Chińczycy zbudują w Europie gigafabrykę modułów PV

Chińczycy zbudują w Europie gigafabrykę modułów PV
fot. Facebook/J'aime le Pays de Montbéliard

Planowana fabryka modułów fotowoltaicznych ma osiągnąć wydajność na poziomie 3 GW. Według zapowiedzi inwestora zakład powstanie już w przyszłym roku. 

Chiński producent DAS Solar zapowiedział otwarcie fabryki modułów fotowoltaicznych we Francji. Zakład powstać ma w Mandeure, w położonym we wschodniej Francji departamencie Doubs.

Zapowiedź budowy gigafabryki pojawiła się w tym tygodniu podczas briefingu prasowego zorganizowanego przez związek międzygminny Pays de Montbéliard Agglomération (PMA).

REKLAMA

Inwestycja warta prawie 110 mln euro

Według informacji PV Magazine wartość inwestycji chińskiego producenta we Francji wyniesie 109 mln euro. DAS Solar twierdzi, że fabryka modułów fotowoltaicznych zostanie uruchomiona już w 2025 r. Jej łączna moc wytwórcza ma osiągnąć 3 GW. Zakład może zatrudnić, według prognoz, 450-600 osób.

Chiński producent planuje utworzenie trzech linii produkcyjnych w obiekcie o powierzchni 51 tys. m2. Zagospodaruje na ten cel dawny zakład podwykonawcy z sektora motoryzacyjnego Faurecia (obecnie Forvia). Umowę przejęcia zakładu podpisano w poniedziałek (18 listopada).

We wrześniu br. powołana została spółka DAS Solar France. Ma ona odpowiadać za realizację projektu. To będzie pierwsza fabryka DAS Solar w Europie. W Chinach producent ma 14 zakładów, w których zatrudnia 8,9 tys. osób.

DAS Solar planuje również rozszerzyć europejską działalność na cały łańcuch dostaw PV, w tym produkcję ogniw fotowoltaicznych i podwykonawstwo w zakresie kabli, złączy i płytek krzemowych – poprzez partnerstwo z chińskimi i lokalnymi dostawcami.

REKLAMA

Fabryki fotowoltaiczne we Francji

W ostatnich kilkunastu miesiącach pojawiły się zapowiedzi kilku inwestycji przemysłu solarnego we Francji.

Ponad rok temu spółka Holosolis założona w 2022 r. przez EIT InnoEnergy, Grupę IDEC i TSE zapowiedziała budowę we wschodniej Francji fabryki ogniw i modułów PV o planowanej mocy produkcyjnej aż 5 GW. Inwestor podpisał także umowę o współpracy z Instytutem Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (Fraunhofer ISE). Więcej na ten temat w artykule: To będzie największa fabryka modułów PV w Europie.

Wcześniej pojawiła się też zapowiedź budowy ogromnego zakładu produkcji elementów do fotowoltaiki w Fos-sur-Mer, w Porcie Marsylii. Inwestorem jest w tym wypadku francuski Carbon. Zakład ma osiągnąć roczną zdolność produkcyjną na poziomie 5 GW dla ogniw fotowoltaicznych i 3,5 GW dla modułów. O szczegółach inwestycji można przeczytać w artykule: We Francji powstanie gigafabryka komponentów PV.

Jesienią rok temu informację o planowanej fabryce ultralekkich modułów fotowoltaicznych przekazała także firma Heliup. Jako miejsce inwestycji podawana była Francja, jednak bez wskazania dokładnej lokalizacji. Planowana moc produkcyjna zakładu to 300 MW. Więcej informacji o tym w artykule: Fabryka ultralekkich modułów PV powstanie we Francji.

W maju br. również Tesla zapowiadała swoją inwestycję w gigafabrykę paneli PV w Fos-Sur-Mer we Francji. Podawała, że wykorzysta w zakładzie najnowocześniejsze technologie produkcyjne, w tym automatyzację i procesy bazujące na sztucznej inteligencji, aby poprawić wydajność i jakość produkcji. Jednak na stronie Tesla Mag nie podano wówczas żadnych szczegółów dotyczących planowanej zdolności produkcyjnej zakładu oraz czasu i kosztów inwestycji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.