. Rozpoczęcie budowy West Burton C planowane jest na rok 2026.
Deweloper podał tylko łączną pojemność obu magazynów energii – będzie to 4,4 GWh.
– Wprowadzając naszą technologię PowerTitan 2.0 do tych przełomowych projektów, ustanawiamy nowy standard bezpiecznych, opłacalnych i niezawodnych rozwiązań magazynowania energii, aby wspierać cele Wielkiej Brytanii w zakresie energii odnawialnej w nadchodzących latach – powiedział James Wu, starszy wiceprezes Sungrow.
Sungrow coraz mocniej wchodzi do Europy
Sungrow jest jednym z największych producentów falowników w Chinach i w skali globalnej. Niedawno ogłosił, że chce zdobyć fundusze m.in. na budowę nowych linii produkcyjnych poprzez wejście na giełdę we Frankfurcie. Planuje pozyskać ponad 630 mln euro, z czego prawie połowę przeznaczy na przygotowanie infrastruktury do wytwarzania komponentów magazynów energii w fabryce Chinach. Część środków natomiast zamierza zainwestować w zagraniczne linie produkcyjne falowników i magazynów energii.
O planach Sungrow dotyczących rozwoju w Chinach i poza Państwem Środka więcej w artykule: Chiński producent falowników idzie na niemiecką giełdę.
.
.
We wrześniu br. koncern informował także o podpisaniu umowy na dostawy systemów PowerTitan 2.0 do ogromnego magazynu energii budowanego w Hams Hall w środkowej Anglii. Magazyn rozwija angielska spółka Penso Power we współpracy ze szwajcarską firmą BW ESS. Pojemność obiektu wynieść ma 1,4 GWh. O szczegółach kontraktu i wykorzystaniu baterii Sungrow w innych europejskich magazynach więcej w artykule: Sungrow dostarczy baterie do największego magazynu energii w Europie.
Ostatnio Sungrow wykonał nietypowy test swoich magazynów energii PowerTitan 2.0, doprowadzając do ich pożaru. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy spalili duży magazyn energii i ogłosili sukces.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.