Już prawie każdy niemiecki prosument ma magazyn energii

Już prawie każdy niemiecki prosument ma magazyn energii
Sonnen

Jeszcze dekadę temu magazyny energii w domach niemieckich prosumentów były rzadkością. Dzisiaj stały się standardem.

U niemieckich prosumentów bardzo spopularyzowały się domowe magazyny energii. Potwierdzają to najnowsze dane pokazujące ogromną liczbę takich urządzeń, które wykorzystują nasi zachodni sąsiedzi.

Już na koniec 2020 r. magazyny energii współpracowały z około 600 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych. Obecnie takich magazynów w domach niemieckich prosumentów jest o 1 mln więcej.

REKLAMA

Segment prosumencki dominuje

Według danych BSW Solar na koniec pierwszej połowy 2024 r. w Niemczech zainstalowanych było już około 1,51 mln domowych magazynów energii, których łączna pojemność sięgała 13 GWh. Jak wylicza BSW Solar, taka liczba oznacza, że magazyn energii posiadało już 4 na 5 niemieckich prosumentów.

Segment domowy zdecydowanie wyróżnia się na niemieckim rynku magazynów energii pod względem zrealizowanych inwestycji. Pojemność magazynów w pozostałych segmentach – w segmencie instalacji w przedsiębiorstwach (C&I) oraz w segmencie dużych instalacji sieciowych – jest wyraźnie mniejsza. W przypadku segmentu C&I skumulowana pojemność magazynów na koniec pierwszego półrocza 2024 r. wynosiła około 1,1 GWh, a pojemność dużych magazynów sięgała 1,8 GWh.

Razem daje to całkowitą pojemność bateryjnych magazynów energii w Niemczech w połowie 2024 r. na poziomie około 16 GWh.

Niemcom brakuje wielkoskalowych baterii

W komentarzu na temat rozwoju niemieckiego rynku magazynów energii Carsten Körnig z BSW Solar podkreśla potrzebę rozbudowę potencjału wielkoskalowych magazynów energii (do tego segmentu stowarzyszenie zalicza systemy bateryjne o jednostkowej mocy przynajmniej 1 MW).

Ułatwi to harmonizację wytwarzania i zużycia energii elektrycznej oraz pozwoli uniknąć nadmiernego obciążania sieci. Celem musi być rozsądne połączenie szczytów generacji z elektrowni słonecznych i wiatrowych z elastycznymi odbiorcami, magazynami energii i elektrolizerami – komentuje Carsten Körnig.

REKLAMA

W tym celu BSW Solar postuluje zwłaszcza wydłużenie zasady unikania podwójnego opodatkowania energii pobieranej i oddawanej do sieci przez magazyny energii. Ta zasada obowiązuje obecnie w Niemczech, ale na razie tylko tymczasowo. BSW Solar podkreśla, że musi ona mieć charakter permanentny. Niepewność w tym zakresie zniechęca inwestorów do budowy dużych magazynów energii.

Aktualna prognoza BSW Solar dla wielkoskalowych magazynów energii zakłada, że w Niemczech pojemność urządzeń w tym segmencie wzrośnie z około 2,6 GWh na koniec 2024 r. do około 8,6 GWh na koniec 2026 r.
.

.

Liderzy europejskiego rynku magazynów energii

W ubiegłym roku europejski rynek magazynów energii odnotował niemal 100-proc. wzrost inwestycji. Gdzie oprócz Niemiec inwestowano najwięcej w takie urządzenia? Więcej na ten temat w artykule: Europa podwoiła inwestycje w magazyny energii. Dzięki prosumentom.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.