80 mln euro na agrofotowoltaikę

80 mln euro na agrofotowoltaikę
fot. PÜSPÖK/Alex Lang Photography

Planowane farmy fotowoltaiczne łączące produkcję energii z działalnością rolniczą (agroPV) będą dodatkowo zintegrowane z magazynami energii. Europejski Bank Inwestycyjny wesprze projekt kwotą 80 mln euro.

Projekt agrofotowoltaiczny, na który przyznano dofinansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), realizowany będzie w Austrii. Zakłada on powstanie sześciu instalacji agroPV.

Projekt realizuje Grupa Püspök, a w finansowaniu uczestniczy także austriacki Erste Bank, który udzielił kredytu w wysokości 43 mln euro, z czego 28 mln euro zrefinansuje EBI.

REKLAMA

Ponad 250 MW mocy w agroPV

W ramach inwestycji w austriackim kraju związkowym Burgenland do połowy 2026 r. ma powstać sześć farm agrofotowoltaicznych (w komunikacie nie podano, jaka działalność rolnicza będzie prowadzona na terenach inwestycji). Ich dokładna lokalizacja to w Nickelsdorf, Parndorf, Gattendorf i Mönchhof.

Łączna moc zaplanowanych instalacji wyniesie 257 MWp. Farmy agroPV połączone zostaną z bateryjnym systemem magazynowania energii o łącznej mocy i pojemności 4,1 MW/8,6 MWh. Jak wylicza Püspök, elektrownie agrofotowoltaiczne wyprodukują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 71 tys. gospodarstw domowych.

Wsparcie EBI i Erste Banku umożliwia nam realizację sześciu farm agrivoltaicznych, które stanowią kamień milowy na naszej drodze do zrównoważonej przyszłości energetycznej. Dzięki mocy 257 MWp nie tylko przyspieszamy przejście Austrii na niezależność energetyczną, ale także zbliżamy się do osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Integrując wysoko wydajny system magazynowania energii w akumulatorach, zapewnimy bardziej stabilne zasilanie i odciążenie sieci – wyjaśnił Lukas Püspök, dyrektor generalny firmy Püspök.

Wysoki udział EBI w finansowaniu

Całkowity koszt budowy sześciu farm agrofotowoltaicznych w Austrii ma wynieść 144 mln euro. Projekty będą realizowane w ramach systemu premii gwarantowanych, zgodnie z austriacką ustawą o rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto, jak podaje EBI, inwestycje te wpisują się w unijny plan REPowerEU, którego celem jest szybkie zmniejszenie zależności Europy od paliw kopalnych, dzięki czemu EBI może sfinansować 72 proc. całkowitego kosztu projektu. Jest to wyjątkowo wysoki udział w zestawieniu ze standardowym dofinansowaniem na poziomie 30-50 proc.

REKLAMA

Szybki rozwój energii odnawialnej ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji gospodarki. Farmy słoneczne planowane przez Püspök stanowią kolejny ważny krok na drodze do neutralnych dla klimatu dostaw energii i pomogą zmniejszyć zależność Europy od importu ropy naftowej i gazu – podkreślił Thomas Östros, wiceprezes EBI.

Budując te farmy słoneczne, Püspök pomaga stworzyć decydujący czynnik dla pomyślnej przyszłości: niezawodne, zrównoważone dostawy energii. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy być partnerem w tym przyszłościowym projekcie – skomentował Hans Unterdorfer, dyrektor ds. klientów biznesowych w Erste Banku.

Austriacki Narodowy Plan Energetyczno-Klimatyczny zakłada zapewnienie całej produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii do 2030 r.

Püspök to firma rodzinna z siedzibą w Parndorfie i Wiedniu. Specjalizuje się w rozwoju, budowie i eksploatacji systemów energetyki wiatrowej i słonecznej, realizuje także projekty repoweringu i magazynowania energii elektrycznej. Obecnie inwestycje firmy zapewniają czystą energię elektryczną dla ponad 280 tys. gospodarstw domowych, co sprawia, że jest to jeden z największych prywatnych producentów energii elektrycznej w Austrii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.